Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna

  • Pazartesi 03.08.2009
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Güzel sesli Güzel yaratıklar ülkesi Güzel Foça
Asırlar önce, tarihin babası olarak bildiğimiz Heredot, Anadolu’ya gelmiş ve Foça ile tanışmış. Ardından da “Foçalılar; onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerde kurdular” diye yazmış. Gerçekten de Foça ve çevresi büyülü doğal güzelliklere sahip. Son orman yangınıyla çevredeki doğal güzelliği bir hayli yıpransa da Foça, hâlâ ilk görüşte insanı çarpan bir yer. Foça ve limanı önüne serpiştirilmiş altı ada bulunuyor. Orak Adası en büyük ada olmakla birlikte hem efsanevi Siren Kayalıkları’nın olduğu hem de dünyada sayıları gittikçe azalan Akdeniz foklarının yaşadığı mağaraların bulunduğu bir yer. Efsaneye göre kadın gövdeli, kuş kanatlı yaratıklar olarak tanınan Sirenler bu kayalıklarda yaşar, güzel sesleriyle şarkılar söyleyip lir çalarak insanın aklını başından alırlarmış. Oradan geçen gemiciler de Sirenlerin bu büyüleyici seslerine kapılıp tehlikeli kayalıkları unutup sese doğru giderlermiş. İlçeye adını veren fokları göreceğim diye ısrar etmeyin. Foça’da fok var ama sadece birkaç tane. Onların da ne zaman nerede çıkacaklarını kestirmek çok zor.
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Bir haftada tamamlayabileceğiniz bir rota daha: Akdeniz’in bunaltan sıcağından ve el yakan fiyatlarından kaçanlar için Kuzey Ege’nin en güzel tatil rotası. Foça’dan Babakale’ye kadar uzanan sahil şeridi ve bu duraklarda keşfedeceğiniz eşsiz lezzetler... Foça, Çandarlı, Bademli, Dikili, Bergama, Ayvalık, Cunda, Akçay, Assos, Babakale...

Yazı ve fotoğraflar: MAHMUT ALİ ÖZYÖN / AKTÜEL
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Koylar açısından zengin olan Foça’da denize girilecek en güzel yerler Yeni Foça yönüne doğru giderken ardı ardına göreceğiniz koylar ve plajlardır. Eski Foça-Yeni Foça arası 20 km. Harika manzaraları olan bir yol. Beğendiğiniz koylarda durmalı, tertemiz sularda yüzmelisiniz. Foça’da bir efsane daha anlatılır. Foça’nın gizemli çekiciliğine tam anlamıyla yakışan bir efsane bu. Foça’da nerede olduğu bilinmeyen bir Karataş varmış. Gezip dolaşırken bu taşa basan artık iflah olmaz bir Foça tutkunu olur ve hep Foça’ya gelmek istermiş. Gerçi o taşa basmaya pek gerek yok. Bana kalırsa Foça’nın her yeri Karataş. Foça’yı görüp de sevmemek, dönüp gelmemek mümkün değil. Foça’nın girişinden itibaren Karataş’a basmış gibi hissedeceksiniz. Foça’dan ayrılırken gönlünüzün burada kalacağından emin olabilirsiniz. Foça her bakımdan bir deniz ve balık kenti. En çok bulunan ve en lezzetli balıklar barbun, çipura ve levrek. Hemen sahilde bulunan Mozaik Restoran size tavsiye edebileceğim restoranların başında geliyor. Mazisi çok eski olmayan restoranda zengin balık çeşitlerinden birini seçerek, denize karşı nefis bir yemek yiyebilirsiniz. Ardından fırında cevizli helvasının tadına bakmanızı öneririm. Diğer bir favori mekân ise zeytinyağı ile yapılmış birbirinden lezzetli mezeleriyle “Celebin Yeri”.
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Amazonların topraklarında tatil
Çandarlı, antik çağlarda cesaretleriyle ünlü kadın savaşçılar Amazonlar tarafından kurulmuş. Çevredeki yazlıkları saymazsanız köy havasını koruyan bir yerleşim yeri. Ama esas görülmesi gereken yerler Çandarlı-Dikili arasındaki girintili çıkıntılı koylar. Buradan Denizköy istikametine doğru yol aldığınızda inanılmaz güzel bir manzarayla karşılaşırsınız. Mavi-yeşil koylar, dantel gibi kıyılar, zeytin ve çam ağaçlarıyla bezeli adalar, tepede volkanik ulu Karadağ... Kıvrıla kıvrıla tepeleri tırmanan dar yollarda otomobille yol almak müthiş bir keyif.
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Ege’nin ışık saçan kıyıları, Bademli
Çandarlı’dan Dikili’ye doğru 7 km. kala Bademli köyü bulunuyor. Bademli köyü, denizle kucaklaşmış sahilleri zeytin ağaçlarıyla kaplı, yemyeşil, gizli ve doğal bir liman. İnsana varlığını hissettiren masmavi bir deniz, ciğerlere dolan tertemiz hava, sessizlik, sakinlik ve yine sessizlik... Sakin ve huzurla zeytinlerin gölgesinde oturarak bütün gün kuş cıvıltılarını dinlemek mümkün burada. Abuk sabuk müzik sesi falan yok.
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Bademli köyünü süsleyen Kalem ve Garip adalarına antik çağda “Işık Saçan Adalar” anlamına gelen “Anginnsai Adaları” denilmekteymiş. Adaların arasında turkuaz renkli sularda yüzmek büyük bir zevk. Eğer suyun sıcaklığı sizi yeterince tatmin etmezse Bademli’de deniz kıyısında sıcaklığı 70 dereceye varan sıcak su kaynakları bulunuyor. Kendine has bir huzur ortamı var köyün. Akşam üzerleri ağaçların gölgesindeki köy meydanında oturup çay veya Bademli’ye özgü koruk şurubu içmek büyük bir keyif. Köyün insanları, Ege kültürünün hakkını verircesine candan, eli açık, paylaşımcı, misafirperver...
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Bademli’ye 7 km. uzaklıktaki Dikili ise mavi bayraklı uzun ve geniş bir sahile sahip. Dikili, daha çok İzmirli gençlerin rağbet ettikleri yerlerden biri. Bir de Bergama’yı gezmeye gelen yabancı turistler, bir geceden fazla konaklıyorlarsa deniz için uğruyorlar. Deniz yoluyla gelenlerin de giriş kapısı. Antik çağda da böyleymiş bugün de aynı işlevini sürdürüyor.
Güzel sesli yaratıklar ülkesinden Asya'nın en batı ucuna
Bergama’yı ihmal etmeyin
Dikili’ye gelmişken 15-20 dakika uzaklıkta bulunan Bergama’ya uğramayı ihmal etmeyin. İçi dışı tarih olan Bergama’da yüksek bir tepeye kurulmuş olan Akropol bütün görkemiyle karşılayacaktır sizi. Akropol’e Bergama’nın rengârenk boyalı evlerinin arasından çıkarak ulaşılıyor. Kentin görünümünü adeta bir renk cümbüşüne çeviren bu evlerin çoğu Rumlardan kalmış.
BİZE ULAŞIN