Cemaatin cübbeli 'pazarlamacı'sı

Bir PR harikası olan Cübbeli Ahmet Hoca, bu kez vaaz kasetleriyle değil kendisine ait olduğu iddia edilen mahrem görüntülerle gündemde. Cübbeli, kendi cemaatinin mensuplarına göre de İsmailağa tarihinin en iyi pazarlamacısı

Cemaatin cübbeli 'pazarlamacı'sı

FERHAT ÜNLÜ

CUMHURİYET tarihinin ilk ihtilalinden dokuz yıl sonra bir bayram sabahı, güzel takım elbiseler giymiş akranlarının aksine minicik gövdesine cübbe ve şalvarı geçirmiş bir çocuk Çarşamba sokaklarında kapı kapı dolaşıyor. O dönemde Çarşamba, ihtilalcilerin mimlediği semtlerden biri ve cübbe cemaatin yetişkinlerinin bile tercih etmediği kisveyle dolaşan bir çocuk için düzene bilinçdışı, naifçe bir başkaldırıyı simgeliyor.

Cemaatin cübbeli 'pazarlamacı'sı

Cübbesi, sonradan farkında olmadan bir ideolojiye dönüştüreceği bu çocuksu isyanın değişmez sembolü haline gelecektir. Tıpkı modern kıyafetler gibi modern eğitim kurumlarından da pek hazzetmemektedir. Bu yönüyle, sosyolog Şerif Mardin’in, “Öğretmen Hoca’ya yenildi,” cümlesiyle özetlediği toplumsal çatışmanın galip taraftaki canlı delillerinden biri gibidir.