Ölümcül hayat iksirleri

Ölümcül hayat iksirleri
İyi zehir Fotoğraftaki bu şişen engerek gibi zehirli hayvanlar birçok insanda korku uyandırıyor. Ama uzmanlar, bu hayvanlardaki zehirlerin bazı değerli ilaçların hammaddesi olduğunu biliyor. Herşeyden önce protein bileşenleri araştırmalarda kullanılıyor. Bu, tıp alanında birçok yeniliğin önünü açtı.
Ölümcül hayat iksirleri
Birkaç saatte öldürüyor Avustralya´da bulunan Taipan yılanı dünyanın en güçlü zehrine sahip yılan türü. Önce felç ediyor ve ardından birkaç saat içinde de öldürüyor. Ancak aynı zehir kronik kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Güney Amerika´daki Bothrops yılanının zehrinden de ameliyat yaralarının çabuk iyileşmesini sağlayan ve kan pıhtılaşmasını önleyen bir madde elde ediliyor. Aynı zehir, kanser hücrelerinin üremesini de yavaşlatıyor.
Ölümcül hayat iksirleri
Kalbe iyi geliyor, cinsel gücü artırıyor Bu kırmızı tüylü Şili tarantulasının zehiri, kalp ritmi bozukluklarının tedavisinde kullanılan peptit içeriyor. Bu türün yakın akrabası muz örümceğinin bir ısırığı çocuk ya da yaşlılarda ölüme neden olabilirken, içerdiği zehir viagra gibi cinsel gücü artıran doğal bir madde içeriyor.
Ölümcül hayat iksirleri
Tükürüğü diyabete iyi geliyor Kuzey Amerika’da yaşayan Gila canavarı adlı kertenkele zehir tükürüyor. Yılanlar gibi dişleri olmayan bu türün zehir bezleri alt çenesinin arkasında yer alıyor. Oldukça zehirli olan tükürüğü Polipeptit Eksendin - 4 içeriyor. Bu protein, diyabetin tedavisinde kullanılıyor. Etkin maddesi, insüline kıyasla daha faydalı. Kan şekeri seviyesini daha iyi dengeliyor.
Ölümcül hayat iksirleri
Tehlikeli ama şifalı Akrep sokmaları çok acı verici hatta ölümcül olabiliyor. Ancak içinde bulunan zehir aynı zamanda etkili bir ağrı kesici. Öte yandan by-pass ameliyatı sonrası damarların tıkanmasını önlüyor. Akrep zehri, kontrast maddeyle karıştırılıp vücuda verildiğinde tümör hücrelerini daha görünür kılıyor.
Ölümcül hayat iksirleri
En iyisi öpmemek Ok kurbağasının derisinde bulunan “Epibatidine” adlı nikotin benzeri zehir tansiyonu aniden düşürüyor, kaslarda kramp yapıyor. Ancak bu güçlü zehir aynı zamanda diyabetin tedavisinde kullanılıyor. Söz konusu salgı, Alzheimer hastalığının tanısı sırasında tomografi yöntemine de yardımcı oluyor.
Ölümcül hayat iksirleri
Romatizmanın ilacı Arı zehri Romatoid Artrit, sinir sistemi iltihaplanmaları ve ağrılara karşı üç protein bileşeni içeriyor. Aslında bir böcek olan İspanyol sineğinin zehrinde Cantharidin adlı aktif bir bileşen var. Madde, cinsel gücü artırıyor, böbrek ve mesane rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı oluyor.
Ölümcül hayat iksirleri
Güzel ama ölümcül Güney Pasifik´deki Koni Salyangozu zehirli zıpkını ile vurduğunda insanı bile öldürebiliyor. Conotoxins olarak adlandırılan zehri kronik ağrıların giderilmesinde ve özellikle kanser tedavisi görenlerin ağrılarını hafifletmede kullanılıyor. Bağımlılık riski de morfinden daha düşük.
BİZE ULAŞIN