Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

ÇOCUĞUNUZ DOĞRU YETİŞİYOR MU?

Anne ve babalar çocuklarını doğru yetiştirdiklerini düşünürler. Fakat bu konuda dikkat etmedikleri pek çok nokta vardır. Parenting Skills & Counseling Center’dan Pedagog Sevil Yavuz Gümüş, sabah.com.tr'den Büşra Sakacı'ya bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini anlattı.

İşte tüm ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler...

BÜŞRA SAKACI / SABAH İNTERNET

Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* MODERN ÇAĞDA EBEVEYNLER ÇOCUKLARINI NASIL YETİŞTİRMELİ?

Öncelikle anne babalar çocuk yetiştirme konusunda mükemmeliyetçi olup, endişe duymamalılar. Mükemmel anne baba olmakla bilinçli anne baba olmak son günlerde karıştırılıyor.  Hiç kimse mükemmel anne baba olamaz. Zaten çocuk gelişimi ve psikolojisi için de olmamak gerekiyor.

Mükemmel anne baba olmaya çalışarak daha bebeklikten çocuğun her ihtiyacını daha ihtiyaç duymadan karşılamaya çalışmak, ağlamasına hiç izin vermemek, aşırı koruyucu olmak bebeğin doğal gelişimine müdahale eder, doğal gelişim akışını bozar. 

Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

FAZLA KORUYUCU OLMAMAK GEREK…

Özellikle bebeklik döneminde “Bebeğime en iyi şekilde bakabiliyor muyum?” diye sürekli endişe içerisinde olmanıza gerek yok. Örneğin bebeğiniz ağladığında telaşlanmadan altını temizlemelisiniz. O anda bir şeyle meşgulseniz bebeğiniz 1 dakika ağlayabilir. Bunun için eliniz ayağınıza dolaşmasına gerek yok.

Bebeğiniz emeklemeye başlamasıyla çevresini keşfederken "bir şey olacak diye" emeklemesine, yavaş yavaş yürümesine izin vermemek gelişimini olumsuz etkiler. Bebeğiniz ilk yürümeye başlarken mutlaka düşecek. Fazla koruyucu olmak bebeği kısıtlayacak ve kendi kendine bireyleri deneyerek başarmasına, öğrenmesine engel olacaktır.

Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* ANNENİN ÇALIŞMASI ÇOCUK İÇİN OLUMSUZLUK YARATIR MI?

 Anne babaların duyduğu diğer bir endişe ise evde annenin de çalışmasıdır. Bazen anneler bu uğurda kariyerlerine, işlerine arar verirler çocukları büyüyene kadar çalışmaz, kendilerini adeta çocuklarına adar ve çok korumacı bir anne olurlar. Bu endişenin kaynağı “ sadece annenin bebeğe bakmasıyla sağlıklı çocuklar yetişebileceği” mesajının toplum tarafından verilmesidir.


Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* BAKICI, ANNEANNE, BABAANNE DE “ANNE” OLABİLİR…

Oysa bilimsel makalelerde “anne” kelimesi sadece bebeğin annesini ifade etmez bebeğin bakımından birinci derecede sorumlu yetişkini de temsil eder. Bu bakıcı, anneanne, babaanne vb. de olabilir. Çalışan annelerin bebeklerinin bakımı konusunda anneanne, babaanne gibi aile bireylerinden ya da bakıcılardan yardım alması gayet doğaldır. 0-2 yaş döneminde bebek anne dışında ona bakan bir yetişkinle de sağlıklı duygusal bir bağ kurabilir.

 Ayrıca erken çocuk döneminde yapılan araştırmalar annenin bebeğiyle/çocuğuyla nitelikli zaman geçirmesinin önemli olduğunu ve annenin çalışmasının bu ilişki kalitesini etkilemediğini ortaya çıkarmıştır. Kısacası çalışan anne olduğunuz için suçluluk duymayın ve bu suçluluk duygusunu telafi etmek için mükemmel anne baba olmaya çalışmayın.


Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* AİLELERİN TEK ÇOCUĞA SAHİP OLMASI ÇOCUĞUN ÜZERİNDE NASIL BİR ETKİ YAPAR?

Modern anne babalar ekonomik şartlarla birlikte sahip olmak istediği çocuk sayısını ya 1 ya da 2 olarak sınırlı tutuyor. Bu sayı çoğu zaman bir oluyor. Yani tek çocuk yetiştiriyorlar. Durum böyle olunca da çocuğun üzerine daha fazla titreniyor. Hiçbir şekilde sınır konulmuyor ve çok koruyucu bir yaklaşım izleniliyor. Ayrıca çocuklarını kendilerinin uzantısı olarak görüyor ve büyük beklentiler yüklüyor ve ona göre çocuklarını bu geleceğe hazırlamak için çok üzerine düşüyor baskı yapıyorlar. Bu yaklaşımların hepsi yanlıştır.

Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* ÖZGÜRLÜKLERİN SINIRI NE OLMALI?

 Yapılması gereken daha bebeklik dönemi itibariyle çocuğun sınırları çizilmeli ve hayır denmelidir. Eğer çocuğa hayır dinilmez her istediği yapılırsa çocuk dış dünyayı gerçekçi algılayamaz, oto kontrol geliştirmez ve dürtülerini kontrol etmeyi öğrenemez. Her istediğinin gerçekleşmesini bekleyen ve istediği olmadığında hayal kırıklığı yaşayan doyumsuz çocuklar olarak büyürler.

Bazen anne babalar özellikle çalışan anne babalar çocuklarını hediyelere oyuncaklara boğuyorlar. Çocuklar tüketim çocuğu oluyorlar. O kadar oyuncağı olduğu için hiçbiriyle oynamıyor uzun süre ve hep yeni bir tane istiyor. Hiçbir şey den mutlu olamayan çocuklar oluyorlar. Anne babalar çocuklarını oyuncağa boğmak yerine, onlarla daha kaliteli zaman geçirmeliler ve maddi ödülleri kısıtlı vermeliler.


Çocuğunuz doğru yetişiyor mu?

* ANNE VE BABALAR HANGİ YAŞLARDA ÇOCUKLARINA NELERİ YAPMALARINA İZİN VERMELİ?

Anne babalar artık çocuk ağlamayı kullanmayı öğrendiği an itibariyle bebeklik döneminde sınır koymaya başlamalılar. Ama bu sınır koymak çocukların özgürlüklerini kısıtlamak değil. Çocuklar çevrelerini araştırarak, keşfederek öğrenir ve gelişimlerini hızlandırırlar.Anne babalar artık çocuk ağlamayı kullanmayı öğrendiği an itibariyle bebeklik döneminde sınır koymaya başlamalılar. Ama bu sınır koymak çocukların özgürlüklerini kısıtlamak değil. Çocuklar çevrelerini araştırarak, keşfederek öğrenir ve gelişimlerini hızlandırırlar.


BİZE ULAŞIN