İktidara kaç yaşında geldiler?

İktidara kaç yaşında geldiler?

İktidardaki liderlerin, ülkelerini kaç yılında yönetmeye başladıklarını merak ediyor musunuz? İşte bu listede dünyanın kaderini belirleyen pek çok liderin iktidara geliş yaşlarını ve hikâyelerini bulacaksınız.

İktidara kaç yaşında geldiler?

Almanya Başbakanı Angela Merkel

18 Eylül 2005'teki Alman ulusal seçimlerinde dönemin Başbakanı Gerhard Schröder ile yarışlan Angela Merkel, oyların %35.2'sini, Schröder ise %34.2'sini aldı. Daha sonra Sosyal Demokrat Parti yetkilileri ve Hristiyan Demokrat Parti üyeleri arasında lider Angela Merkel’in başbakanlığı konusunda anlaşma sağlandı ve anlaşma uyarınca Angela Merkel’e başbakanlık koltuğunun bırakılması karşılığında Sosyal Demokratlar, yeni kabinede 8 bakanlığı aldılar. Angela Merkel, parlamentonun onayını aldıktan sonra, 22 Kasım 2005’te 51 yaşında Almanya tarihinin en genç, ilk Doğu Almanyalı ve aynı zamanda ilk kadın başbakanı oldu.

İktidara kaç yaşında geldiler?

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernández de Kirchner
10 Aralık 2007 tarihinde, 54 yaşındayken Devlet Başkanlığı koltuğunu eşi Nestor Kirchner'den devraldı.

İktidara kaç yaşında geldiler?
Cristina Fernández de Kirchner
İktidara kaç yaşında geldiler?

ABD Başkanı Barack Obama
4 Kasım 2008'de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde ABD'nin 44. Devlet Başkanı seçilmiş ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush'tan devralmıştır. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanıdır. Görevi devraldığında 48 yaşındaydı.

İktidara kaç yaşında geldiler?

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu
9. İsrail başbakanı ve Likud Partisi başkanı olan Netanyahu, ilk olarak 1996 yılında, 47 yaşındayken Başbakanlık görevine seçildi. 60 yaşında, 31 Mart 2009 tarihinde ise tekrar aynı göreve geldi.

İktidara kaç yaşında geldiler?

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad
Beşşar Esad, babasının ölümüyle birlikte yerine geçen geçici Cumhurbaşkanı Abdulhalim Haddam tarafından 11 Haziran 2006’da silahlı kuvvetlerin başına geçirildi. Cumhurbaşkanlığı için gerekli olan 40 yaş sınırının, parlamento tarafından 34 yaş sınırıyla değiştirilmesi üzerine Beşşar Esad, 35 yaşında -2000 yılında- Suriye Cumhurbaşkanı olmuştur.

İktidara kaç yaşında geldiler?

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev
2000 yılında Gazprom başkanı oldu. 14 Kasım 2005'te Vladimir Putin tarafından birinci Rusya Yardımcı Başbakanı olarak göreve atandı ve iki yıl sonra 10 Aralık 2007 yeni Rusya Devlet Başkan adayı olarak sunuldu. 2 Mart 2008 yıllında % 70 oy ile yeni Rusya Devlet Başkanı olarak seçildi. Devlet Başkanı seçildiğinde yaşı 43'tü.

BİZE ULAŞIN