Kore Büyükelçisi Bartık’ı Ziyaret Etti

Kore Büyükelçisi Bartık’ı Ziyaret Etti
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Koreli şirketlerle yatırım yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo CHO, Gaziantep programı çerçevesinde GTO’yu ziyaret etti. Başkan Bartık, CHO ve beraberindeki heyete Gaziantep’in sosyo-ekonomik durumu hakkında geniş bilgi verdi. Koreli firmalarla işbirliğine açık olduklarını belirten Bartık, şöyle devam etti:
“Katma değeri yüksek ürünler üreterek dünyaya ihraç eden Kore’nin başarılarını takdir ediyoruz. Uzakdoğu’dan dünyaya açılan bir ülkeden bahsediyoruz. Zoru başaran Kore, birçok ülkeye de örnek olmuştur. Kore Uzakdoğu’da, biz de Ortadoğu’da başarı sağladık. Yapacağımız işbirlikleriyle güzel çalışmalara imza atarız. Bu nedenle Koreli firmaları Gaziantep’e davet ediyoruz.”
Gaziantep’in stratejik konumuna da değinen Bartık, Kore’nin Ortadoğu’ya açılabilmesi için Gaziantep’i iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Bartık, Kore’ye yatırım için aracılık yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo CHO da Kore’nin eğitim ve Ar-Ge’ye büyük önem verdiğini belirtti. CHO, “Güney Kore’nin ve ülkemizin önemli şirketlerinin başarısının temel nedeni eğitim ve Ar-Ge’dir. Ülke olarak eğitim ve Ar-Ge için büyük yatırım yaptık. İleri teknolojiye sahip ülkeleri iyi takip ettik, gerektiğinde gidip inceledik ve bu seviyelere geldik. Gaziantep’in çok yönlü bir şehir olduğunu gördüm. İlerleyen yıllarda daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum” dedi.
Kore’den Türkiye’ye yılda yaklaşık 250 bin turistin geldiğini hatırlatan CHO, Kore halkının Türkiye’nin kültür ve turizmini merak ettiğini dile getirdi. Kore’nin de ekonomi ve teknolojide lider olduğuna dikkati çeken CHO, Türk firmalarını Kore’ye davet etti. Türkiye’de çok sayıda Kore şirketinin faaliyet gösterdiğini anımsatan Bartık, bu işletmelerde 8 bin Türk çalışanın istihdam edildiğini vurguladı.
“TÜRKİYE’Yİ ANLAMAK İÇİN GAZİANTEP’İ GÖRMEK GEREKİYOR”
CHO, Gaziantep’in önemli bir ticaret ve sanayi şehri olduğunu vurgulayarak, “Görüştüğüm tüm Ankara büyükelçileri, ‘Türkiye’yi anlamak için Gaziantep’i görmek gerekiyor’ dedi. Bugüne kadar 14 şehri gezdim, iki günden beri de Gaziantep’i geziyorum. Gaziantep gelecek senelerde daha büyüyecek, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN