Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları

  • Perşembe 09.07.2009
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Işıklı turkuvaz sular, denize dimdik yeşil tepeler, kuytu koylar, Ege’nin eşsiz tatları… Kehanetlerin kenti Didim’den Ege’nin en hareketli ve en bakir koylarına yolculuk. Didim, Akbük, Kuşadası, Efes, Şirince, Alaçatı, Çeşme, Karaburun, Mordoğan...

MAHMUT ALİ ÖZYÖN / AKTÜEL
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Kehanetlerin kenti Didim

Didim, geçmiş dönemlerinde kehanetle bağlantılı olan Apollon Tapınağı’yla üne kavuşmuş. Geleceklerini öğrenmek isteyenler, bir savaşa karar vermeden önce krallar, hep buraya gelirlermiş. Dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine sahip olan mabet, aynı zamanda Didim’in ilk kurulduğu yer.
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Günümüzde ise özellikle plajlarıyla yazlıkçı ve tatilcilerin gözde mekânı olarak rağbet görüyor. Ilık ve sığ denizi, geniş ve upuzun altın kumlu plajı, renk renk güneş şemsiyelerinden adeta görünmez oluyor. Didim’de her keseye göre seçenekler sınırsız. Özellikle uygun fiyatlı oteller dikkatinizi çekecektir. Sardalya, bölgede tercih edilen ve aranan bir balık türü. Balık mönüsünde öne çıkan restoranlar Apollon Tapınağı karşısında bulunuyor. Kamacı, her zaman taze balık bulabileceğiniz Apollon Tapınağı manzaralı mekânlardan biri.
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Uçsuz bucaksız koylar: Akbük

Didim’in kalabalığından hoşlanmadıysanız hemen 20 km uzaklıkta sakinliği, muhteşem doğası ve güzel sahilleri ile tam bir yaz tatili mekânı olan Akbük bulunuyor. Didim’den Akbük’e doğru giderken ilk önce sizi hayal kırıklığına uğratacak çoğu bakımsız dev yazlık siteler ve kooperatifler karşılayacak. Devamında pansiyonlar ve otelleri geçtikten sonra Akbük’ün en güzel köşelerine gelmiş oluyorsunuz. Akbük eskisi kadar tenha değil fakat yakın komşusu Didim kadar da kalabalık değil. Didim’e göre orman alanı ve yeşilliği de daha fazla. Akbük Koyu, doğal liman özelliğine sahip olduğu için deniz her zaman çarşaf gibi. Sessiz, sakin, kafa dinlemek için gidilebilecek olan güzel bir koy.
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Saplı Ada, Sahte Cennet ve Kazıklı Koyu, Akbük’ün en güzel köşelerinden. Saplı Ada aslında bir ada değil, yarımada. Suda diz kapağınıza kadar gelebilecek bir geçiş yolu olduğu için adaya yürüyerek geçebilirsiniz. Yüksek bir tepeden bakınca bir cezveyi andırdığı için bu yürünen yol da adanın sapı oluyor. Akbük’te özellikle kefalin büyüğü olan sarıyanak kefali en fazla tutulan ve tercih edilen balık türü. Sahilde bulunan balıkçı lokantalarından birine oturup ızgarada sarıyanak kefali yemenizi öneririm.
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
İlk keşfedilen turizm merkezlerinden Kuşadası

Buradan Didim’e 75 km mesafede bulunan Türkiye’nin ilk keşfedilen turistik yörelerinden Kuşadası’na geçiyoruz. Adını, üzerinde Cenevizlilerin inşa ettiği bir kale bulunan Güvercin Adası’ndan alıyor. Parıltılı bir körfezin etrafında kurulan Kuşadası’nda hemen her türlü geminin yanaşabildiği büyük bir liman bulunuyor. Bu liman Kuşadası’nı turizm yönünden çok cazip bir hale getiriyor. Limanın devamında Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı bulunuyor.
Romantik Ege'nin en sessiz ve en hızlıları
Kuşadası’nda bol bol plaj var. En önemli plajlarından olan Kadınlar Plajı şehir merkezinden 2 km uzaklıkta. Boydan boya kumsal. İğne atsanız yere düşmeyecek türden inanılmaz bir kalabalık.

Kuşadası çarşısı özellikle akşamları çok güzel oluyor. Barlar sokağı cıvıl cıvıl.
BİZE ULAŞIN