3G hakkında her şey

3G hakkında her şey
3G NEDİR?

UMTS klasik frekans veya zaman çoklu iletişim (multiple access) tekniklerinden prensip olarak cok farklı olan kod çoklu iletişim CDMA (Code Division Multiple Access) teknolojisini kullanir. Bir çeşit dağınık frekans (spread spectrum) tekniği olan bu teknolojide kullanıcılar 5MHz genişligindeki aynı banttan haberleşirler.

Her vericinin sinyali özgün bir yonga koduyla çarpılarak (bu kodun hızı 3.84Mchips/s) 5MHz genişliğindeki spektruma yayılır. Alıcı da bu spektruma yayılmış sinyali aynı yonga koduyla çarparak veriyi elde eder.

3G hakkında her şey
3G NEDİR?

3. Nesil GSM Hizmetleri (3G ya da 3N) üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisilerine verilen genel addır.

Aynı 1G ve 2G gibi, hücresel bir ağ sistemi kullanır. 3G teknolojilerine örnek olarak Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS verilebilir.

Bunun yanında Kuzey Amerika'da kullanılan CDMA2000 ve Japonya'da Freedom of Mobile Multimedia Access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA standardları da bir 3G teknolojisidir.

3G hakkında her şey
3G NEDİR?

3G'nin 2G'ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır.

Buna ek olarak, 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler.

İlk örnekleri Japonya'da 1998 yılında kullanıma açılan bu teknoloji, 2003'ten itibaren Avrupa'ya da gelmiştir. 3G teknolojisi kısaca telefonla uydu aracılığı ile veri alma veya göndermedir. Eski GPRS sistemlerde ses normal olarak giderken, yeni nesil 3G de ise ses veri olarak gidecektir.

Bunun yararları ise çoktur. Laptopunuzudan cep telefonu aracılığı ile geniş bant olarak internete bağlanabilirsiniz, cep telefonuzun taracısıyla internete bağlanabilirsiniz, cep telefonu ile görüntülü konuşma yapabilir veya TV izleyebilirsiniz.

3G hakkında her şey
HIZ FARKI OLMAYACAK

3G ihalesi sonucunda, 40 MHz'lik A tipi lisansı 358 milyon avro ile Turkcell, 35 MHz'lik B tipi lisansı 250 milyon avro ile Vodafone ve 30 MHz'lik C tipi lisansı 214 milyon avro ile Avea almıştı.

Bu lisanslar arasında sadece bant genişliği farkı bulunuyor. Ancak 3G'de bantlar arasında bir hız farkı bulunmuyor, hepsi teorik olarak saniyede 14,4 megabit hızıyla çalışıyor. Yani, A, B ve C bantlarının kalitesi aynı olduğunu için operatörlerin verdiği 3G hizmetinde hız açısından herhangi bir farklılık olmayacak çünkü operatörlerin aldıkları bant genişlikleri ile abone sayıları birbirine orantılı.

3G hakkında her şey
3G'DEN NASIL YARARLANABİLİRİM?

3G teknolojisinden yararlanabilmek için en başta 3G uyumlu bir cihaza (cep telefonu ya da modem) sahip olmanız gerekmekte. Daha sonra operatörünüze 3G başvurusu yapmanız gerekmekte.

İlk etapta operatörler 3G başvurusu için ekstra ücret talep etmeyecek. Son olarak ve en önemlisi operatörünüzün 3G kapsama alanında olmanız gerekmekte.

3G hakkında her şey
3G'DEN NASIL YARARLANABİLİRİM?

Uygulamaya göre, 3G için abonelik başvurusunda bulunulması gerekiyor. Kullanıcılar, kısa mesaj göndererek 3G hizmeti almaya başlayacak.

3G hizmeti almak için;

Turkcell aboneleri, ''3G'' yazıp 2323'e,

Vodafone aboneleri ''3G'' yazıp 3636'ya

Avea aboneleri de ''3G'' yazıp 3334'e kısa mesaj gönderecek.

Mevcut aboneler, herhangi bir abonelik ücreti veya vergi ödemeden 3G'ye anında geçiş yapabilecek.

Abonelerin, 3G şebekesindeki tüm servislerden yararlanabilmesi için çift kameralı 3G destekli cep telefonuna sahip olması gerekiyor.

Kullanıcılar, yurt içinde ve yurt dışında, 3G dolaşım anlaşması yapmış tüm operatörlerin şebekelerinde 3G hizmetlerinden yararlanabilecek.

3G hakkında her şey
3G'DEN NASIL YARARLANABİLİRİM?

Cep telefonundan hızlı ve zengin içerikli veri akışına ve görüntülü konuşmaya imkan sağlayacak Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) hizmeti 30 Temmuz'da başlıyor.

3G hakkında her şey
3G NELER GETİRECEK?

-Hızlı ve kaliteli mobil görüşülebilecek.

-Hız ve kalite A, B, C, D lisanslarına göre değişiklik gösterecek.

-En hızlı ve en kaliteli görüntü A lisansında olacak.

BİZE ULAŞIN