Araban’daki Sa’d Bin EBU Vakkas Hz. Türbesi İlgi Bekliyor

Araban ilçesindeki, Sa’d Bin Ebu Vakkas Hazretleri’nin türbesi destek bekliyor.
Araban ilçesinin kuzeyinde yaklaşık 6 km uzaklıktaki, Ziyaret kırsal mahallesinin kuzeydoğusunda bulunan ve yöre halkının ziyaret edip adaklar kesip, adak aşı pişirip dağıttığı, Araban Ovası’na hakim tepenin zirvesindeki Sa’d Bin Ebu Vakkas Hazretlerinin Türbesi çevre düzenlemesi, bakım, onarım ve personel desteği bekliyor.
Sa’d Bin Ebu Vakkas Hazretlerinin makamı olan Türbeye bölge halkının ilgi gösterip adaklar keserek ziyaret ettiği ve kesilen adaklıkların eti ile de ziyaret aşı pişirip dağıttıkları için ihtiyaç görülmesi üzerine türbede 1998 yılında Gaziantepli hayırsever bir iş adamının yaptırdığı restorasyon çalışmalarında türbeye mescit, misafirhane ve kurban kesim yeri inşa edilmişti. Ancak 1998 yılından bu yana bakım ve onarımı yapılmadığı ve personeli bulunmadığı için türbe çevresinde oluşan çöp ve atıklar ile lavabo ve abdest alma yeri çirkin bir görüntü oluşturması ziyaretçileri üzüyor. Bölge halkının önem vererek sık sık ziyaret edip adaklar kestiği türbe, Gaziantep’e ilçelerine ve kırsal mahallelerine güzel hizmetler veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin’in, bölge halkının önem verdiği Gaziantep’in önemli kutsal mekanlarından olan Sa’d Bin Ebu Vakkas Hazretlerinin türbesine de çevre düzenlemesi ve personel desteği vermesini istiyorlar.
SA’D BİN EBU VAKKAS HAZRETLERİ KİMDİR
Halk arasında Seydi Vakkas hazretleri olarak bilinen zat, hayatta iken cennetle müjdelenen on sahabe arasındadır. Ashab-ı Kiram’ın büyüklerindendir. Peygamber efendimizin (S.A.V) duasına mazhar olmuş büyük islam kumandanıdır. Sa’d Bin Ebu Vakkas (r.a), Hz. Peygamber, Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer zamanında yapılan bütün seferlere katılmıştır. Hz. Ömer döneminde İran ve Irak’ı fethetmek için İslam Orduları Komutanı olarak görevlendirilmiştir. Tarihi kaynaklara göre Sa’d bin Ebu Vakkas bu seferler esnasında Ziyaret Tepesi diye bilinen bu tepede karargah kurmuş, Bizans orduları ile savaşmış ve zafer kazanmıştır.
Bu türbe, Sa’d Bin Ebu Vakkas hazretlerinin makamıdır. 675 yılında Medine’de vefat etmiştir. Kabri, Medine’deki Cennet’ül Baki mezarlığındadır.
BİZE ULAŞIN