Gözleri hep o ışıklarda

Gözleri hep o ışıklarda

İstanbul'da 7 gün 24 saat esasına göre çalışan ve göreve çıkmak için istasyonda yangının türüne göre yanacak uyarı ışıklarını gözleyen itfaiye erleri, yangına müdahale hızında dünya ile yarışıyor.

Gözleri hep o ışıklarda

İstanbul'da Maltepe, Avcılar ve Beyoğlu'nda faaliyet gösteren itfaiye istasyonlarında görevli çalışanların bir günlük hayatlarına, AA muhabiri tanıklık etti.

Gözleri hep o ışıklarda

Maltepe İstasyonu'nda vardiya değişimi, 09.45'te yapılıyor. Bir gün ve gece çalışan ekip, yeni gelenlere görevi devrediyor. Görev değişiminde bütün personel toplanıyor, geçen günden kalan olayların raporları veriliyor.

Gözleri hep o ışıklarda

Çalışanlar daha sonra gelenek haline gelen "itfaiyeci duası"nı okuyor.

Gözleri hep o ışıklarda

Bir itfaiye erinin okuduğu diğerlerinin de "amin" diyerek eşlik ettiği dua şöyle:"Allah'ım tehlikeye düşmüş olan her canlının, özellikle küçük bir çocuk ya da yaşlının imdadına geç kalmadan yetişebilmem için bana güç ver. Yangınla mücadelede bilgi, teknik ve tecrübemi artır. Sevgimi, cesaretimi eksiltme. Pirimiz İbrahim Peygamberi yanmaktan koruduğun ilahi emrin sırrına beni de dahil et. Kaderimde ölmek varsa çocuklarımı, eşimi ve yakınlarımı koru."

Gözleri hep o ışıklarda

Duanın ardından görevi devralan itfaiye erleri, 24 saat boyunca kullanacakları araç ve gereçlerin kontrolünü yapıyor. Bu onların günlük rutinleri arasında ve olaylara müdahalede gereçlerin çalışmasında herhangi bir aksaklık yaşanmasını önlüyor.

Gözleri hep o ışıklarda

Değişimin ardından personel günlük işlerin planlamasını yapıyor. Erler ve sorumlu "kumandan", yangın müdahalesi dışında, yangına ve trafik kazalarına müdahale, arama kurtarma ve yaralı taşıma gibi olayların eğitimlerini gerek uygulamalı gerekse videolar üzerinden yapıyor.

Gözleri hep o ışıklarda

İstasyona ayrıca çevre okullardan gelen minik öğrencilere itfaiye erleri tarafından yangınlar ve olağanüstü durumlarda nasıl davranacaklarına yönelik eğitimler veriliyor. Eğitimlerde minik öğrenciler itfaiyeci ağabeylerinin kıyafetlerini giyerek yangın konusunda bilinçlendiriliyor.

BİZE ULAŞIN