12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

GÜL KİREKLO/HABER MERKEZi

Ünlü yazar Ahmet Ümit, 12 Eylül’den bir gece önce istediği eşiyle evlendikten sonra 8 yıl kaçak yaşamış. Ümit, “Çok arkadaşım işkencede yitip gitti” diyor

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

Çok satan polisiye romanların yazarı Ahmet Ümit, 12 Eylül 1980 döneminde yaşadığı acıları ve film gibi hikâyesini, tüm açıklığıyla SABAH’a aktardı. Dönemin Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) gençlik örgütünün lideri olan Ümit, 8 yıl süren kaçak hayatına bir düğün, bir de çocuk sığdırmış. Kendi hapse girmemiş ama tanıdığı çok değerli insanların darbe sırasında veya sonrasında hayata tutunamadığnı anlatıyor.

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

Ahmet Ümit, eşi Vildan Hanım’ı istemeye gitmelerinin nasıl darbe gecesine denk geldiğini şöyle anlatıyor: “11 Eylül gecesi ailem Gaziantep’ten geldi. Sevdiğim kadını istemeye gittik. O dönemde sıkıyönetim var. Kız istemeye giderken üzerimde parti dökümanları bulunuyor. Vildan Ankara Gaziosmanpaşa’da oturuyordu. Kızı istedik. Dönerken yolda arama var.

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

Kızı istedik ama dökümanlardan nasıl kurtulacağız? Hemen evrakları anneme verdim, o sakladı. Annem o yaşında sanki gizli bir örgüt üyesiymiş gibi bana destek verdi. O gece 12 Eylül darbesi olmuş. Sabah kalktım bakkala gittim. Asker durdurdu, ‘Nereye gidiyorsun’ diye. Eve dönüp bütün materyalleri yaktım. Vildan’la 1981 yılının nisan ayında evlendik. Hatta düğün bile yaptık.”

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

‘BENİ AVUKAT SANIYORLARDI’

Darbeden bir süre sonra evlendiğini ve ardından kaçak durumuna düştüğünü anlatan Ahmet Ümit, “Genç evli çiftler mahallelerde dikkat çekmiyordu. Çocuğumuz oldu 1981 yılında. Ben kamu yönetiminde okuyordum ama mahalleli beni avukat olarak biliyor, dilekçe yazdırmaya geliyordu. Hukuk davalarını soruyorlardı. Acıbadem’de Yıldızbakkal Mahallesi’nin en sevilen çiftiydik biz. Kimse bizim saklandığımızı bilmiyordu. Yakalanma tehdidiyle tam 8 yıl saklandık. Çok büyük tehlikeler atlattım. Bir çok arkadaşım yakalandı, işkenceler gördü” diye konuşuyor.

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

12 Eylül’ü korkunç bir dönem olarak nitelendiren Ahmet Ümit, kendisinin yakalanmayışının bir şans olduğunu ama pek çok arkadaşının işkence kurbanı olduğunu belirterek şunları anlatıyor: “O dönemi geçirdikten sonra yeniden hayata tutanamayanlar oldu. Bir çoğu kalp rahatsızlığına yakalandı ya da kanser oldu. Ömürlerinin en verimli dönemlerini hapislerde geçirdiler. Benim yakalanmamış olmam tümüyle bir rastlantı gibiydi. Bu korkunç dönemden beni kurtaransa yazmak oldu.”

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

MOSKOVA’YA BOND GİBİ GİTTİ

1985’te, darbenin ardından yeraltına inen partinin talimatıyla Sovyetler’in başkenti Moskova’ya gittiğini söyleyen Ahmet Ümit, yolculuğunu “James Bond filmlerine taş çıkartır” diye yorumluyor: “Sahte pasaportlarla Sirkeci’den trene bindik. Yakalandığımda işkenceden ölmez veya sakat kalmazsam en az 5 yıl ceza yerdim. Hatta bunu bir casusluk kılıfına da sokabilirlerdi. Bir yıl süreyle orada kaldım. Sonra yine yasadışı yollardan Türkiye’ye döndüm.”

12 Eylül sonrası sekiz yıl kaçtı

12 Eylül’ün en yoğun etkisinin kızı Gül’ün üzerinde kaldığını söyleyen Ahmet Ümit, “Kızım 1981’de doğdu. Biz ona o dönemde birşey hissettirmemeye çalışıyoruz. Ama esas olarak bizim yaşadığımız travmaları yaşadı” diyor.

BİZE ULAŞIN