Yeşil olmanın 20 yolu

Yeşil olmanın 20 yolu
1- Güneş Sigorta / Kendi Elektriğini Üret

Güneş enerjisinden elektrik üretmek, enerji yoğun çalışan şirketlerin sıklıkla başvurdukları bir yöntem. Ancak bir plaza binasının elektriğinin binadaki güneş panelleri sayesinde temin edilmesi dikkat çekici. Güneş Sigorta güneş enerjisinden faydalanarak kendi elektriğini üretiyor. İstanbul Esentepe’deki genel müdürlük binasına kurdukları güneş enerjisi santrali, yılda 5.47 ton karbondioksit emisyonunun engellenmesini sağlıyor. Bu da, fosil bazlı yakıt kullanarak 9 bin 963 kilometre yol kat etmeye denk geliyor. Böylesine bir zararı ancak 547 ağaç, bir yıl boyunca absorbe ederek telafi edebiliyor. Oranlar, şirketin Web sitesi üzerinden de takip edilebiliyor. Gün geçtikçe artan rakamlara göre 8 Haziran 2009 itibariyle toplam 4 bin 300 kilovat saat enerji tasarruf edildi, 3 bin kilogram karbondioksit salınımı önlendi.(FORBES)
Yeşil olmanın 20 yolu
2- Türk Traktör / Atık Minimizasyonu

Türk Traktör’ün çevreci yatırımları 90’lı yılların ikinci yarısında atıkların ayrıştırılıp depolanması, emisyonu gibi klasik çevre yönetim sistemleri ile başladı. Şirket, 1996-2007 arasında çevreye yarattığı yükü azaltmak için 2 milyon 825 bin dolar harcadı. Ancak Türk Traktör en çevreci hamlesini 2007’de yaptı. Şirket, Çevre Ve Orman Bakanlığı’ndan da onay alarak “Atık minimizasyonu” kapsamında özel bir “Talaş Yıkama Makinesi” tasarladı ve imal etti. Ünite sayesinde üretimde açığa çıkan yağlı metal talaş yıkanıp atık kategorisinden kurtarıldı. Türkiye’de bir ilk olan ünite 769 bin dolara mal oldu ancak dört ayda kendini amorti etti. Türk Traktör şimdilerde ürünün patentini almayı bekliyor. Buna ek olarak şirket 2008’de, enerji tüketimini azaltmak için bütçesinden 216 bin dolarlık kaynak ayırdı. Boyahanede durulama banyolarında suyun tekrar kullanımının sağlanması için kurulan ters ozmoz sisteminin şirkete yıllık getirisi, yaklaşık 13 bin euro.
Yeşil olmanın 20 yolu
3- Migros - Yıldız Holding / Oxo-Bio Teknolojisi

Hergün yüz binlerce kişinin çeşit çeşit malzemeyle doldurduğu Migros torbaları artık 100 yıl değil sadece 24 ayda yüzde yüz çözünüp doğaya geri dönüyor. Migros’un plastik poşetlere çözümü, oxo-bio teknolojsi. Türkiye’de ilk kez uygulanan teknoloji ile üretilen plastiklere, üretim aşamasında özel bir katkı maddesi ilave ediliyor. Bu sayede mikroorganizmalar nemin, güneş ışığının, ısının ve oksijenin bulunduğu ortamlarda 12 ila 24 ay içinde parçalanıp biyolojik olarak çözünüyor. Migros, 2008 de söz konusu uygulaması ile bir ilke imza attı. Peşi sıra projede ikinci bir aşamaya geçildi. Üzerinde ağaç resmi bulunan şık bez torbalar, çevreye verdiği zararın yok olması için 24 aya dahi tahammülü olmayan müşterilerin hizmetine sunuldu. Yıldız Holding de, Migros gibi dünyada yeni gelişmekte olan biobozunur film teknolojisine yatırım yaptı. Topluluk şirketlerinden Polinas ve Farmamak’ın ar-ge departmanında doğa dostu oxo-biobozunur ambalaj filmleri üretildi.
Yeşil olmanın 20 yolu
4- Anadolu Efes Hammadde Geri Kazanımı

Anadolu Efes Lüleburgaz Fabrikası’nın 2007’de “Türkiye’nin En Verimli Endüstriyel Tesisi” seçilmesinin haklı gerekçeleri var. Arıtma tesisinde anaerobik reaktörden çıkan biyogaz, mayayı geri kazanmak için kurutma işlemine yarıyor. Şirketin, ‘Bira ve Maya Geri Kazanım Projesi’ ile bira mayasının yurtdışından temin edilmesi artık son bulabilir. Tabii Anadolu Efes’in ODTÜ Gıda Mühendisliği ile yürüttüğü iyileştirme çalışmasının mayası tutarsa… Fabrikada son üç yılda uygulanan tasarruf projeleri sayesinde CO2 emisyonu yıllık bin 936 ton azaltıldı. 800 otomobilin bir yıllık emisyonuna eşdeğer bu tasarruf sayesinde 5 bin 600 ağaca denk çevresel bir etki yaratıldı. Aynı süreçte “soğutma suları geri kazanım projeleri” sayesinde 225 evin bir yıllık su tüketimine denk su tasarruf edildi. Şirketin sekiz fabrikasında oluşturulan “enerji konseyleri” nin 83 projesi, şirketin yeşil dönüşümüne hayat verdi. Toplamda 7 milyon dolara mal olan projeler, artı 3 milyon dolarla şirketin kasasına geri döndü.
Yeşil olmanın 20 yolu
5- OPET Buhar Geri Dönüşümü

