"Demir Kilise" açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balat'taki "Demir Kilise" olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Borisov'un katılacağı törenle bugün ibadete açıldı. Dünyada sadece 3 tane, Türkiye, Arjantin ve Avusturya'da yapılan demir kiliselerden Arjantin ve Avusturya'dakiler yok olduğu için tek demir kilise olarak varlığını sürdürüyor.

Demir Kilise açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un katılımıyla 7 yıllık restorasyonun ardından bugün açılan ve Balat'ta "Demir Kilise" olarak bilinen Stevi Stefan Kilisesi'ndeki hazırlıklar tamamlandı.

Demir Kilise açıldı

Yanan ahşap kilise yerine demirden inşa edilen ve açılışı 1898 yılında yapılan Demir Kilise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 yıl süren çalışmayla baştan aşağı restore edildi.

Demir Kilise açıldı

ZEMİNDE KAYMA VARDI

Büyükşehir Belediyesi ilk olarak kilise zemininde görülen kayma sebebiyle zemin ıslahı yaptı.

Demir Kilise açıldı

Yapının üç cephesi, 5 bin 500 metre jet grout (zemine çimento enjeksiyonu) ile güçlendirildi.

Demir Kilise açıldı

Paslı kolonlar statik projesine uygun olarak çelik kolonlarla değiştirildi. Sökülen dış cephe kaplama ve süsleme elemanlarının restorasyonları, astar ve boyaları yapıldı.

Demir Kilise açıldı

RESTORE EDİLİP MONTAJLARI YAPILDI

İç mekan restorasyon ve çevre düzenleme inşaatı kapsamında, zemin mermerleri söküldü, projesine uygun olarak yeniden kaplandı. Kilise duvarlarında korozyondan arındırılmak için mekanik temizlik yapıldı. İç duvardaki döküm süsleme elemanları numaralandırılarak söküldü, restore edilip montajları yapıldı.

Demir Kilise açıldı

Bodrum katta güçlendirme ve su yalıtım işlemleri gerçekleştirilirdi. Bahçe duvarları betonarme olarak yeniden yapılıp taş ile kaplandı. Korkuluk demirleri restore edilerek yerlerine monte edildi.

Demir Kilise açıldı

Tüm çalışmalar Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü'nce yürütüldü. Demir Kilise'nin yok olmaktan kurtarılması için harcanan 16 milyon liranın 13 milyon lirasını Büyükşehir Belediyesi karşıladı.

BİZE ULAŞIN