Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Bursa`da otomotiv ve savunma sanayisine ürün geliştiren bir firma, yaklaşık yarım saatte herhangi bir katı maddeyi tarayıp prototipini yapabilen 3D(üç boyutlu) kopya makinesi üretti. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Kampüsü'nde bulunan ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren Tekno Tasarım AŞ Genel Müdürü Mustafa Uysal, AA muhabirine, 2000'den beri otomotiv ve savunma sanayisi firmalarına ürün geliştirme, yeni ürün tasarımı ve yüksek teknoloji alanında çalıştıklarını söyledi.

  • Pazar 25.03.2018
Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Bursa'da ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren, otomotiv ve savunma sanayisine ürün geliştiren bir firma, yaklaşık yarım saatte herhangi bir katı maddeyi tarayıp prototipini yapabilen 3D kopya makinesi üretti. Firmanın Genel Müdürü Uysal: "ULUTEK'te arkadaşlarımızla yaklaşık 1,5 yıllık çalışmanın neticesinde böyle bir makineyi ürettik. Bu kopya makinesine bir cismi koyduğumuzda o cismin üç boyutlu hızlı bir şekilde taramasını ve bu taranmış cismin doğrudan parça üretimini gerçekleştiriyor"

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Uysal, 1930'lu yıllarda icat edilen fotokopi makinelerinin 20 yıldır etkin olarak kullanıldığını belirterek, artık fotokopi makinelerinin hemen hemen her büroda olduğunu ve bu makine sayesinde hızlı bir şekilde kağıt üzerine kopya işlemlerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

1,5 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCU

Geliştirdikleri kopya makinesinin fotokopi makinelerinin yeni teknolojik versiyonu olduğuna işaret eden Uysal, "ULUTEK'te arkadaşlarımızla yaklaşık 1,5 yıllık çalışmanın neticesinde böyle bir makineyi ürettik. Bu kopya makinesine bir cismi koyduğumuzda o cismin üç boyutlu hızlı bir şekilde taramasını ve bu taranmış cismin doğrudan parça üretimini gerçekleştiriyor. Bu makine hem ülkemize hem de dünyaya önemli bir mesafe katettirecek. Artık hızlı bir şekilde gördüğünüz bir cismi tasarım ve çizim programlarına ihtiyaç duymadan tek tuşla tarayıp aynısını üretme imkanına ulaşacağız." diye konuştu.

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

PLASTİK MALZEMEYİ HIZLI BİR ŞEKİLDE ÜRETEBİLİYOR

Uysal, ABD, Japonya ve Almanya'da bu alanın öncelikli çalışma alanı olarak görüldüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:"Normal üç boyutlu yazıcılar plastik malzemeyi hızlı bir şekilde üretebiliyor fakat bir parçanın üretilebilmesi için parçanın tasarım modelinin olması gerekiyor ya da üç boyutlu tarama cihazında parçanın ayrıntılı olarak taranıp tekrar bu dataların bir tasarım programında iyileştirilmesi gerekiyor.

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Bizim geliştirdiğimiz üründe ise buna ihtiyaç kalmıyor. Biz parçayı makinenin içine koyduğumuz zaman makinedeki tarama sistemi parçayı hızlı bir şekilde tarayarak ihtiyaç duyulan kaliteye getiriyor. Tarama işlemi bittikten sonra bu parçanın istenilen ölçekte ve büyüklükte hızlı bir şekilde prototipi üretilebiliyor."

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

"YURTDIŞINA İHRAÇ EDECEĞİZ"

Makineyi iç piyasada yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ve bununla ilgili şu anda siparişleri almaya başladıklarını anlatan Uysal, şunları dile getirdi: "Yakın bir gelecekte bu makineyi yurt dışına ihraç edeceğiz. Yurt dışından yüksek teknolojik ürünlerin ülkemize gelmesiyle ilgili bir kısıtlama var. Eğer biz bu teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilirsek yerli bir teknolojiyi yurt dışına ihraç edebilir hale geleceğiz. Ayrıca bu teknoloji beraberinde başka teknolojileri de getirecek. O teknolojileri de getirebilmek için biz teknoloji treninin bir vagonuna girmiş olduk.

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Ürünümüzü seri imalat aşamasına getirebilmeyi amaçlıyoruz. Teknoloji bölgesindeki kuluçka sistemimizi bir seri imalat sistemine dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunu uluslararası pazarlarda ve fuarlarda tanıtarak dünyaya satabilmeyi hedefliyoruz. Bu makinenin yurt dışındaki emsallerinin fiyatı 20-25 bin avro arasında.

Bursa'da 3D boyutlu kopya makinesi üretttiler

Bu ürünü yerli imkanlarla üreterek bu fiyatın üçte biri rakamına satabilir hale geldik. Bu ürünün kilogram başına ihracat bedeli de yüksek. Bu makinenin kilogram başına 650 dolar ihracatı var. Yani kısacası katma değeri yüksek bir ürün."

BİZE ULAŞIN