Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

Türkiye toprakları, binlerce yıldır farklı medeniyetlerin hayat bulduğu, dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri. Anadolu'nun dört bir yanı bu topraklarda yaşayan farklılıkların izleriyle dolu.

Tüm bu zengin tarihi geçmişiyle Türkiye, dünyanın en şanslı ülkelerinden biri. İşte binlerce yıl boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapan Türkiye'deki bu ilginç yapı ve oluşumlardan bazıları...

  • Perşembe 22.08.2019
Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

PAMUKKALE - DENİZLİ

Hierapolis Antik Kenti ile birlikte aynı bölge içerisinde yer alan Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerimizden. Ülkemizin en tanınmış doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale Travertenleri ile Antik Havuz, kaynak sularının kirecinden oluşan yüksek bir tepede yer alıyor.

Pamukkale'nin termal sularının şifa dağıtıyor olması ise en çok romatizma, kalp rahatsızlıkları, göz ve deri hastalıklarından şikayetçi olanlar tarafından akına uğramasını sağlıyor.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

KAUNOS KRAL MEZARLIĞI - MUĞLA

Dalyan birçok bakımdan hem yerli hem de yabancı turistlerin favori tatil rotaları arasında. İztuzu Plajı, Caretta Caretta'ları ve çamur banyolarının yanı sıra Kaunos'taki kayalıklara oyulmuş kral mezarlarıyla sizi tarihi bir yolculuğa çıkarmak için bekliyor. Antik Çağ'da bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmış durumda. Etrafı surlarla çevrili Kaunos antik kenti krallar ve statüsü yüksek kişiler için kayalara oyulmuş mezarlarıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

NEMRUT DAĞI - ADIYAMAN

Kommagene Krallığı'nın antik kentine ve kalıntılarına ev sahipliği yapan Nemrut Dağı Milli Parkı, yedi metre boyundaki devasa heykelleriyle dikkat çekiyor.

Milli Park içerisinde bulunan bu alanda Kommagene Kralı Antiochos'a ait 2150 metre yüksekliğindeki tümülüsün yanı sıra dev heykeller, kutsal alanlar, Yenikale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü'ne de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

HASANKEYF - BATMAN

Kültürel zenginliğiyle dikkat çeken Mezopotamya bölgesinin kuzeyinde yer alan Hasankeyf, tamamen sular altında kalmadan mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Geçmişi yaklaşık 10 bin yıl öncesine dayanan Hasankeyf, 13'üncü yüzyılda Eyyubiler'in eline geçiyor. Günümüze kadar kalabilmiş olan birçok eserde de onların imzası var.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

KAPADOKYA

Güzel atlar ülkesi anlamına gelen ve diğer tarihi mekanlara göre daha popüler olan Kapadokya, Peribacaları ve gün doğumunda enfes görüntüler yakalayabileceğiniz balon turlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin odak noktalarından biri. Küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan Peribacaları ise tarih boyunca ev, kilise ve manastır olarak kullanıldı. Binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini taşıyan Kapadokya, zamanında İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından biriydi.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

ŞEYTAN SOFRASI - AYVALIK

Kayalık tepelerin üstünde konuşlanan bu yer, hem romantik dakikalar yaşamak isteyen çiftlerin hem de dileklerinin gerçekleşmesi için gelenlerin akınına uğruyor. Üzerinde şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan ve madeni para atarak dileklerin dilendiği o özel noktanın yanı sıra Midilli ve Ayvalık manzarasına kuş bakışı bakabileceğiniz Şeytan Sofrası, sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş bir yer. İsmini de yuvarlak sofra biçimini andırmasından alıyor.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

EFES ANTİK KENTİ - İZMİR

İzmir'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki turistik çekim merkezi Efes Antik Kenti, İyonya'nın 12 şehri arasında yer alıyor. İzmir, Selçuk'ta bulunan antik kent, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan MÖ 6 binli yıllara uzanan geçmişe sahip. Efes Antik Kenti'nde Celcus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar Mağarası ve Meryemana Evi gibi tarihi yapılar bulunuyor.

Türkiye'nin mutlaka görülmesi gereken tarihi yerleri!

İSHAK PAŞA SARAYI - AĞRI

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı'nın yakınında, Doğubayazıt'ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur. Kürt yazar ve bilim adamı Ahmed-i Hani bu sarayda katiplik yapmıştır.

Sarayın yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanılmış, aynı soydan gelen Küçük İshak Paşa zamanında 1784'te (99 yılda) tamamlanmıştır. Mimarı, Ahıskalı ustalardır. Saray 115X50 m boyutlarında, tesviye edilmiş, Karaburun tepesi üzerine terası, iki avlu ile bu avluları çevreleyen çeşitli yapı topluluğundan meydana gelmektedir.

BİZE ULAŞIN