Aklım fikrim Türkiye'de

Nüfus kâğıdına göre 100 yaşında, ama o "Yaşın ne önemi var?" diyebilecek kadar hayata bağlı. Paris'te geçen sürgün yıllarının ardından 1993'te kaybettiğimiz ressam Abidin Dino'nun eşi Güzin Dino; "Türkiye'ye bağlılığım anlatılacak gibi değil. Bunu her gece Türk kanallarını izlerken daha iyi anlıyorum,'' diyor 

Aklım fikrim Türkiye'de

FİGEN YANIK

Paris'te kar var; otelin önünden bindiğim taksinin şoförüne gitmek istediğim adresi gösteriyorum. Yolda geçen 20 dakika, saatler gibi geliyor bana. Ama şoför bunu anlayamaz. Ne beni bekleyen kişiyi tanıyor çünkü ne de onunla birlikte karşılaşmaya hazırlandığım geçmişi... Büyük bir binanın önünde duruyoruz, Paris'in birkaç yüzyıllık binalarından değil. Eski bir sosyal konut. Kapı numarasını bilmediğim için, telefon ediyorum; "Güzin Hanım ben geldim,'' diyorum. ''Zile basıyorum, dokuzuncu kata çıkın,'' diyor. Nihayet yıllardır kitaplardan tanır gibi olduğum Güzin Dino karşımda. İçeride onunla birlikte Abidin Dino, Nâzım Hikmet, Picasso, Aragon'u da bulmaya hazırlanarak giriyorum. Küçük ama aydınlık evin her yanı tablolar, fotoğraflar, seramikler, çiçeklerle dolu. Yanılmamışım; sanki Abidin Dino da orada, asma katta tutkuyla bağlı olduğu ellerden birini çiziyor ve sanki az sonra yanımıza inecek... 1953'ten beri Paris'te yaşayan Güzin Hanım'la tanışmayı daha fazla erteleyemezdim. Bir sabah bütün gazetelerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Paris'te Güzin Dino'yu ziyaret ettiğini okuyunca gözlerime inanamadım. Hemen telefon numarasını bulup, aradım, "Paris'e geliyorum, size de uğramak istiyorum,'' dedim, "Buyrun, beklerim,'' dedi.

Aklım fikrim Türkiye'de

- Mardin'de Abidin Dino sergisinin açılışında gözlerimiz sizi de aradı....
- Mardin'e gidecek kuvveti bulamadım. Çok uzak. Tek başıma Paris'ten kalkıp Mardin'e gidecek yaşlarda değilim artık (gülüyor). Hayatımda çok daha zor, uzak yerlere gittim, ama buna üzülerek katılamayacağımı söyledim. Nazan Ölçer haklı olarak telefonda beni azarladı, 'Biz Cumhurbaşkanı'nı davet ettik, siz gelmiyorsunuz,' dedi. Serginin açılışından sonra coşkulu biçimde telefon edip, açılışı anlattı. Cumhurbaşkanı ve eşiyle Paris'te elçilikte tanışmıştık. Bana 'Bende Abidinler var,' demişti. Bugün de Türkiye'den sergiden fotoğraflarla birlikte Yaşar Kemal'in iki yeni kitabı geldi.

- Abidin Dino yaşasaydı, ne derdi eserlerinin Mardin'e kadar gitmesine? Mutlu olur muydu?
- Bayılırdı. Türkiye'de Ankara ve İstanbul'da da açıldı daha önce... İstanbul'da koleksiyonerlerden toplandı eserler, büyük tabloları vardı. Mardin'deki eserleri ise Ferit Edgü verdi. 16-17 yıldır Abidin'in eserleriyle hep o ilgileniyor. Kardeş gibi severim Ferit'i. Ama Mardin sergisine gidemedim işte. Çabuk yoruluyorum, çok genç değilim, haberiniz olsun (gülüyor).

- Bu yıl 100. yaşınızı kutladığınızı duydum, doğru mu gerçekten?
- Herkes bir yaş söylüyor, ama ne o ne bu. Geçenlerde Amerikalı bir ressam ahbabımızın cenazesine gittim. Ona bakan kişi, '102 yaşında olan bir arkadaşı geldiği için ona bilhassa teşekkür ediyorum,' dedi (kahkahalar atıyor). 102 de nereden çıktı? Sonra Türk gazetelerinde de 93 ya da 95 diye haberler gördüm.