Modanın başkenti: Milano

Milano

Milano

Milano, Kuzey İtalya'da, Lombardiya Bölgesi'nin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehri. Keltler tarafından Mediolanum adıyla kurulan ve tarihi M.Ö 400 yılına kadar uzanan Milano, bugün 1,3 milyonluk nüfusuyla, şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar, kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari bir merkez konumunda.

 

 

Kaynaklar:

Geziyorumları.com

Tr.wikipedia.org

italyaonline.net

Milano

Milano

İtalya'nın en kozmopolit şehilerinden biri olan Milano'da nüfusun yaklaşık olarak % 14'ünü İtalya dışında doğmuş göçmenler oluşturuyor. Başta Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Güney Amerika ve Uzak Doğu Asya ülkelerinden gelen bu göçmenlerin yanı sıra Milano, bir dönem Güney ve Doğu İtalya ile Lombardiya'nın diğer illerinden de yoğun göç aldı.
Milano

Milano

Ülkenin ve Avrupa'nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biri. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağı. Özellikle Paris ve New York gibi dev metropollerle beraber modada en önemli merkezlerden biri.
Milano

Milano

Milano, İtalya’nın tüm diğer kentleri gibi iyi korunmuş tarihi yapıları, tarihi sokakları, temiz çevresi, tramvayları ile gerçek bir turizm kenti. Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala bulunuyor.
Milano

Milano

Milano'nun 15km kuzeyinde bulunan Monza şehri otomobil sporları pistine sahip. Ülkenin en büyük spor klüplerinden olan A.C. Milan ve Inter Milan bu şehrin takımları.
Milano

Milano

Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya'nın en modern kenti olan Milano'da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.
Milano

Milano

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, 30'dan fazla katı bulunan Piazza della Repubblica ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli Gökdeleni'nin bulunduğu Piazza Duca d'Aosta gibi caddelerde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu bugün 3 hatlıdır.
Milano

Milano

Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon'u gerilerde bırakan Milano'da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia'lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465'i bulan çeşitli bankalar ile onların şubelerine bırakmıştır.
BİZE ULAŞIN