"Siyasi İstikrar Devam Etmeli" Çağrısı

Siyasi İstikrar Devam Etmeli Çağrısı
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep ve Türkiye ekonomisinin son 12 yılda sağlanan siyasi istikrar sayesinde büyük sıçrama yaptığını vurgulayarak, “Siyasi istikrar devam etmeli” dedi.
Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep’in ülkede sağlanan siyasi ve ekonomik istikrarın etkisiyle önemli bir gelişme gösterdiğini belirtti.
Sanayide üretimin çarklarının döndüğüne, bugün 43 milyon metrekarelik büyüklüğe ulaşan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin, Türkiye’nin en büyük sanayi bölgesi konumunda olduğuna işaret eden Konukoğlu, “Tamamı dolu olan dört bölgede toplam 850 firma faaliyet gösteriyor. Arsa dağıtımını tamamlayalı daha bir yıl olmayan 5. bölgede şu anda 40 firma üretim yapıyor, 85 firmanın da inşaatı devam ediyor” dedi.
Konukoğlu, son 12 yıllık dönemde yatırımların yanı sıra kentin üretiminde, ihracatında, istihdamında önemli artışlar yaşandığını belirterek, şu bilgileri verdi:
"Bu dönemde şehrimizin ihracatı 10 kat artarak 6 milyar 641 milyon dolara çıktı. İhracatta lokomotif güç olduk, en fazla ihracat yapan altıncı şehir konumuna geldik. İhracat yapan firma sayımız da yüzde 216 artarak bin 826’ya ulaştı. Bildirge veren işyeri sayısı ortalamamız yüzde 171 artış göstererek 28 bin 41 firmaya ve sigortalı çalışan sayımız yüzde 204 artışla 262 bin 18 kişiye yükseldi. En fazla marka ve patent başvurusu yapan altıncı şehir olduk, on iki yıl önce 599 olan marka ve patent başvurusu sayımız geçen yılsonu itibariyle 3 bin 3’e çıktı.”
Gaziantep’in, siyasi istikrar sayesinde dinamiklerinin harekete geçerek bir cazibe merkezi konumuna geldiğinin altını çizin GSO Başkanı Konukoğlu, “Gaziantep ekonomisinde bugün geldiğimiz nokta bizleri mutlu ediyor, şimdi dünyanın büyük kentleriyle yarışan bir şehir olmak istiyoruz” dedi.
Konukoğlu, ülkenin tek partili dönemlerde büyük gelişme kaydettiğini ifade ederek, “Gaziantep ve Türkiye ekonomisi, son 12 yılda sağlanan siyasi istikrar sayesinde büyük sıçrama yaptı. İşadamları olarak, genel seçimden sonra da siyasi istikrarın devam etmesini istiyoruz” diyerek, açıklamasını tamamladı.
BİZE ULAŞIN