Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Büyükşehirlerde içme suyunun kaliteli, sağlıklı ve uluslararası standartlara uygun halde vatandaşlara ulaştırıldığı bildirildi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinden alınan bilgiye göre, İstanbul'un içme suları son teknolojiyle donatılmış tesislerde arıtıldıktan sonra dağıtım ağıyla vatandaşlara sunuluyor.Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Musluklardan akan suyun Sağlık Bakanlığınca yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik kriterlerine uygun olduğunu belirten yetkililer, şunları kaydetti:

''Akredite olmuş İSKİ laboratuvarları ve diğer kamu kuruluşlarınca yapılan analiz sonuçları, musluklardan akan suyun Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği ve ABD Çevre Koruma Ajansı kriterlerine uygun olduğunu gösteriyor. Kurumumuzca her gün şehrin 350-400 farklı noktasından alınan numunelerin analiz neticesi 'www.iski.gov.tr' adresinde de yayımlanarak kamuoyuna duyuruluyor.''

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

ANKARA'NIN BULANIKLIK DEĞERİ 0.74

Uluslararası standartlara göre, kaynak sularında 5'in üzerinde çıkmaması gereken bulanıklık (NTU) değeri Ankara'da 0.74 düzeyinde bulunuyor.


Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Ankara suyunun sertliği 97.8, sudaki organik madde değeri litre başına 2.9 miligramken, ''klorun yüzeysel su kaynaklarında bulunan organik maddelerle reaksiyona girmesiyle oluşan kanser yapıcı bileşikler'' olarak tanımlanan ''trihalometanlar'' yönünden de Ankara'nın içme suyu değeri 52.79 olarak belirtiliyor.

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

"İZMİR'E DÜNYA KALİTE STANDARTLARINA UYGUN SU VERİLİYOR"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte çok geniş alanda bulunan içme suyu üretim kaynakları Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) ile tek merkezden 7 gün 24 saat kumanda ediliyor. SCADA ile 2 baraj, 102 derin kuyu, 71 pompa istasyonu, 344 motopomp, 48 depo, havuz, gözlem kuyusu ve 17 hat vanasının kontrolü yapılıyor.
Sistemle tüm su dağıtım ağı bir kumanda merkezinden bilgisayar ve telsiz sistemiyle izlenebiliyor, su dağıtımı uzaktan kumandalı motorlu vanalarla kontrol ediliyor, hat basınç ve debileri, depo seviyeleri, sensörlerin de aracılığıyla sürekli denetlenebiliyor.


Yetkililer, küresel iklim değişimine bağlı kuraklığın sonucu olarak İzmir'e içme suyu sağlayan yeraltı suyu kaynaklarında farklı düzeylerde olmak üzere arsenik konsantrasyonlarında artış belirlenince gerekli çalışmalar yapılarak sorunun çözüldüğünü belirtti.


Üniversitelerle yapılan iş birliği sonucunda sorunun acil çözümü için 2008'in yaz aylarında biri dünyanın en büyük tesisi olan 3 ayrı arsenik arıtma tesisinin inşaatına başlandığını belirten yetkililer, rekor hızla tamamlanan tesislerin tümünün 4 Mart 2009'da tam kapasiteyle devreye girdiğini söyledi.

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Bu arıtma tesisleriyle İzmir'e dünya kalite standartlarına uygun içme suyu verildiğini vurgulayan yetkililer, şunları kaydetti:

''Halen Göksu ve Sarıkız kuyularından gelen yer altı suları Göksu, Menemen ve Çavuşköy kuyularından gelen yeraltı suları Menemen, Halkapınar kuyularından gelen yer altı suları da Halkapınar içme suyu arıtma tesislerinde arsenikten arındırılarak kente veriliyor.''

İçme suyu kalitesi ve arsenik değerlerinin sürekli izlendiğini belirten yetkililer, şehir içi su dağıtım şebekesinde 40 ayrı noktadan periyodik alınan su örneklerinin, içme suyunun kalitesini belirlemekte kullanılan 16 ayrı parametre analiz edildiğini, yapılan tüm analizlerde parametre değerlerinin verilen sınır değerlerin altında kaldığının görüldüğünü bildirdi.
İZSU yetkilileri, İzmir'de geçen yıl ortalama su tüketiminin günde 505 bin 427 metreküp olarak gerçekleştiğini, içme suyunun yüzde 63'ünün yeraltı suyu kuyularından, yüzde 37'sinin yüzeysel su kaynaklarından sağlandığını kaydetti.

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

EN BERRAK SU ADANA'DA AKIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Seyfettin Yılmaz, kentin suyunun yüzde 95'inin Toroslar'da eriyen karlardan geldiği için arıtmada kimyasala çok fazla ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Çatalan içme ve kullanma suyunun, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa Birliği (AB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kalite standartlarına uygun olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Bu nedenle Adanalı, içtiği suyun kıymetini bilmeli'' dedi. NTU değerinin Adana suyunda 0.1, İzmir'de 0.4, Ankara'da ise 0.74 olduğu ifade eden Yılmaz, bu verilerin en berrak suyun Adana'da içildiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Adana suyunun bulanıklık, organik madde ve sertlik yönünden en ideal oranlara sahip olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Adana suyunun sertliği, tüm dünyaca kabul edilen standart değer olan Fransız sertliği ile aynı. Suyun sertlik oranının yüksekliği, içindeki magnezyum ve kalsiyum gibi mineral miktarını gösterir. Bu da insan sağlığı için faydalıdır. Yani suyun normal sertlikte olması, hiç olmamasından çok daha iyidir. Uluslararası standartlara göre içme ve kullanma suları için en ideal sertlik 10 ile 20 arasındadır.'' Öte yandan, Yılmaz'ın ASKİ'nin yaptığı araştırmaya dayanarak yaptığı açıklamaya göre, Adana suyundaki organik madde değeri litre başına 0.4 miligramla yüksek kalitede bulunuyor.

Hangi şehirde musluk suyu içilebilir?

Trihalometanlar yönünden de Adana suyu iyi bir karneye sahip. Toplam trihalometanlar, Adana'da litrede 0.1 mikrogramdan küçük olmasına rağmen Ankara'da bu değer 52.79, İstanbul'da 5.2-25.2, İzmir'de 0.7-26.6 arasında değişiyor.

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, son birkaç yıldan beri arıtma tesislerinde kullanılan aparatlar sayesinde suyun soğutulması kaliteye olumlu katkı sağlıyor. Kentte yaz boyunca suyun sıcaklığı 10 ile 15 derece arasında tutularak, sıcakta mikrobiyolojik kirliliğin oluşması önleniyor.

Bu arada, yine ASKİ'nin yaptığı araştırmaya göre, 4 kişilik aile içme suyunu, damacana su yerine çeşmelerden temin ettiğinde ayda en az 36 lira tasarruf sağlıyor.

BİZE ULAŞIN