Kepeksiz bir hayatın formülü

Kepeksiz bir hayatın formülü

Saçtaki Kepeklenmenin Nedenleri Nelerdir?
Üç şekilde görülebilir.
Kepeklenme (kuru saçlı deri, gimsi beyaz kepek),
Yağlanma (sebore; yağlı saçlı deri),
Yağlı ekzema (seboreik egzema; yağlı, kırmızı kaşıntılı saçlı deri, sarımsı turuncu kepek ve kabuk).

Nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Sebore bağışıklık sistemi normal olan bireylerde genellikle kalıtsaldır. Seborenin nedeni; yağ bezi üretiminin direk olarak artmasından ötürü değil; yağ bezlerinde gelişen bir kimyasal değişim ve normalin dışında bir keratinizasyon(epidermal hücre çoğalması) artışıdır.

Yağ bezi ve ter bezi olan bölgelerde seborenin görülmesi; ter bezinin de önemli bir tetikleyici faktör olabileceği saptanmıştır. Ayrıca mikrobik etmenler de önemlidir. Yağı seven maya mantarları ve bakteriler ortam bulup çoğalmakta ve vücudun verdiği tepkimeyi başlatmaktadırlar. Seboreyi artırıcı faktörler çok çeşitlidir; yorgunluk, stres, düzensiz beslenme, sonbahar – kış dönemi, nem azlığı, basınç değişiklikleri, androjenler, hipofiz bezi değişiklikleri, serebral bozukluklar (Parkinson hastalığı), kalp damar hastalıkları, ilaçlar gibi.

Kepeksiz bir hayatın formülü

Sağlıklı Bir Saç Derisine Nasıl Sahip Oluruz? Öncelikle stresten uzak ve sağlıklı beslenerek (A, B ve C vitamininden zengin, katı yağlı gıdalardan uzak) yaşamalıyız. Saçlar açıcı amonyak ve peroksitli boyalar, alkollü solüsyonlar, saç tonikleri gibi kimyasallardan ve yüksek ısıda fön gibi mekanik etmenlerden dolayı aşırı derecede yıpranmaktadır.

Saçlar haftada 3 kez düzenli olarak, yaklaşık 38 derece sıcak su ile ve saç tipine uygun bir şampuan ile yıkanmalıdır. Saçların uçlarına saç kremi uygulanmalı ve sonrasında iyice durulanmalıdır. Saçlar yıkandıktan sonra saç diplerine masaj uygulanarak kan dolaşımı hızalandırılabilir.

Yukarıda sayılan kimyasal ve mekanik etmenlere, yaz dönemi de güneş, tuzlu ve klorlu su temaslarına karşı risk altında olan saçlara düzenli olarak koruyucu ürünler, yıpranmış saçlara da bakım yapan nemlendirici ürünler kullanılmalıdır.