Yolu düşenler bilir! İstanbul Maslak’taki Opet İstasyon alanının yüzde 30’u peyzaj ve yeşil alan için ayrılmıştır. Ancak Opet’i çevreci yapan sadece bu iç acıcı görüntüsü değil elbette. Maslak Opet’teki “Buhar Geri Dönüşüm Sistemi” sayesinde akaryakıt buharının atmosfere karışması önleniyor. Özel körüklü akaryakıt tabancası ise buhar salınımından doğacak hava kirliliğinin önüne geçiyor. İstasyondaki nitrojenli lastik şişirme satı sayesinde araç lastiklerine hava yerine nitrojen pompalanıyor. Bu sayede lastiğin ömrü yüzde 25 uzuyor, yüzde 4 de yakıt tasarrufu elde ediliyor. Daha da önemlisi tüm bunlar Türkiye’de ilk kez Maslak Opet’te uygulanıyor. Ve benzin istasyonlarında çevrecilerin içini yakan araç yıkama üniteleri… Araçları temizlemek için harcanan tonlarca suyun yüzde 75’i arıtılıp yeniden kullanılıyor ki bu günde ortala 40, yılda ise 15 bin ton su tasarrufu anlamına geliyor. Su tasarrufuna ek bir de yağmur sularının arıtılması işlemi var ki bu da yılda 900 ton su kazancı anlamına geliyor. Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük şehir içi istasyonu altı adet şeffaf tonozla, güneş ışığından maksimum istifade ediyor. Tasarruflu aydınlatmaların istasyona kazancı yüzde 35 enerji tasarrufu.
Yeşil olmanın 20 yolu
6- Japan Tobacco International Türkiye Tozunu Bile Sakla

Atık tütün tozları artık gübre olarak kullanılabilecek. Tabii onları kullanacak firmalar kurulabilirse! Zira fabrikanın en önemli atıklarından biri olan tütün tozu, halihazırda yakılarak da enerji geri kazanımında kullanılıyor. Ancak eğer piyasası oluşursa tozun ikinci bir kullanım değeri daha var. JTI Türkiye, Ege Üniversitesi ile yaptığı araştırma çalışmalarını tamamladı. Dünya genelinde 30 fabrika, Ar-Ge merkezi ve 80’den fazla ülkede ofisi olan JTI Türkiye’nin yeşil taahhüdü, “Enerji Santrali” projesi. 2010’da devreye girecek santral sayesinde JTI Türkiye, enerji tasarrufunu iki katına çıkaracak. Yılda 800 bin dolar geri kazanacak.
Yeşil olmanın 20 yolu
7- Siemens Yeşil Sertifikalı Bina

Çevre dostu bir bina olmanın göstergesi, ‘yeşil bina sertifikası’na sahip olmak. İnşaatta kullanılan malzemenin nakliyesi esnasında harcanan karbondioksit salınımını azaltmaktan, ithal yerine yerli malzeme kullanmak ve binanın kendi enerjisini üretmek gibi onlarca zorlu aşamadan geçebilmenin karşılığı da büyük oluyor tabii. Zira yeşil sertifikalı bir binaya sahip olmak hem firmanın prestijini artırıyor hem de pazarlama esnasında firmanın elini kuvvetlendiriyor. Türkiye’de sertifika başvurusunda bulunan yaklaşık 20 şirketten biri olan Siemens Türkiye’nin Gebze tesis binaları Türkiye’nin ilk Leed (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikalı binası olma özelliği taşıyor. Tesis, yüzde 25 enerji, yüzde 50 su tasarruf ediyor. 2 Nisan 2009’dan itibaren faaliyette olan tesisin etrafı ithal çimler yerine az su tüketen yerel bitkilerle kaplı.
Yeşil olmanın 20 yolu
8- Asaş Ambalaj LEL Sistemi

Ambalaj üreticisi bir firma olan Asaş’ın çevre üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik en büyük hedefi baca gazı emisyonunu azaltmaktı. Şirket bu hedefine ulaştı. 2005’te faaliyete geçirdiği solvent geri kazanım tesisi sayesinde 2008’de bir de ödül kazandı. Asaş, “Avrupa Birliği Çevre ödülleri – Türkiye Programı Süreç” kategorisinde ikinci oldu. Projenin amacı, üretim sırasında açığa çıkan organik uçucu maddeleri geri kazanarak çevrenin korunmasını sağlamak ve geri kazanılan solventleri ekonomik değer haline getirmekti. Proje sonunda hedefler aşıldı, organik buhar emisyonu sınırın da altına indi. Solvent geri kazanım tesisinin kurulmak istenmesi, işletme için yeni bir teknolojinin daha tanınıp kullanılmaya başlanmasına vesile oldu. LEL ( low explosion limit) sisteminin kurulmasıyla, işletmedeki baskı ve laminasyon makinelerinin bağlı olduğu egzoz tünellerindeki solvent konsantrasyonu sürekli ölçülerek patlama limitinin altında çalışılması sağlandı. Böylece önemli boyutlarda çevre kazaların önüne geçilebiliyor. LEL sisteminin kurularak solvent konsantrasyonunun belirli düzeyde tutulması sayesinde kurutma havasının miktarı azaldı, kurutma havasının ısıtılması için gerekli enerjiden de tasarruf edildi. Ayrıca azalan kurutma havası sayesinde ‘Solvent Geri Kazanım Tesisi’nde toplanan, solvent yüklü havanın miktarı azaldı. Bunun sonucunda tesis, daha az miktardaki havayı işleyerek verimli çalışabiliyor. Asaş çevre projeleri için son dört yılda 4 milyon euro harcama yaptı. Bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan çevre projeleri için şirket bütçesinden ayrılan para 200 bin euro. Asaş, çevreye ayırdığı paranın karşılığını her yıl ortalama 750 bin euro olarak geri kazanıyor.
BİZE ULAŞIN