İlker Başbuğ dönemi

İlker Başbuğ dönemi

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, görev süresi boyunca tartışılacak sözlerin altına imza attı.

İşte satırbaşlarıyla İlker Başbuğ dönemi...

İlker Başbuğ dönemi

Hakkında "kara propaganda" yapılarak, bir dönem Museviler'in Ağlama Duvarı önünde çekilmiş fotoğrafları ile gündeme gelen Başbuğ, toprak altından çıkan kullanılmış Law silahlarını "boru", darbe hazırlığı niteliğinde olduğu öne sürülen belgelerin fotokopilerini ise "kağıt parçası" olarak nitelendirmesi, tartışmalara neden olmuştu.

İlker Başbuğ dönemi

İlker Başbuğ, 2008 yılı Yüksek Askeri Şura kararları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 26'ncı Genelkurmay Başkanı olarak görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'dan devraldı. Göreve geldiği günlerde dikkat çeken ilk icraatı TSK'de bir ilki gerçekleştirerek 30 Ağustos resepsiyonuna astsubayları davet etmesi olmuştu. Başbuğ'un bu kararı bir güç gösterisi taktiği olarak değerlendirilmişti.

İlker Başbuğ dönemi

Başbuğ'un görev süresinde akıllara kazınan çok sayıda önemli cümlesi olmuştu. Ancak özellikle iki açıklaması uzun süre kamuoyunda tartışılarak gündemde kaldı. 21 Nisan'da Poyrazköy'de Bedrettin Dalan'ın arazisinde başlayan kazılarda 15'i dolu 22 LAW silahı bulunmuştu.

İlker Başbuğ dönemi

Yaklaşık bir hafta sonra basının karşısına geçen Orgeneral İlker Başbuğ'un bu konudaki değerlendirmesi "Bunlar silah değil, boru" şeklinde olmuştu. Bu açıklamadan iki ay sonra da "Kaos Planı" olarak bilinen İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı da "kağıt parçası" olarak nitelemişti.

İlker Başbuğ dönemi

Başbuğ TSK'ya karşı medya üzerinden asimetrik psikolojik harekât yürütüldüğünü savunarak, "Bu kâğıt parçası TSK'yı yıpratmak amacıyla hazırlandı" demiş ve bu belgenin sorumlularının bulunması için istihbaratı göreve çağırmıştı.

İlker Başbuğ dönemi

Başbuğ düzenlediği iletişim toplantısında gazetecilerin Ergenekon soruşturmasına yönelik soru sormaları üzerine ise gazetecileri "Ergenekon" dememeleri konusunda sert bir dille uyarmıştı.

 

İlker Başbuğ dönemi

Başbuğ'un anımsanan bir diğer konuşması ise, Trabzon Limanı'nda demirli TCG Oruçreis Fırkateyni'nde düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği sözler oldu

BİZE ULAŞIN