Zamanda Yolculuk-22 Ocak

22 OCAK 1517- Osmanlı ordusu, Ridaniye Savaşı'nda Memluk ordularını yendi. Bu zaferle birlikte Memlük Devleti yıkıldı, bütün toprakları Osmanlı egemenliğine girdi. Halifelik Osmanlılara geçti. Kutsal Emanetler İstanbul'a getirildi. Osmanlı Devleti Doğu Akdeniz'in tek hakimi durumuna yükselmiş, Kızıldeniz ve Hint Okyanusuna açıldı.

HAZIRLAYAN: NİLÜFER ŞENSÖZ

KAYNAK: SABAH ARŞİV, AA, VİKİPEDİ

22 OCAK 1580 - İstanbul Rasadhanesi III. Murat tarafından yıktırıldı. 1575 yılında Osmanlı bilgini Takiyüddin tarafından İstanbul'da Tophane sırtlarında kurulan gözlemevi.1571 yılında Osmanlı Sarayı'na Müneccimbaşı olarak atanan Takiyüddin'in padişah III. Mehmet'e, ünlü müneccim Uluğ Bey'in hesaplarının eskidiğini belirten raporunu sunmasından sonra kurulmuştur. 1580 yılında, Şeyhülislam Kadızade'nin onaylayan fetvası ve padişah III. Murat'ın emriyle rasathane denizden topa tutularak yıkılmıştır. İlber Ortaylı'ya göre İstanbul'daki bir depremden sonra halk ayaklanmış ve depremin rasathane yüzünden olduğunu söylemişlerdir. Sarayın önünde büyük gösteriler olmuş, bunun üzerine III. Murat, denizden top atışı ile rasathaneyi yıktırmak zorunda kalmıştır. KAYNAK: VİKİPEDİ

22 OCAK 1561- İngiliz devlet adamı, filozof Francis Bacon doğdu. Bacon'ın felsefesinin merkezinden bilim vardır. Bilimin insanları aydınlatma ve geliştirme işlevini öne çıkarmıştır. O'na göre bilim, doğanın özüne yönelmelidir. Doğayı deneyle kavramaya çalışmıştır. Pragmatizm ile sonuçlanacak olan deney temeline dayanan İngiliz felsefesinin ilk tohumlarını atmıştır. Bacon'a göre bilimin başlıca yöntemi tümevarım yöntemidir. Bacon yapıtlarıyla bilimin ve felsefenin, gelişimini göstermiş, doğa ve akıl arasında bir bağ kurulabileceği fikrini yerleştirmiştir.

22 OCAK 1901- Britanya Kraliçesi Victoria 82 yaşında öldü. Kraliçe Victoria (24 Mayıs 1819 – 22 Ocak 1901), Birleşik Krallık ve İrlanda Kraliçesi (1837 - 1901) ve Hindistan İmparatoriçesi (1876 - 1901). 19. yüzyılda 63 yıl yedi aylık bir süreyle Birleşik Krallık tarihinde en uzun süre saltanat sürmüş hükümdardır.  Tahta amcası IV. William'ın ölümü üzerine 20 Haziran 1837 tarihinde 18 yaşındayken çıktı. 1840 yılında kuzeni Prens Albert'la evlendi ve 9 çocuk sahibi oldu. Siyasi yaşamda aktif rol aldı. 1861 yılında Prens Albert öldükten sonra yaşamının geri kalan kısmını siyahlar giyerek yas içinde geçirdi. "Tutuculuk" ve "ahlak gösterişi" Kraliçe Victoria dönemine damgasını vurmuştur.

22 OCAK 1905- Birinci Rus devrimi başladı. Çar birliklerinin Kışlık Saray'a dilekçe vermek için yürüyüşe geçen işçilere ateş açmaları ve ''Kanlı Pazar'' diye anılan günde, 500 işçiyi
öldürmeleri üzerine ayaklanmalar baş gösterdi.

22 OCAK 1932- İlk Türkçe Kuran, Hafız Yaşar (Okur) tarafından Yerebatan Camisi'nde okundu.

22 OCAK 1949- Çin'de Mao Zedung, Kızıl Ordu ile Pekin'e girdi.

22 OCAK 1952 - Dünyanın ilk jet yolcu uçağı olan de Havilland Comet, BOAC havayolu şirketinin filosunda hizmete girdi.

BİZE ULAŞIN