Kara kıtanın başkenti: Hartum

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Afrika ülkesi Sudan'ın, Nil Nehri'nin kıyısında yer alan başkenti Hartum, farklı ülkelerden gelen iş adamları ve şirketlerin de etkisiyle değişiyor ve gelişiyor.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Nil Nehri'nin kıvrımlı akışının fil hortumuna benzemesinden ötürü ''Hartum'' adı verildiği belirtilen şehir, milyonları bulan nüfusuyla dikkati çekiyor. Net rakamlar söylenmese de 5 milyonun üzerinde kişinin yaşadığı dile getirilen Hartum, üç bölgeden oluşuyor.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Hartum bölgesi, Sudan'ın zenginlerinin yaşadığı yer olarak biliniyor. Bu bölgede lüks konutlar bulunuyor ve özellikle ülkede görev yapan yabancı kuruluşlar ile bu kuruluşlarda görev yapanlar, buradaki evleri ve iş yerlerini kiralıyor. Bölgedeki kiralar, 500 dolardan başlayıp, 5 bin dolara kadar ulaşabiliyor. Hartum Havaalanı da yine bu bölge içerisinde.

 

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Kentin sanayisi Umdurma adı verilen bölgede yoğunlaşırken, eski şehrin yer aldığı Bahri de genelde gecekondu tarzı kerpiç evler bulunuyor. Zenginleri ve fakirleri olan, ancak Türkiye'deki tabiriyle 'ortadirek' sınıfı bulunmayan Hartum, geniş asfalt caddeleriyle dikkati çekiyor, sokaklar ise çoğunlukla toprak zemin. Kentte, alışık olmayanlar için oldukça farklı bir trafik seyri yaşanıyor.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Trafik ışıklarının yeni yeni konulmaya başlandığı caddelere, yolun sağından veya solundan araçlar çıkabiliyor. Bu nedenle, özellikle yolların kesiştiği kavşaklarda yoğunluk ve karmaşa yaşanıyor.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

RAKŞA VE EMCET

Hartum caddelerinde, trafikte seyreden farklı türdeki araçları görmek mümkün. Lüks cipler ve otomobillere sıkça rastlanılan Hartum'da, özellikle Güney Kore ve Japonya menşeli araçların çoğunlukta.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Şehir içi ulaşım, midibüs ve minibüslerin yanı sıra, 'rakşa' adı verilen üç tekerlekli, yanları açık motorlu araçlar ve 'emcet' denilen küçük minibüslerle sağlanıyor. Bu araçlarla, düşük ücretler karşılığında şehir içinde gezilebiliyor. Bunun için, araca binmeden önce pazarlık yapmak gerekiyor. Kent genelinde trafik akışı hiç durmazken, araçların yoğun olarak kullanımında benzinin ucuz olmasının da etkili olduğu söyleniyor.

Kara kıtanın başkenti: Hartum

Cadde ve sokaklarda dikkati çeken bir başka unsur da, üzeri kapalı yerlere konulan ve 'sebil' diye adlandırılan testiler. Havanın her mevsim sıcak olduğu Hartum'da insanlar, testilerde soğuyan suyu içerek serinlemeye çalışıyor. Bunun dışında, her yerde karşınıza çıkabilecek manavlarda mango, muz, portakal, greyfurt ve cevafe gibi tropikal meyveler satılıyor.

BİZE ULAŞIN