10 soruda Münbiç

10 soruda Münbiç

10 SORUDA MÜNBİÇ

Afrin'de Zeytin Dalı harekatıyla Münbiç'teki PKK-PYD terör örgütüne yönelik olası bir operasyon da gündemde. Peki Münbiç nerededir, ABD ve PKK için önemi nedir, ne zamandan beri terör örgütünün işgalindedir, Türkiye Münbiç için daha önce hangi uyarıları yapmıştır, Taha Dağlı Münbiç ile merak edilen tüm soruları sabah.com.tr için yanıtladı.

10 soruda Münbiç

MÜNBİÇ NERESİDİR?
Münbiç, Suriye'de Halep vilayetine bağlı bir ilçedir. Fırat Nehrinin yaklaşık 30 kilometre batısında yer almaktadır.

10 soruda Münbiç

TÜRKİYE İÇİN MÜNBİÇ'İN ÖNEMİ NEDİR?
Türkiye daha önce PKK-PYD teröristlerinin Fırat'ın batısına geçmelerini kırmızı çizgi olarak tanımladı. Münbiç, Fırat'ın batısında bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye'nin güvenliği açısından Münbiç'teki terör yapılanması Türkiye açısından kabul edilemez bir durumdur.

10 soruda Münbiç

MÜNBİÇ NE ZAMAN İŞGAL EDİLDİ?
Haziran 2016'da ABD sözde DEAŞ ile mücadele operasyonu çerçevesinde Münbiç'e PKK-PYD terör örgütünü soktu. O dönemde Türkiye buna şiddetle karşı çıktı. ABD bir takım taahhütlerde bulundu ancak bunları yerine getirmedi.

10 soruda Münbiç

MÜNBİÇ HANGİ KILIFLA İŞGAL EDİLDİ?
Türkiye ABD'nin Münbiç operasyonuna PKK-PYD'nin katılmasına karşı çıkınca ABD, Suriye Demokratik Güçleri adlı yeni bir grubun kurulduğunu ilan etti. Operasyona da SDG'nin katılacağı vurgulandı. Ancak bu bir yalandı. SDG denilen örgüt PKK-PYD'nin çatı oluşumuydu. ABD'nin bu yalanı Türkiye tarafından kabul görmedi.

10 soruda Münbiç

TÜRKİYE O DÖNEMDE MÜNBİÇ NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Münbiç'e SDG veya PYD'nin girmesinin ardından ABD'ye teröristleri Münbiç'ten çıkarma konusunda uyarı yaptı. Bunun yerine getirilmemesi halinde de Türkiye'nin kendi işini kendi göreceğini vurguladı.

10 soruda Münbiç

PYD'NİN MÜNBİÇ İŞGALİNDEN SONRA NE OLDU?
Münbiç Haziran'da işgal edildi, 15 Temmuz'da Türkiye'de darbe girişimi oldu. Hemen ardından Türkiye 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı harekatını başlattı. Azez-Cerablus hattını DEAŞ ve PYD teröristlerinden temizledi.

10 soruda Münbiç

MÜNBİÇ'TE ŞU AN NELER OLUYOR?
Münbiç Haziran 2016'dan itibaren PYD terör örgütünün işgalinde. Bölge halkı bunu kabullenmese de terör örgütü Münbiç'te terör yasalarıyla halka şiddet uyguluyor. İşgalin ilk sürecinde bölgede PKK'ya karşı çıkan sivillere katliam ve sürgün politikası uygulandı. Bu durum hala devam ediyor.

BİZE ULAŞIN