Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

Oruç Baba Türbesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan'ın ilk günü ekmek ve sirke ile iftar açıp dilek dilemek isteyenlerin akınına uğrayan ilk adres oluyor. Ramazan'ın ilk akşamı, türbenin bulunduğu noktaya giden sokaklar, ana caddeler insan seli ile hınca hınç doluyor. Trafik kilitleniyor. O gün türbe çevresini dolduran sirkeciler altın gününü yaşarken, türbenin etrafındaki korkuluklardan geçemedikleri için eşyalarını türbeye sürmekte zorlanan kadınlar akıl almaz yöntemler buluyor. İşte Oruç Baba ile ilgili merak ettiğiniz her şey.

  • Pazartesi 14.05.2018
Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

İLK İFTAR İÇİN İSTİKAMET ORUÇ BABA TÜRBESİ

Oruç Baba Türbesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'da Ramazan'ın ilk günü ekmek ve sirke ile iftar açıp dilek dilemek isteyenlerin akınına uğrayan ilk adres oluyor. Ramazan'ın ilk akşamı, türbenin bulunduğu noktaya giden sokaklar, ana caddeler insan seli ile hınca hınç doluyor. Trafik kilitleniyor. O gün türbe çevresini dolduran sirkeciler altın gününü yaşarken, türbenin etrafındaki korkuluklardan geçemedikleri için eşyalarını türbeye sürmekte zorlanan kadınlar akıl almaz yöntemler buluyor. İşte Oruç Baba ile ilgili merak ettiğiniz her şey. Oruç Baba kimdir, insanlar neden buraya akın ediyor? İlk iftar niye orada açılıyor?

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

ORUÇ BABA KİMDİR?

Oruç Baba olarak bilinen kişinin çok fakir olduğu, ibadetini aksatmadan yaptığı, fakir olduğundan dolayı Ramazan ayında iftarlık ve sahurluk yiyeceğinin az olduğu, orucunu tutup iftarını da bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu söylenir.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

SU KITLIĞINDA BİLE...

Bir başka inanışa göre de Oruç Baba, 1453 yılında İstanbul kuşatmasında savaşan bir askerdir. Askerlere su ve yemek götürmekle görevli olan Oruç Baba'nın, su kıtlığında bile askerlere su dağıtmayı sürdürdüğüne, "baba" lakabının da buradan geldiğine inanılır.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

MUSTAFA ZEKAYİ EFENDİ'NİN DEFNEDİLDİĞİ HAZİRE

Bir başka rivayete göre de, Şeyh Mustafa Zekayi Efendi'nin medfun bulunduğu hazire, 1950'li yıllardan itibaren ilginç bir şekilde ilgi odağı haline gelir. İnsanlar, iftar saati yaklaşırken hazirede medfun bulunan "Oruç Baba" adını verdikleri Şeyh Mustafa Zekayi Efendi'nin kabri etrafında toplanır, akşam ezanının okunmasıyla birlikte birbirlerine zeytin, hurma, su, simit gibi yiyecekler ikram ederek iftar ederler.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

SİRKE VE ZEYTİN

Herhangi bir kaynak verilmeksizin anlatılagelen ve halk arasında meşhur olan bir başka rivayete göre de; Şeyh Mustafa Zekayi Efendi, Ramazan-ı Şerif ayının ilk iftarında orucunu Hızır Aleyhisselâm ile birlikte bir yudum sirke ve bir zeytin tanesi yiyerek açmıştır. Bu nedenle her sene Ramazan ayında, ilk iftar yemeğinde Kürkçü Bostanı Sokak ve civarı, bilhassa hanım ziyaretçilerle dolup taşar.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

FATİHA OKUYUP DUA EDİYORLAR

Ramazan ayının ilk iftarını Oruç Baba türbesinde yapanlar, dileklerinin gerçekleşeceğine inanır. Bu düşünceyle türbeye gelen kişiler sirke ve ellerindeki bir parça ekmekle iftar yaptıktan sonra Oruç Baba'nın ruhuna Fatiha okuyarak onun yüzü suyu hürmetine isteklerini niyaz edip Allah'a dua ederler.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

EV-ARABA İSTEYENDEN, ÇANTASINI MEZAR TAŞINA SÜRENE KADAR…

Ev ve araba sahibi olmak isteyen kadın ve erkeklerden, tutuklu bulunan oğlunun serbest kalmasını dileyen babaya kadar binlerce çeşit dilek burada dile getirilir. Türbeye çıkan bütün sokakları hınca hınç dolduran vatandaşlardan önde bulunan "şanslılar" çanta, cüzdan veya anahtarlarını türbeye sürerek medet umarken yanlış bir düşünceye kapılırlar.

Oruç Baba'da ekmek-sirke ile ilk iftar heyecanı

DİNİMİZ NE DİYOR?

İslam alimlerine göre türbe ziyaretlerinde asıl amaç, ibret almak olmalıdır. Türbelerde yapılan dua ve dileklerin sadece Allah'tan istenmesi gerektiğini söyleyen alimler, türbedeki kişiden medet ummanın Allah'a ortak koşmak sayılacağını ifade etmişlerdir. Dua edilirken türbedeki kişinin isminin anılması, onun hürmetine diye dua edilmesini daha uygun bulunmuştur.

BİZE ULAŞIN