Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı nefes kesen anti terör sürüş teknikleri ile her türlü tehdit ve saldırılara karşı mücadele ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli operasyonel timlerinden biri olan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı terörle mücadele, sualtı operasyonları, rehine kurtarma, hücre evi baskını, doğal afetlerde hayat kurtarma gibi zorlu görevlerde rol alıyor.

  • Cuma 16.03.2018
Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı nefes kesen anti terör sürüş teknikleri ile her türlü tehdit ve saldırılara karşı mücadele ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli operasyonel timlerinden biri olan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), terörle mücadele, sualtı operasyonları, rehine kurtarma, hücre evi baskını, doğal afetlerde hayat kurtarma gibi zorlu görevlerde rol alıyor. JÖAK, nefes kesen anti terör ve ileri sürüş teknikleri eğitiminin yapıldığı Ankara'daki yerleşkesinin kapılarını açtı.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

ÇOK ÖZEL BİR EĞİTİM VERİLİYOR

JÖAK yerleşkesinde yapılan nefes kesen sürüş, hem havadan drone, hem araç içi aksiyon kamera hem de İHA kameramanının objektiflerine yansıdı. Teröristlerin saldırılarına karşı J dönüşü ile ölüm bölgesinden kaçarak olay yerini terk eden Özel Operasyon Başuzmanı Yüzbaşı Ergün Köprücüoğlu, o anları paylaştı. Anti terör ve ileri sürüş tekniklerinin Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapmakta olan makam şoförlerine, taktik tekerlekli zırhlı araç şoförlerine ve diğer kurumlara ait kadrolu şoförlere verilen profesyonel bir eğitim olduğunu belirten Özel Operasyon Başuzmanı Yüzbaşı Köprücüoğlu, "Ülkemizin mevcut terör durumunu ele aldığımızda suikast ve saldırıya ilk maruz kalacak kişilerin devlet büyükleri olduğunu değerlendiriyoruz.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Dolayısıyla bu eğitimi almadan önce makam şoförlüğü görevlerine personel atanmasını istemiyoruz. Eğitim hem kaza riskini azaltıyor hem de teröristlerin taktiklerine karşı savunma mekanizmasının öğretiyor" şeklinde konuştu."Müttefik ülkelere eğitim veriyoruz"

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Eğitmenlerin Uluslararası Güvenlik Konseyi tarafından DDC8/6 programına dahil edilip 2 yıllık eğitim sürecini tamamladıktan sonra göreve başladıklarını belirten Yüzbaşı Köprücüoğlu, "Diğer yandan kursiyerlerimizin de eğitmen olarak göreve devam etmelerinin önünü açtık. Ülke genelinde diğer kurum ve kuruluşlara da eğitim verdik, planlı faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Geçen yıl yaklaşık 600 şoförü yetiştirdik, şuanda Jandarma kadrosunda görev yapıyorlar. Aynı zamanda uluslararası çapta müttefik olduğumuz dost ülkelerin personellerine de bu eğitimleri veriyoruz" dedi. Anti terör sürüş tekniklerinin kaçma kurtulma olarak adlandırılmasına ilişkin Köprücüoğlu, "Araçla kaçma kurtulma, makam şoförlüğünü yaptığımız devlet büyüğünü çatışma ortamında tutmamaktır. Türk askeri, Türk jandarması bir teröristle karşı karşıya geldiğinde asla kaçmaz, onu etkisiz hale getirmek için gerekli müdahaleyi elbette yapar. Biz burada koruma ekibi olarak devlet büyüğünü tehlikeli bölgeden çıkartmak durumundayız.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Bunu kaçma kurtulma olarak adlandırma sebebimiz budur" diye konuştu.

EĞİTİM PROGRAMI NELERİ KAPSIYOR?

Defansif ve bertaraf sürüş teknikleri gibi konuları kapsayan eğitim hakkında detaylı bilgi veren Köprücüoğlu, 5 günlük programın içeriğinde ilk gün giriş testi ve güvenli sürüş eğitimi verildiğini, ikinci gün bir ileri boyuta geçilerek ileri sürüş teknikleri eğitimi verildiğini, devam eden günlerde ise araçla atış, araçla kaçma kurtulma, taktik sürüş ve çıkış testi ile kursun tamamlandığını kaydetti.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

Köprücüoğlu, eğitim verilen personellerin sertifikalandırılarak, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde uygun görülen kadro yerlerine tayin edildiklerini de ekledi. Köprücüoğlu, "Eğitimde kullanılan araçlar standart donanıma sahip, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tedarik edilen araçlardır. Araçlarda araç kaydırma ve araç kaydırıcı gömlek gibi bazı aparatlar kullanmaktayız. Bu apartlar, teknikleri güvenli hızlarda ve ortamda öğretme imkanı sağlıyor. Bu şekilde kaza riskini de önlemiş oluyoruz" diye konuştu.

Onlar Formula 1 pilotu değil Türk Jandarması

"EĞİTMENLERİMİZ HER ALANDA UZMAN"

Eğitim alan JÖAK makam şoförü Uzman Çavuş Kadir Öztürk, eğitim eğitimin mesleki performansına yönelik çok faydasını gördüğünü ifade ederek, "Biz jandarma teşkilatı olarak sürekli açık hedef halindeyiz. Makam araçları kullananlar için bir takım tehdit veya saldırılara karşı bildiğimiz şoförlük anlayışı biraz geride kalıyor. Bu eğitim bunu ileri boyuta taşımamız açısından önemli. Evet herkes araç kullanabilir ama VIP veya şoförlüğünü yaptığınız makama yönelik bir saldırıya karşı yapmanız gereken hiçbir şey bilmiyorsunuz.

BİZE ULAŞIN