Trabzon'da hala yaşayan Kalandar geleneğinden ilginç kareler

Kalandar geleneği Trabzon yöresinde hala yaşıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen Kalandar için Maçka'da düzenlenen etkinlikler büyük ilgi gördü. 7. kez düzenlenen Kalandar etkinliğinde koncoloz, dede, ormancı, oduncu, çılgın aşık ve doktor kostümleri en çok dikkat çeken figürler oldu. Kendilerine özgü danslarıyla gösteriye katılanlar, kemençe ve davul eşliğinde horon oynayıp eğlendi. Kostüm giyen vatandaşlar, şenliğe katılanlarla şakalaştı, tiyatro gösterileri sunup, Kalandar geleneklerini canlandırdı. Köy sakinleri de, renkli görüntülerin yaşandığı etkinliği, cep telefonlarıyla fotoğraflayarak, sosyal medyada paylaşımlarda da bulundu.

Perşembe 13.02.2020 23:30 Güncelleme: Perşembe 13.02.2020 23:30
Trabzon'da hala yaşayan Kalandar geleneğinden ilginç kareler

Maçka ilçesi Yazlık Mahallesi'nde 7'ncisi düzenlenen geleneksel Livera Kalandar Festivali'ne yaklaşık bin kişi katıldı. Mahalle meydanında yanan ateş etrafında kemençe, tulum ve davul eşliğinde horon oynayan vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu.

Trabzon'da hala yaşayan Kalandar geleneğinden ilginç kareler

Kalandar geleneğine özgü evlere huzursuzluk veren koncoloz, dede, ormancı, oduncu, çılgın aşık ve doktor kılığına bürünen mahalle sakinleri tiyatro gösterisi yaparak, torba atma geleneğini canlandırdı.