2016 Bakanlar Kurulu Listesi (Yeni Kabine) - İşte tam liste ve biyografiler...

Binali Yıldırım Başbakanlığı'nda 65. Hükümet'in tam kadrosu açıklandı

AK Parti'nin olağanüstü kongresinde genel başkan seçilen Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin 65. Hükümeti'ni açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Bakanlar Kurulu listesini sunduktan sonra kabinesini açıklayan Binali Yıldırım'ın listesinde sürprizler dikkat çekti. Recep Akdağ 3 yıl aradan sonra yeniden Sağlık Bakanı olurken Çevre Bakanlığı'na Mehmet Özhaseki getirildi. Merakla beklenen ekonomi kurmayı ise değişmedi. Mehmet Şimşek, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu. Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna Ahmet Arslan getirildi. Süleyman Soylu, yerini korudu. Ekonomi Bakanlığı görevi ise Nihat Zeybekçi'nin oldu. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise yeni kabinede görev almadı.

Yeni kabinede kimler var? İşte yeni bakanların isimleri ve tüm detaylar...


İşte 65. Hükümet Bakanlar Kurulu Listesi:

Başbakan: Binali Yıldırım

Pazartesi 23.05.2016 16:01 Güncelleme: Çarşamba 19.07.2017 14:16
65. Hükümet'in kabine üyeleri

65. Hükümet'in kabine üyeleri

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI: Süleyman Soylu

Süleyman Soylu 1969 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Aslen Trabzon Ofludur.İlk ile Ortaöğretimi İstanbul'da bitirmiştir.Liseyi ise Plevne Lisesinde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesine girdi ve başarıyla mezun oldu.Siyasal hayatına 1987 tarihinde DYP ile başlamıştır. 6 Ocak 2008 tarihinde Demokrat partinin 4. Olağanüstü Kongresine katıldı ve Dp Genel başkanı oldu.2009 tarihinde yapılan 5. Olağanüstü Kongreden Ünlü Siyasetçi adaylıktan çekilmiş ve DP Genel başkanı Hüsamettin Cindoruk olmuştur.

Süleyman Soylu 64. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevini üstlenmişti.


Soylu evli ve 2 çocuğu vardı.

65. Hükümet'in kabine üyeleri

65. Hükümet'in kabine üyeleri

SAVUNMA BAKANI Fikri Işık

Fikri Işık, 13 Eylül 1965'te Gümüşhane Babacan köyünde doğdu. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Mecbure'dir. Öğretmen, İş Adamı; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. İzmit ve İstanbul'da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yaptı. Gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı. ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kızılay,Yeşilay, Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği ile Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı'nın üyesidir.

Fikri Işık 64. Hükümette Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yaptı.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babasıdır.