Cemaatler hangi partiye oy verecek?

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

RİSALE-İ NUR CEMAATLERİ

Bediüzzaman'ın hayattaki son talebelerinin tamamı 7 Haziran seçimlerinde oyunu AK Parti'ye vereceğini açıkladı. Bu talebelerden Abdullah Yeğin Ankara'da tedavisini yarıda bırakarak İstanbul'a oy kullanmaya geleceğini açıkladı.
Diğer Risale-i Nur grupları da AK Parti'ye destek verecek. Bediüzzaman'ın çizgisi ile uzaktan yakından ilgisi kalmayan Gülen örgütünün maddi bağımlılığı olmayan kesimi, örgütün tüm iftira ve operasyonlarına rağmen AK Parti'ye oy vermesi bekleniyor. Örgütün maaşa bağladığı yaklaşık 100 bin kişi ise bu seçimlerde HDP ve CHP'ye oy verecek. Son kopuşlarla küçük bir sohbet halkasına dönüşen Yeni Asya Grubu da bir tabela partisi bile olamayan Demokrat Parti'ye oy vereceğini açıkladı.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

İSMAİLAĞA CEMAATİ

Nakşibendi Tarikatı'nın Türkiye'deki en büyük kollarından biri olan İsmailağa Cemaati bu seçimler oyunu AK Parti'den yana kullanacak. Dün Ahmet Davutoğlu'nun Mahmut Ustaosmanoğlu Hoca'ya yaptığı ziyaretten sonra bir teşekkür açıklaması yapılmıştı. 7 Haziran için açıklama yapan İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, barış ve huzurun teminatı, adalet ve istikrarın devamı için AK Parti'yi destekleme çağrısı yaptı.Her seçimde Saadet Partisi'ne bir miktar oy veren İsmailağa Cemaati'nden, Paralel örgüte verilen destek nedeniyle bu seçimlerde bu seçimlerde Milli İttifak'a oy gitmeyecek.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

İSKENDERPAŞA CEMAATİ

1980'li yılların en güçlü Cemaati olan İskenderpaşa, Prof. Esad Coşan'ın Avusturalya'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesinin ardından etkisini yitirdi. Her ne kadar Sağduyu Partisi ile varlığını sürdürmeye çalışsa da bu cemaatin tabanının AK Parti'ye oy vereceği biliniyor.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

ADIYAMAN CEMAATİ

Adıyaman'ın Menzil Köyü'nden adını alıyor. Türkiye'nin en yaygın cemaatlerinden. 'Semerkant ve Bilvanis' grupları olarak da biliniyorlar. TÜMSİAD adıyla son dönemde güçlenen işadamı dernekleri var. AK Parti içerisinde de güçlü şekilde temsil ediliyorlar. 'Menzilciler' içerisinde BBP ve MHP'ye yakın duran isimler olsa da AK Parti'ye kitlesel destek veriliyor.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

SÜLEYMAN EFENDİ CEMAATİ

Öğrenci yurtları, Kuran kursları aracılığıyla Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmetlerini sürdürüyorlar. Kurucuları Süleyman Hilmi Tunahan'dan dolayı 'Süleymancılar' olarak biliniyorlar. Tunahan'ın damadı Kemal Kacar'ın vefatından sonra iki torun Ahmet ve Mehmet Denizolgun arasında sorun yaşandı. Ahmet Denizolgun, Mesut Yılmaz hükümetinde kısa bir süre Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 2014 yerel seçimlerinde bölgelere göre MHP ve AK Parti'yi destekleyen cemaatin 7 Haziran'da da AK Parti'yi destekleneceği biliniyor. Bilim ve İnsan Vakfı'nı kuran cemaatin diğer kanadının da tercihi AK Parti yönünde.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

ERENKÖY CEMAATİ

Erbilli Mehmet Esat Efendi'nin Erenköy'de aldığı köşk ile temelleri atıldı. Nakşibendi geleneği içerisinde yer alıyor. Esat Efendinin vefatından sonra yerine gelen Mahmut Sami Ramazanoğlu tarafından cemaatleştirildi denebilir. Erenköy Grubu'nun liderliğini Osman Nuri Topbaş Hoca sürdürüyor. Ankara'da Muradiye Vakfı olarak biliniyorlar. 7 Haziran'da AK Parti'yi destekleyecekler.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

HÜSEYİN HİLMİ IŞIK CEMAATİ (IŞIKÇILAR)

Hüseyin Hilmi Işık'tan adını alan ve iki yıl önce vefat eden Türkiye Gazetesi ve İhlas Holding ile özdeşleşen Enver Ören'le simgeleşen bir hareket. Turgut Özal'ın ardından AK Parti'ye tam destek verdiler. Bu destek 7 Haziran seçimlerinde de devam edecek.

Cemaatler hangi partiye oy verecek?

YAHYALI CEMAATİ

Nakşibendi Tarikatı kökenli olan Yahyalı Cemaati'nin kurucusu Kayserili Hacı Hasan Efendi'dir. Cemaatin şu anki lideri Ali Ramazan Dinç bir açıklama yayınlayarak AK Parti'ye destek olacaklarını bildirdi:

Lazımdır yanlışı düzeltmek için beraberlik.

Yanlışsak, yanlışımızı düzelttirmek için efdaldir beraberlik.

Biz Ak Parti'deyiz, Ak Parti bizde. Ülkemizin ve bütün dünyanın sulhuna vesile olmak i��in ak partide bütünleşmeye davet ediyorum ihvanı kiramımızı. Ulaşabildiğiniz her bir şahsa bu emri duyurunuz.
Hizmetkârınız Ali Ramazan Dinç

BİZE ULAŞIN