Gündemden Başlıklar-08/01/2010

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

İSTANBUL'DA DEV TERÖR OPERASYONU

İstanbul'da yasadışı gösteri yaparak Molotofkokteyli attıkları öne sürülen 31 kişi gözaltına alındı. Emniyette işlemleri tamamlanan 3'ü 18 yaşından küçük, 1'i kadın 16 kişi Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.
Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ile Ataşehir ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüklerince bölücü terör örgütüne yönelik 2-6 Ocak tarihleri arasında operasyon gerçekleştirildi. Yasadışı örgüt içerisinde faaliyet gösteren ve muhtelif tarihlerde örgüt adına Ataşehir, Beyoğlu, Çekmeköy, Sancaktepe, Şişli ve Ümraniye ilçelerinde kamu düzenini bozarak güvenliği tehlikeye düşürmek amacıyla Molotoflu yasadışı gösteri eylemlerini organize eden, eylemlere katılan, kamu binalarına ve araçlarına, siyasi
parti binalarına, işyerlerine, vatandaşlara ait araçlara, molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulunan biri kadın 31 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin üst ve ev aramalarında 2 adet ruhsatsız tabanca, 16 dolu fişek, bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 3'ü 18 yaşından küçük, 1'i kadın 16 kişi Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Eylemleri organize eden şüphelilerin tespit edilen 28 farklı olayda, Ataşehir'e yol kapatma, biri kamu aracı 5 otomobilin kundaklanması, Ümraniye'de yasadışı gösteri düzenlenesi, yol kapatılması, Şişli'de Molotof kokteyli ve havaiyi fişeklerle güvenlik güçlerine saldırılması, Beyoğlu'nda yol kapatılması, bir partinin irtibat bürosuna ve parti binasına zarar verilmesi eylemlerine karıştıkları öne sürüldü. (İHA)

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

ALBAYA KOZMİK SORU

Albay Dursun Çiçek, İstanbul Adliyesi yakınlarında gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kozmik odayla ilgili gazetecilerin sorusuna Çiçek, "Kozmik odayı Genelkurmay'a sorun" yanıtını verdi.

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

ERGENEKON'DA SICAK GELİŞME

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Cumhurbaşkanından, başbakanından, bakanından milletvekiline kadar herkes sade vatandaşlar gibi yargı önünde hesap verme durumundadır. Ben de sade bir vatandaş olarak görevimi yaptım'' dedi. Kanadoğlu, basın mensuplarının, kendisine yöneltilen soruların ne olduğunu sormaları üzerine, soruşturmanın gizli olduğunu söyledi. Kanadoğlu, açıklamanın ardından adliye bahçesinde aracına binerek, hakim ve savcıların kullandığı üst kapıdan ayrıldı. (AA)

 

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

'RESMEN' AT ETİ YEDİRMİŞLER 
 
Adana'da Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Yurtkur'a bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'na 2 firma tarafından verilen yemeklerde at eti kullanıldığı ortaya çıktı.Yemek firmalarına toplam 16 bin 800 TL para cezası verilirken kayıplara karışan kasap hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Adana'da geçtiğimiz hafta Tarım Müdürlüğü'nün rutin denetimleri sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğü'ne bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu ve Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne verilen yemeklerde tek tırnaklı hayvan etine rastlanması üzerine hastane ve yurda yemek veren 2 firmanın itiraz etmiş, alınan numuneler Mersin İl Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü'ne gönderilmişti. Yapılan öncelemede, yurt ve hastanede kullanılan etlerden alınan numunelerin eşek eti değil, at eti olduğu tespit edildi. Bunun üzerine yemekçilik firmasından birine 5 bin 600 lira, diğerine ise 11 bin 200 lira para cezası verildi. 5 bin 600 TL para cezası kesilen ancak kayıplara karışan kasap hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Adana Valisi İlhan Atış, yaptığı açıklamada, firmaların itirazı üzerin ikinci kez et numunelerinin kontrol edildiğini ve hastane ile yurtta kullanılan etlerde at etine rastlandığını belirterek, "Etlerin eşek eti olmadığı at eti olduğu ortaya çıktı. Bu firmalarla zaten hastane ve yurt ilişkisini kesmişti. Ancak firmaların aldıkları etlerin mühürlü olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle firmaları pek bağlamıyor. Ama kasap o günden sonra kayıplara karıştı. Onun hakkında halkın sağlığını tehlikeye soktuğu ve izinsiz, sağlıksız koşullarda at eti kestiği için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk" dedi.(İHA)

 
 

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

"SEVECEĞİ CEVAPLAR VERECEĞİM"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisini düelloya davet eden CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na çok seveceği cevaplar vereceğini söyledi.
Arınç, AK Parti MKYK toplantısına gelişinde basın mensuplarının sorusunu cevapladı. ''Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun düello teklifine ne diyorsunuz?'' sorusuna Arınç, "Sayın Kılıçdaroğlu bana düello teklif etmiyor. Sizin gibi gazeteciler, 'Bülent Arınç ile düello yapar mısınız?' deyince 'niçin olmasın' diyor. Buna çok geniş, çok güzel, O'nun da çok seveceği cevaplar vereceğim. Ama MKYK toplantısından önce değil.'' cevabını verdi.
 (CİHAN )

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

SEÇİM NE ZAMAN OLACAK?

