İzmir'i kim yaktı?

CNBC-e ekranları aracılığıyla Türkiye'de de yayınlanacak olan ünlü yönetmen Steven Spielberg ve yıldız oyuncu Tom Hanks'in ortak yapımı "The Pacific" isimli dizide, İzmir'in Yunan işgalinden kurtarılması sırasında Türkler'in İzmir'i yakıp yıktığı ve Yunan ailelerin canlarını zor kurtardığı iddiaları yer aldı.

İzmir'i kim yaktı?

CNBC-e ekranları aracılığıyla Türkiye'de de yayınlanan ünlü yönetmen Steven Spielberg ve yıldız oyuncu Tom Hanks'in ortak yapımı "The Pacific" isimli dizide, İzmir'in Yunan işgalinden kurtarılması sırasında Türkler'in İzmir'i yakıp yıktığı ve Yunan ailelerin canlarını zor kurtardığı iddiaları yer aldı.

İzmir'i kim yaktı?

ABD'nin HBO kanalında yayınlanan "The Pacific" adlı dizi, yayına girdiğinden bu yana büyük sükse yaptı ve rating listelerinde üst sıralarda yer aldı. 200 milyon doları aşan bütçeli dizinin, yayınlanan üçüncü bölümünde geçen bir diyalogda Türklerin Yunan işgali sırasında İzmir'i yakıp yıktıkları gibi asılsız suçlamalara yer verildi.

İzmir'i kim yaktı?

Suçlamalar, Yunanistan'dan kaçarak Avustralya'nın Melbourne kentine yerleşen Yunanlı bir ailenin hikayesini anlatmasında yer aldı. Ailenin Avustralya'ya geliş hikayesini anlatan anne, 1922 yılında İzmir'in üç yıl süren Yunan işgalinden kurtuluşu sırasında Türklerin kenti yakıp yıktığını ve kendilerinin de ancak kaçarak canlarını kurtardıklarını söyledi.

İzmir'i kim yaktı?

Kadın oyuncu evlerine konuk olarak gelen Bob isimli bir Amerikalı askerin sorduğu soru üzerine hikayelerini şöyle anlattı:

"Türkler 1922'de girip yakıp yıktılar. Her şey gitti. Hayatta kaldıysan annem ve benim gibi kaçardın. Ama biz rıhtıma kadar gidebildik. Sonra bir gemiye yüzdük. Kaptan bizi gemisine aldı ve Pire'ye kadar götürdü. Hayatlarımızı kurtardı. Ama evimiz gitmişti. Ne yapacaktık? Buraya geldik."

İzmir'i kim yaktı?

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun Pasifik cephesinde görevli Amerikan askerlerinin hikayesinin konu edildiği dizinin ana karakterlerden olan Bob, Melbourne'de burada tanıştığı Yunan asıllı bir kızın ailesinin evine gidiyor.

İzmir'i kim yaktı?

Ailesiyle yemekte sohbet eden ABD'li asker, kızın ailesine Yunanistan'dan Avustralya'ya neden geldiklerini soruyor. Kızın annesi İzmir'den geldiklerini ve burayı bilip bilmediğini sorunca Bob, başını sallayıp çok kitap okuduğu yanıtını veriyor.

Dizinin bu bölümünün yayın tarihinin, Yunanistan'ın Osmanlı egemenliğinden ayrılmasının 189'uncu yıl dönümü olan 25 Mart'tan üç gün sonraya denk gelmesi ise dikkat çekti.

İzmir'i kim yaktı?

TÜRK İZLEYİCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Dizide Türk askerinin Yunan işgalinde bulunan İzmir'i kurtarmasının çarpık bir dille anlatılması dizinin bu bölümünün yayınlandığı internet sitelerinde de Türk izleyicilerin tepkilerine yol açtı. İzleyicilerinden bazıları tepkilerini internet sitelerinde yazdıkları yorumlarla dile getirirken, dizinin yayınlandığı televizyon kanalına da Türk izleyicilerden tepki yorumları gönderildi.

İzmir'i kim yaktı?

ERMENİ ÇETELERİ YAKTI

Peki gerçekte İzmir'i kim yaktı?

"The Pacific" dizisinde yer alan "İzmir'i Türkler yaktı" iddiasına belgeli yanıt geldi. NTV'nin ulaştığı belgelere göre, İzmir'i yakanlar ayrılıkçı Ermeni çeteleriydi.

BİZE ULAŞIN