Taş devri diyeti ile besleniyorlar

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

Seksen yaşına kadar sağlıklı gelenlerin yüz yaşına kadar yaşama şansı daha çok artıyor. Bu yaşlarda kronik hastalıklar onları daha az rahatsız ediyor. Daha güzel bir haber de var; bahar aylarında vitamin yüklemesi yapılan yaşlı hastaların ani ölümleri neredeyse engelleniyor.

Bütün bu veriler araştırmalar sonucu elde ediliyor ve böylece daha sağlıklı yaşlanmanın yolları belirleniyor. İstatistikler Türkiye'nin giderek yaşlanan ülkeler arasına girdiğini gösteriyor. 100 yaşına gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Akdeniz Üniversitesi, 33 bin olarak belirlenen resmi rakamın, 40 bin olduğunu tahmin ediyor.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, 80 yaşına sağlıklı gelen kişilerin 100 yaşına kadar gelme olasılıklarının bir hayli arttığını söylüyor. Çünkü kronik hastalıklar bu yaşlardan sonra çok daha az görülüyor, düşme ve kazalar olmazsa yaşam süresi daha uzun olabiliyor. Düşmeler yaşlılarda ciddi travmaya neden olup kırıklar yaşamı bu dönemde kısaltan en önemli neden arasında bulunuyor.

Akdeniz Üniversitesi yaptığı çalışmalarda 80 sonrası yaşlılarda genellikle hastalık nedeniyle değil ani ölümler yüzünden kayıpların yaşandığını saptamış. Ancak tıp dünyası ani ölümü kabul etmiyor, 'yaşlandı öldü' kavramını artık doğru bulmuyor. Yaşlılığın tek başına bir ölüm nedeni olarak görülmesi ve kabullenilmesi istenmiyor.

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

BAHARDA ÖLÜYORLAR

Bunun üzerine Gerontoloji Bölümü yaşlıların ani ölümlerden en çok hangi aylarda kaybedildiğine bakmış. Sonuç ilginç, kışın zorlu günleri ya da dayanılmaz yaş sıcaklarında değil, en fazla mart, nisan, eylül ile kasım aylarında ölüyorlar. Hava değişimine vücutları adapte olmakta zorluk çekiyor. Ancak bu ayları rahat atlatanlar sağlıklarını koruyabiliyorlar. Bunun üzerine huzurevinde önemli bir çalışma yapılmış.

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

Bahar vitaminleri yaşamı uzatıyor

VİTAMİN KURTARDI

80 yaş grubundan en tehlikeli aylar olarak belirlenen baharda 30 yaşlı seçilmiş. Birdenbire sağlıkları bozulan, ortaya hayati tehlike çıkan yaşlılar özel olarak belirlenmiş. Ve bu aylarda eksik olan vitamin yüklemeleri yapılmış. Çıkan sonuç ilginç 26'sı kurtulmuş ve yılı son derece sağlıklı geçirmiş. Kritik olarak görülen otuz yaşlıdan dördü ise kaybedilmiş. Ancak onlarda da ölüm nedeni kalça kırığı ve daha önceki damar tıkanıklığı rahatsızlığı olarak tespit edilmiş. Ani ölümler diğer yaşlılarda o yıl görülmemiş.

Gerontoloji araştırmasının başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan bu sonucu şöyle yorumluyor: "Yaptığımız şey büyük bir girişim de değildi. Sadece iyi beslenmelerine özen gösterdik ve ek olarak birkaç vitamin verilmesini sağladık. Bedensel olarak güçlendirdik. Başarılı olduk. Huzurevlerinde farkına vardığımız durumun evdeki yaşlılar için de geçerli olup olmadığını henüz araştırmadık. Ama benim tavsiyem şu anda hepsi için bu sistemin kurulmasıdır. İyi beslenirlerse, vitamin desteklerini alırlarsa yaşam sağlıklı şekilde uzayabilir."

125’lik Nuri Dede Türkiye’nin en yaşlısı

125’lik Nuri Dede Türkiye’nin en yaşlısı

Nuri Öztunç eğer kemik ölçümü yapılsa belki de dünyada en uzun süre yaşayanların arasına adını yazdırabilecek. Nüfus kayıtlarına göre tam 125 yaşında. 1301 olan doğum tarihi çevrildiğinde kayıtlara 1885 olarak geçmiş. Oğulları onun yaşının tespiti için başvuru yapmış ama doktorlar riskli olur diye kabul etmemişler. Şırnak Beytülşebbap ilçesi Boğazören köyünü 1985'de ailesiyle birlikte terk edip Antalya'ya yerleşmiş. Tam on hane. Hâlâ davaları sürüyor, köylerine bir gün dönmek istiyorlar. Nuri Öztunç köyüne dönmeden ölmemek konusunda iddialı. "Köyümü son bir kez görmek istiyorum" diyor.