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti hala açık ara öndedir, hala açık ara birinci partidir, hala gücüne güç katarak yoluna devam ediyor'' dedi.
Erdoğan, partisinin Genel Merkez Kadın Kolları AR-GE Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek Eğitim Programı'nın açılışına katılarak, partililere seslendi.

Türkiye'de ''taş üstüne taş koymak'' için iktidara geldiklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Asil milletimiz bunun için bize yetki verdi ve bu yetkiyi, emaneti sonuna kadar taşıyacağız. Altını çizerek ifade ediyorum, kimse seçim rüyası görmesin. Biz, alışılmış liderlerden değiliz. Kusura bakmasınlar bizim ağzımızdan söz çıktığı zaman o söz aynen nakittir. Yeri geldiği zaman yerinde icra edilir. Seçimler Anayasamızın öngördüğü çerçevede, zamanında yapılacaktır. AK Parti, dimdik, sapasağlam durduğu yerde duruyor. Gücünü de koruyor. AK Parti hala açık ara öndedir, hala açık ara birinci partidir, hala gücüne güç katarak yoluna devam ediyor.''

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

SAVCI'YA CİNSEL TACİZ DAVASI

Samsun Cumhuriyet Savcılığına atanan Cumhuriyet Savcısı Murat Gök hakkında, eski Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ü.E.İ'ye ''zincirleme şekilde cinsel tacizde'' bulunduğu iddiasıyla 3.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Alınan bilgiye göre, Adalet Bakanlığının Ü.E.İ'nin, Gök'e yönelik suç duyurusuna ilişkin soruşturma izni vermesinden sonra Cumhuriyet Başsavcı Vekili Barbaros Katarı iddianamesini hazırladı. İddianamede, Murat Gök'ün, düzenlediği ''Turkuaz'' operasyonu kapsamında tutuklanan babası H.İ'nin durumunu görüşmek isteyen Ü.E.İ'nin cep telefonuna 73 cinsel taciz içerikli SMS attığı belirtildi.(AA)

Gündemden Başlıklar-08/01/2010

BAYKAL'IN YÜREĞİ AĞZINA GELDİ

İflas ettiği ve ekonomik sorunları olan ve CHP'li olduğu öğrenilen Erzurumlu Zekeriya Batmaz, CHP Genel Merkezi'nin 9'uncu katına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Evinden olayla ilgili dakika dakika bilgi eden Baykal, "Ciddiyetle ilgilenen, aman bir şey olmasın" talimatı verdi. CHP lideri intihar engellenince de rahatladı. CHP Genel Merkezi dün hareketli bir gün geçirdi. İflas ettiği ve ekonomik sorunları olan ve CHP'li olduğu öğrenilen Erzurumlu Zekeriya Batmaz, CHP Genel Merkezi'nin 9'uncu katına çıkarak intihar girişiminde bulundu.

Edinilen bilgilere göre, intihar girişimi şöyle gelişti: Erzurum'un Şenkaya ilçesinden olan 50 yaşlarındaki Zekeriya Batmaz, önceki gün CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek ile görüşmek için telefonla randevu istedi. Dün öğlene doğru CHP Genel Merkezi'ne gelerek odası 10. katta bulunan Genel Sekreter Önder Sav ile görüşmek isteyen Batmaz, Sav partiye gelmediği için bekletildi.

Korkuluklardan kendisini aşağıya atmak isteyen Batmaz'ın yanına gelen partililer ve polis ekipleri, şahsı ikna etmeye çalıştı. Bu sırada itfaiye ekipleri de aşağıda branda açarak hazır bekledi. Şahıs İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın gelmesini isterken, bu sırada CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin geldi.

Keskin, Batmaz'ı inmesi konusunda ikna etti. Sağlık ekiplerinin kontrolünden geçen Batmaz, ifadesi alınmak üzere karakola götürüldükten sonra serbest bırakıldı.

(Şenol ATEŞ/ANKARA )

BİZE ULAŞIN