İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

  • Çarşamba 28.04.2010
İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

İzmir'de bankacı Esra, üniversiteli Ayşe'nin ardından dün de 30 yaşındaki travesti Mustafa Has, yine 7.65'lik bir tabancayla öldürüldü. Konak'ta saldırıya uğrayan Mustafa Has da öteki cinayetlerdeki gibi kafasından vuruldu.

Fatih ŞENDİL - Metin BURMALI Süleyman SAĞAT - Şirvan BEKTAŞ İhsan TUNÇOĞLU - Metin HARIKÇI Ali BALCI - Yalçın BEL / SABAH

İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

İzmir'de bankacı Esra Yaşar ve üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla'nın ardından önceki gece de "Azra" takma adlı 30 yaşındaki travesti Mustafa Has, otomobilinde 7.65 milimetrelik bir tabancayla başına tek kurşun sıkılarak öldürüldü. Üçüncü cinayet İzmir'i adeta bir korku kenti haline getirdi. Emniyet, 2'nci ve 3'üncü cinayetin de aynı silahla işlendiğini belirledi. Robot resmi çizilen seri katil, her yerde aranıyor.

İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

Bankacı Esra Yaşar ve üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla'nın 24 saat içinde aynı yöntemle öldürülüp gasp edilmelerinin şokunu yaşayan Balçova, önceki geceyi gergin geçirdi. Güvenlik önlemlerinin 2 katına çıkarıldığı ilçede, polisler devriye gezerken, MOBESE kayıtları kontrol edildi. İhbarları değerlendiren polisler, şüpheli gördükleri araçları da durdurarak aradı. Ancak polisin tüm dikkatini Balçova'ya verdiği saatlerde, infaz bu kez 10 kilometre mesafedeki Konak'ta gerçekleşti.

İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor
Fevzi Paşa Bulvarı üzerindeki 913. Sokak'ın girişine otomobilini park eden 'Azra' takma adlı 30 yaşındaki travesti Mustafa As, müşteri bekliyordu. Saat 05.30 sıralarında aracın yanına gelen saldırgan, kapıyı açıp Mustafa Has'ı sol kulağının arkasından tek kurşunla vurarak öldürdü. Seri katil, ilk 2 olayda olduğu gibi, kurbanın çantasını ve cep telefonunu alarak kaçtı. Bu cinayette yine 7.65 milimetrelik bir tabancayla işlendi. Polisler kapısını açık gördüğü otomobilde, Has'ın cesediyle karşılaştı.
İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

NEDEN ÖLDÜRÜYOR?

Aracın yanında bulunan patlamamış bir mermiyle boş bir kovanı balistik incelemeye gönderen polis, çevredeki işyerlerinin kamera kayıtlarını da incelemeye aldı. Cinayeti duyunca olay yerine koşan Mustafa Has'ın travesti arkadaşları, gözyaşına boğuldu. Has'ı son olarak 2 saat önce gördüklerini söyleyen arkadaşları, polisler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Mustafa Has'ın da üyesi olduğu travesti derneği, "Katil, aynı gece, başka travestileri de tenha bir yere götürmeye çalıştı" açıklaması yaptı.

İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor
İlk cinayetin mermi kovanı bulanamazken, ikinci ve üçüncü cinayetin ardından bulunan kovanların üzerindeki iğne izlerinin aynı olduğu belirlendi. Kesin sonuç ise 3 cinayetteki mermi çekirdeklerinin balistik incelemesi sonucu belirlenecek. Cinayetlerin aynı silahla ve aynı kişi tarafından işlediğini düşünen polis, ilk cinayetin bulunamayan kovanını da dedektörlerle arıyor. Katilin profilini de çıkaran polis, cinayetleri soğukkanlılıkla işlemesinden sabıkalı olduğunu düşünüyor. Dedektifler 4 ihtimal üzerinde duruyor. İlk ihtimale göre katil, geçmişte kadınlarla problem yaşamış, terk edilmiş ya da ihanete uğramış bir kişi. İkincisi ihtimale göre cinsel sorunları var. Üçüncü ihtimale göre, polisle problemler yaşamış bir kişi. Dördüncüsü ihtimale göre ise gerçekten gaspçı.
İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor

İHBAR YAĞDI

İzmir Valisi Cahit Kıraç, 3 olayda kullanılan tabancanın aynı olup olmadığıyla ilgili balistik incelemenin devam ettiğini söyleyerek, "Kovanların ve mermilerin aynı silahtan çıkıp çıkmadığı konusuyla ilgili teknik rapor henüz tamamlanmadı" dedi.

İzmir’de 7.65’lik ölüm kol geziyor
Öte yandan katil zanlısının robot resminin basın yer almasının ardından 155 Polis İmdat hattında çok sayıda ihbar geldi. İzmir'in değişik bölgelerinden gelen her ihbarlar asılsız çıkarken, polis her ihbarı titizlikle değerlendirdi.
BİZE ULAŞIN