2010'da dünya ne konuştu, biz ne konuştuk?

Twitter'a göre dünyada en popüler kişi Justin Bieber, bizim popüler ismimiz ise Deniz Baykal. Dünya MTV ve Inception'ı konuşurken, biz Nihat Doğan ile Aşk-ı Memnu'nun derdindeyiz

Cumartesi 18.12.2010 22:31
2010'da dünya ne konuştu, biz ne konuştuk?

İBRAHİM ALTAY

"UZAYDA hayat var mı?" diye düşünülürken birileri küçük çiplerin, ince kabloların ve taşınabilir belleklerin içine siteler kurup koskoca şehirler inşa etti. Giderek daha çok insan bu 'içrek' şehirlerde yaşamaya, tanışmaya, tartışmaya başladı. Twitter bunun en son ve güncel örneği. Sosyal medya kullanıcıları için her geçen gün yeni mecralar açılıyor. Twit Turk'ün verilerine göre Türkiye'de Twitter kullanıcılarının sayısı son bir yılda beş kattan fazla artmış ve 100 binin üzerine çıkmış. Twitter arkadaşlıklardan aldatmalara, spordan siyasete, teknolojik gelişmelerden geleneksel değerlere her şeyin tartışılıp konuşulduğu bir alan. Hatta öyle ki gazete ve televizyonların başlıca haber kaynaklarından biri.

2010'da dünya ne konuştu, biz ne konuştuk?

Twitter.com 25 milyar mesajı inceleyerek ‘2010 trendleri’ listesi hazırladı. Listede haber, kişi, film, teknoloji, spor ve televizyon kategorilerinde en çok konuşulan 10 isim ve olay sıralanmış. Kişiler tarafından etiketlenen popüler konu başlıkları da ele alınmış. Biz de aynı sıralamayı Twit Turk.com sitesinden istedik. Twit Turk, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu Münir Ercan, Furkan Kuru ve Mustafa Ayan tarafından kurulmuş ve kısa zamanda 30 binin üzerinde günlük izleyici sayısına çıkmış bir oluşum. İki veriyi karşılaştırdığımızda dünyada en çok konuşulanlar şarkıcı, aktör, aktivist, yardım gönüllüsü, Prens Williams’ın nişanlısı gibi kişilerden oluşurken, Türkiye’de bu listede beş politikacı, iki gazeteci, üç şarkıcı var.