Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

  • Çarşamba 28.04.2010
Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

atv'de 3 Mayıs Pazartesi günü yeni bir yarışma programı yayınlanmaya başlayacak. "Kelimenin Gücü" adındaki bu programın sunucusu, Türkiye'nin en başarılı sunucularından Kenan Işık olacak. Işık, yeni programıyla ilgili sabah.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

 

İşte usta sunucu Kenan Işık'ın samimi açıklamaları...

RÖPORTAJ: FULYA UGAN/SABAH İNTERNET

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Yeni bir yarışma programıyla yeniden ekranlara dönüyorsunuz. Heyecanlı mısınız?

Bu format benim için de değişik olacak. Aslında heyecandan çok merak var aslında. Bunca yıl sonra, neredeyse ilkokul ikiden beri sahnelerde olduğum için artık heyecan yerini disipline ve merağa bırakıyor. Çok çalışmak gerekiyor, aynı zamanda hâkim olmak lazım her şeye. Yabancı bir format geldiği zaman o yabancı formatın adaptasyonu gibi bir durum söz konusu. O adaptasyonu doğru yapmak lazım. Yani bire bir bunu yaparsanız biraz netice almak zorlaşıyor. Acun Ilıcalı bunu en iyi yapanlardan biri.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Acun Ilıcalı da yurt dışı formatlı yarışmaları Türkiye'ye getirip, burada uyarlıyor...

"Var Mısın Yok Musun"u aynı formatla bir kaç kez televizyonda yayınlayanlar oldu. Seyirci pek itibar etmedi. Acun bir başka tarafıyla meseleyi ele aldı. Yarışmaya katılan kişilerin kimlikleri çok öne çıktı. Onların kim oldukları ne iş yaptıkları merak konusu oldu. Yarışmacılardan birer kahraman yarattı neredeyse. Yani bu anlamda bir adaptasyon lazım.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Yurt dışı formatlı programların bire bir olmaktansa uyarlanma olması daha ilgi çekiyor sanırım…

Dadı dizisinde de çok başarılı bir adaptasyon oluşmuştu. Çok tutmuştu. O kadar farklı oldu ki dünyanın değişik ülkelerinde orijinal versiyonu değil de bizim Türkiye’de çektiğimiz gösterilmeye başlandı.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Samimi ve içtendi. İnsanlar bunu bekliyor sanırım…

Türk toplumu biraz içtenlik, samimiyet bekliyor.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- “Kim 500 Milyar İster”de yarışmacılara elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyordunuz. Yeni yarışmanız “Kelimenin Gücü”nde de yardım edebilecek misiniz?

Öyle bir fırsat vermiyor bu yarışma. Çok çabuk bir yarışma. Dakikalar, saniyeler çok önemli. O arada yapabileceğiniz bir şey olmuyor. Ancak süre bittikten sonra belki kelimeler üzerine yorum yapılabilir. Kelime deyip de geçmemek lazım aslında. Ne kadar çok kelime biliyorsanız kendinizi o kadar iyi anlatırsınız.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Yarışmanın adı da zaten "Kelimenin Gücü". Keza bu gücü yıllardır en iyi kullanan isimlerden birisiniz.

El elden üstündür (gülüyor). Biraz kelimelere ve cümleye hâkimiyet var. Televizyonda bu tarz işler yapan kişilerin Türkçeye hâkim olmaları gerekiyor. Buna özen gösterilmesi gerekiyor çünkü bu kişiler bir rol model oluyor. “Kim 500 Milyar İster”i sunarken, Türkiye’de pek çok okuldan davet aldım. Beni okullarına davet ederken söyledikleri cümle sadece “Biz çocuklarımızın doğru Türkçe konuşmasını istiyoruz. Bu anlamda anketler yapıyoruz. Sizin Türkçeniz de çok doğru bir Türkçe, bu yüzden gelip bizim çocuklarımızla sohbet eder misiniz?” oluyordu.

Kenan Işık'ın yeni yarışması çok beğenilecek

- Sizin Türkçeye hâkimiyetinizi örnek alıyorlar…

Rol model dediğin böyle bir şey. Dili doğru kullanmak çok önemli çünkü kendimizi ifade edebileceğimiz yegâne araç. Duygularımızı ortaya dökebilmemiz için kelimeden başka bir aracımız yok. Belki jestler ve mimikler buna destek oluyor ama kelimenin gücü ayrı. Bazen düşünce gücünüz, hayal gücünüz çok yüksektir ama onları ifade edecek kelime bulamazsanız şaşırıp kalırsınız.

BİZE ULAŞIN