125’lik Nuri Dede Türkiye’nin en yaşlısı

125’lik Nuri Dede Türkiye’nin en yaşlısı

SİGARA BİLE İÇİYOR

Uzun yaşam konusundaki tüm kriterleri yerle bir edecek gibi yaşıyor. Dokuz yaşında başladığı sigara onun olmazsa olmazı, koyu çayı kırklama yaparak içiyor. Hayatı boyunca çiftçilik ve hayvancılık yapmış. Eti iyi tanıyor, hâlâ iyi eti bulunca miktarına bakmadan yiyor, süt, yoğurt, pekmez ve balla bu yaşlara kadar gelmiş. Etrafından oğulları, gelinleri, torunları hiç eksik olmamış bütün aile onun bu yeminine saygılı, "Babamız topraklarına dönmeden ölmez" diyorlar.

Yalnızca Kürtçe konuşabiliyor, bildiği çok az sayıda Türkçe sözcüğü artık unutmuş. "Bizim zamanımızda Kürdü, Lazı toplanıp vatan için savaşırdık, şimdi kardeş kardeşe savaşıyor" diyor.

‘Sana taş atana sen ekmek vereceksin’

‘Sana taş atana sen ekmek vereceksin’

Fatma Tunguz, Gazeteci- Yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun anneannesi ve Fatoş'u... Tam 98 yaşında. İki yıl sonra yüz yaşını kutlama hazırlığı yapıyor. Tunguz uzun yaşam sırrını, kendisinden "Benim anneannem ruhu genç kız bedeni yüzlük bir Arnavut kadınıdır" diye bahseden torunu Tuluhan Tekelioğlu'na anlattı:

Hayatta en çok önemsediğin şey nedir?
Tasarruf hep idareli yaşadım. Yedi çocuğum oldu hepsini okuttum. Dördünü sonra çeşitli hastalıklardan kaybettim, Allah kimseye evlat acısı vermesin. Gözyaşlarımı kimse görmedi, geceleri ağladım. Yaşamı ve yaşamla mücadele etmeyi sevdim ben.

Âşık oldun mu?
43 yaşımda kocamı kaybettim, onu çok severdim, melek gibiydi. Rumeli erkekleri kadın kıymeti bilir. Anadolu erkeklerinden kadın kıymeti bilen istisnaidir. Erkek merhametli olacak. Deden maaşını alıp bana verirdi. Fazla zengin iyi değil, şımarır gözü dışarıda olur

‘Sana taş atana sen ekmek vereceksin’

‘Sana taş atana sen ekmek vereceksin’

KREMİM EL YAPIMI

Yüzünde hâlâ çok az kırışıklık var, hiç yüz kremi kullandın mı?
Kullandım, kendim yapardım, gül suyundan. İçine ayva çekirdeği koyarsın, bir akşam bekletirsin, pelteleşir. Bir de yüzümü akşamları sodayla yıkardım.

Çay kahve içer misin?
Her gün kahvaltı sonrası Türk kahvemi içerim, açık çayımı içerim. Sigara bile içtim de kızım öldükten sonra bıraktım, bazen keyif için tüttürürüm o kadar.

Hiç rejim yaptın mı?
Gülerim rejim yapanlara. Rejim demek, kısıtlama demek iştahı açar. Sabah bir kaşık pekmez veya bal yerim, öğlen sıcak sulu yemek, geceleri bir bardak sütümü içip yatarım. Kuru üzüm hep elimin altındadır.

Hiç ilaç kullanıyor musun?
Tek ilacım B vitamini. Hayatımda bir kere safra kesesi ameliyatı oldum bir de 20 sene önce katarak o kadar. Kolesterolüm yok tereyağından hiç vazgeçmedim. Şekerim de yoktur benim.

Hiç düşmanın oldu mu?
Karşılaştım ama taş atana ekmek vereceksin.

Ölümden korkar mısın?
Hayır, akşam sabah bekliyorum. Ben 90'lı yaşlarda görmüyorum kendimi 65 hissediyorum.

80 yaşımda bile delikanlıydım

80 yaşımda bile delikanlıydım

Yalova'nın tepelerinde şelaleye henüz gelmeden tepede Ferhat Dede'nin hormonsuz bahçesi var. Buraya kadar tırmananlar onun küçük bahçesinde çaylarını, ayranlarını içiyor. Ferhat Dede'yi topladığı ıhlamurları ayıklarken bulduk. Sonra bize ağaçtan dut topladı. Bahçenin en dik bölümüne zorlanmadan tırmanıverdi. Yaşamı boyunca avcılık yapmış, tüfeğini iki yıldır bırakmış "Ben 80 yaşımda delikanlıydım, attığımı vuruyordum şimdi gözlerim biraz bozuldu diye tüfeğimi bıraktım" diyor.

BİZE ULAŞIN