Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

  • Çarşamba 07.11.2012
Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

KORE ŞEHİDİ RAMAZAN DEMİR’İN DNA EŞLEŞTİRMESİ İÇİN AKRABALARI ARANIYOR

FUAT UĞUR/AKTÜEL


Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

Tarih 27 Kasım 1950/KORE-KUNURİ

Türk Tugayı Kunuri’de Tokchon olarak adlandırılan 20 kilometrelik bir sınırı koruma altına alarak cephe oluşturacak, Kuzey Kore’yi destekleyen Çin ordusuna geçit vermeyecektir.

Kore’de son 40 yılın en soğuk günleri. Mançurya’dan esen soğuk rüzgârlar askerlerin terini bile dondurmakta. Tenekelerde yakılan ateşler kendini ısıtmakta, kamyonlardaki benzin donmasın diye depolara alkol katılmaktadır. Öylesine soğuktur iklim.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

İki adım ötede Çin ordusu muhkem mevkilerde, altı tümen olarak etrafı sarmış, saldırmak için fırsat kollamaktadır. Bir gün önce denemiş ve hüsrana uğramış, ağır kayıplar vererek geri çekilmiştir oysa.

Gözüne uygu girmeyen askerlerin arasında Ramazan Demir de vardır ve kim bilir belki de aklından memleketini, annesini, babasını geçirmekte, varsa sevdiceğini düşlemektedir. Özlem hep bu zor zamanlarda aklımıza sığmaz zaten. Muhtemelen 18 ya da 20 yaşındadır. Genceciktir, daha ana kuzusudur anası için.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

Tarih 28 Kasım 1950

Alınan istihbaratlara göre Çinlilerin havan ve bazukalarla imha hareketi başlatacağı bildirilmektedir. Komutan Tahsin Yazıcı çekilme emri verdiğinde sinsice geceden etrafı saran Çinlilerle yüz yüze kalınmıştır. General Tahsin Yazıcı’dan yeni bir emir gelir:

“Son er, son kurşun!” Türk askerleri göğüs göğüse, süngüyle çarpışır. 400 yaralı asker, savaşa devam etmektedir.

Ramazan Demir, yüzlerce kardeşi gibi bir havan topundan sıçrayan parçalardan ya da belki de bir bazuka ateşinden hiç bilmediği ve savaşmak üzere geldiği bu topraklara düşer. Ramazan Demir, Kunuri meydan muharebesindeki 36 kayıptan biri olarak kayıtlara geçer.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

Tarih 2 Temmuz 2012/SARAYBOSNA

Saraybosna’da düzenlenen 21’inci Alpe-Adria-Pannonia Adli Tıp Kongresi. Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce başkanlığındaki bir heyet de orada. Kongre’de Merkezi ABD’nin Hawai eyaletinde olan Merkez Kemiklendirme Laboratuvarı’nın (JPAC) müdürü Dr. John Byrd konuşmacılardan biri.

Dr. John Byrd, kongrenin son gününde Doç. Dr. Haluk İnce’yi bulup “Sizinle mühim bir konuyu konuşmalıyız” diyerek çay içmeye davet ediyor. Yanında aynı kurumda beraber çalıştıkları Dr. Paul Cole de vardır.

Dr. John Byrd, geçen yıl, Kore savaşında Kunuri meydan muharebesinin yapıldığı alanda kazı yaptıklarını ve toprak altından onlarca askere ait olduğu sanılan kemikleri, iskelet kalıntılarını ABD’ye götürerek incelemeye aldıklarını anlatarak başlıyor sözlerine.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

Hawai’deki laboratuvarlarda iskelet kalıntıları üzerindeki DNA incelemesinde çoğu Amerikan askeri olarak tanımlanıyor. Ancak kazı yerinde iki kişiye ait olduğu tahmin edilen ama laboratuvardaki incelemelerde üç askere ait olduğu anlaşılan iskeletlerin DNA’larının Orta Asya ve Kafkas kökenli olduğu ortaya çıkıyor. İskelet kalıntılarına göre bu üç askerin özellikleri şöyle sıralanıyor:

1.kişi: 18-25 yaşında, erkek, 150,4-171,7 cm boyunda
2.kişi: 16-23 yaşında, erkek, 153,2-175,8 cm boyunda
3.kişi: 20 yaş altında, erkek, 162,3-182,4 cm boyunda.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

İskeletlerin hepsinde de kırıklar mevcuttur ama asıl önemlisi kalıntılarla birlikte bir asker künyesinin de bulunmasıdır bu üç kişinin kemiklerinin arasında. Künyenin üzerindeki numara ise 2381’dir. Bu künye, iskelet kalıntıları bulunan ve Orta Asya ya da Kafkas kökenli olan üç askerden hangisine ait olabilir bilinmiyor.

“Acaba 2381 numaralı künyenin sahibi bir Türk askeri olabilir mi?” diye soruyor Dr. Paul Cole.

Kore Şehidi Ramazan Demir’in öyküsü

10 Temmuz 2012/Adli Tıp Kurumu/İSTANBUL

Bu olay Doç. Dr. Haluk İnce’nin o kadar ilgisini çeker ki zaten bunu araştırmak üzere Türkiye’ye geleceğini söyleyen Dr. Paul Cole’ü kuruma davet eder ve bir toplantı düzenler.

Dr. Cole’ün bu kez bir sürprizi vardır, çünkü Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ona isteği üzerine Kunuri’deki kayıpların listesini göndermiştir ve bu listede 2381 künye numaralı askerin karşılığındaki isim Ramazan Demir olarak görünmektedir. Yine Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği listede, Ramazan Demir ile birlikte aynı tarihte bulunamayan, kayıp olan 36 asker daha vardır.

BİZE ULAŞIN