Her şeye rağmen ikimiz...

TÜRKİYE’NİN iki önemli kalemi, iki yoldaş, iki muhalif. 40 yıl boyunca savunduklarını yazmaktan geri durmadılar. Bu yüzden aile hayatlarını özel meseleler değil, toplumsal sıkıntılar sarstı. Oral Çalışlar polisten kaçarken, İpek Çalışlar işkenceci polisin itiraflarını yazdı. Biri içerideyken, diğeri çocuğunu büyüttü. Onlar nefes alırken bile birlikteler, hapis ve kaçak geçen yılların ayırması hariç. ‘Adalar aşkımız o kaçaklık günlerinden geliyor,’ diyen Oral ve İpek Çalışlar’la Büyükada’ki evlerinin bahçesinde, dört saate yakın konuştum. Yanlarında daha çok kalmayı isterdim. 35 yıllık özel hayatları, Türkiye’nin resmi tarihiyle iç içe girmiş ‘Bu kadar da olmaz,’ dedirtecek acılar, trajikomik olaylarla dolu...

Cumartesi 04.09.2010 16:05
Her şeye rağmen ikimiz...

TÜRKİYE’NİN iki önemli kalemi, iki yoldaş, iki muhalif. 40 yıl boyunca savunduklarını yazmaktan geri durmadılar. Bu yüzden aile hayatlarını özel meseleler değil, toplumsal sıkıntılar sarstı.

Oral Çalışlar polisten kaçarken, İpek Çalışlar işkenceci polisin itiraflarını yazdı. Biri içerideyken, diğeri çocuğunu büyüttü.

 

Tuluhan TEKELİOĞLU/ Pazar SABAH

Her şeye rağmen ikimiz...

Onlar nefes alırken bile birlikteler, hapis ve kaçak geçen yılların ayırması hariç. ‘Adalar aşkımız o kaçaklık günlerinden geliyor,’ diyen Oral ve İpek Çalışlar’la Büyükada’ki evlerinin bahçesinde, dört saate yakın konuştum.

Yanlarında daha çok kalmayı isterdim. 35 yıllık özel hayatları, Türkiye’nin resmi tarihiyle iç içe girmiş ‘Bu kadar da olmaz,’ dedirtecek acılar, trajikomik olaylarla dolu...