MÜSİAD’tan 500 Kişilik İftar Yemeği

MÜSİAD’tan 500 Kişilik İftar Yemeği
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şubesi, 500 kişilik iftar yemeği verdi. İftara katılan Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Biz yaptığımız çalışmalarla kamuoyunda tabanlarımızın birine yakın olduğunu görerek, Milliyetçi Hareket Partisi’yle yapılacak bir koalisyonun, daha iyi olacağı anlayışına sahipken, dün yine Sayın Bahçeli, bu olayı tıkadı” dedi.
MÜSİAD Gaziantep Şubesi, kentteki bir otelde verdiği iftar yemeğine, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemirçelik, Eski AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Sivil Toplum Kuruluşları ve MÜSİAD üyelerinin yanı sıra birçok davetli katıldı.
MÜSİAD tarafından verilen İftar yemeği sonrasında, yapılan semazen gösterileri, davetliler tarafından büyük ilgiyle izlendi. Yemek sonrası ilahiler okunurken, İl Müftüsü Ahmet Çelik de Ramazan ayına yönelik dua okudu.
“MİLLETİMİZİN VERDİĞİ KARAR, KAZANÇ OLARAK DA NİTELENDİRİLEBİLİR”
İftar yemeği sonrası konuşma yapan MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, MÜSİAD’ın gündemiyle ilgili açıklamalar yaparak, “7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra, oluşan meclis aritmetiği, bir partiye tek başına iktidar olma olanağı vermemiştir. Milletimizin verdiği bu karar, tüm siyasi partiler için bir kayıp değil, özeleştiri imkanı doğurduğundan, kazanç olarak da nitelendirilmelidir“ diye konuştu.
Bugün yapılacak en doğru şeyin seçim sürecinde oluşan dargınlıkların, kırgınlıkların ve suçlamaların bir kenara bırakılarak, seçmenin verdiği mesajın, iyi anlaşılması ve bu meclis için çıkacak yeni hükümetin değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Çelenk, “Ülkemiz, istatistiki olarak ekonomik ve sosyal alanda, sıçrama dönemlerini, güçlü tek parti iktidarları döneminde, yakalamıştır. 7 Haziran seçim sonuçlarında, yüzde 41 oy alan mevcut iktidar partisine tek başına imkanı tanımamış ama, hala verdiği büyük destek ile öncelikli görev ve sorumluluğu, yüklenmesi gerektiğine hükmetmiş, yüzde 15-25 bandında oy alan 3 siyasi partiye de ciddi sorumluluk yüklemiştir. Bazı yabancı basın yayın organlarında seçim öncesi ve seçim sonrasında yayınlanan haber ve makalelerde onlara düşmeyecek bir söz hakkıyla, adeta bir zafer havasının esmesi düşündürücüdür. Neticede milletin kararı yerini bulmuştur. Kazanan da kaybeden de bu millettir. Başkalarına söz düşmez” ifadelerini kullandı.
“MÜSİAD ABİLİK YAPTI”
Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, “Bugün çok mutena bir iftar yemeğinde beraber olduk. Gerçekten MÜSİAD’ımızın son yıllarda yaptığı en sakin, en güzel, en hoşnut olduğumuz, mübarek Ramazan gecesinde hep birlikte çoluğumuzla çocuğumuzla, beraber bir iftar geçirdik. Ben Başkanımız Mehmet Çelenk’e ve yönetimine çok teşekkür ediyorum” diyerek, MÜSİAD’ın 25 yıl önce kurulduğunu, bu 25 yıllık süreç içerisinde ilk kurulduğunda, bir hedefin olduğunu belirterek, MÜSİAD öncesi statükodaki ticarete yönelik eleştirilere de bulundu. MÜSİAD’ın asıl kuruluşundaki amacın, daha önce ülkedeki, STK anlayışlarında sivil toplum anlayışında manevi değerlerine ve moral değerleriyle beraber ticaretini şekillendiren helal kazanç, Medine pazarı anlayışını, yüksek ahlak ve teknolojiyle birleştiren, bir yapı kurmak olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:
“İstanbul’u temsil eden, ama Anadolu’da karşılığı olmayan, dernekler vardı. Ve bunlarda o kadar ileri gitmişlerdi ki, ülkenin tüm siyasi hayatını teşkil ettiği gibi, parlamentosunu teşkil ettiği gibi, ülkenin tüm kaynaklarını da onlar yönetiyordu, onlar yönlendiriyordu. Adeta bir aristokrat bir takım ve İstanbul dukalığı oluşturmuşlardı. Bu İstanbul dukalığı o kadar ileri gitmişti ki, Anadolu’yu aynen ortaçağdaki feodalite gibi Anadolu insanını, derebeylerin şatoları etrafında çalışan maraba sınıfına koymuştu. Üye dahi kabul etmiyorlardı. Türkiye’nin herhangi bir yerinde, kendini göstermiş ileri bir hamle yapmış, iş adamlarını, sanayicilerini üye dahi kabul etmiyorlardı. Adeta Anadolu’yu yok sayıyorlardı. Ama MÜSİAD kuruluş felsefesiyle bunu kırdı, abilik yaptı. ve bu aramızda olan ASKON başkanımın da temsil ettiği kuruluşlar gibi, onlarca kuruluşa abilik yaptı. Bu da ülkenin daha çok kazanmasına, daha ileri gitmesine ve ileri hamle yapmasını sağladı.”
“GÖNLÜMÜZDE ERKEN SEÇİM YATIYOR”
Halkın 3 seçim boyunca, AK Parti’yi seçtiğini, ve bu seçimde de halkın verdiği mesajı çok iyi algılayacaklarını da dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ak Parti’nin 2001’de kurulurken, kimse hayal etmiyordu. Artık Türkiye’de inananların, inanç değerlerinin de hakim olduğu konuşulduğu, bütün kesimlerin kendini temsil ettiği, bir anayasa ve hükümetler icra ana organları olacağını kimse beklemiyordu. Bu Ak Parti ile gerçekleşti. Ve Ak Parti hükümeti 13 yıldır, bunu başarıyla götürdü. Tabi ki bu 13 yıldan sonra, geldiğimiz seçimlerde, halkımız kuruluşumuzda 2002 seçimlerinde bize yüzde 34 oy vermişti. Ama bu seçimde, onun yedi puan üstünde yüzde 41 verdiği halde, iktidar olmadık. 18 Milletvekilimiz eksik, gördüğünüz gibi, bütün bunlara rağmen, sürekli bir çalışma içerisindeyiz. Seçim çıktığı günden beri, Milletin iradesini baş tacı ettik, sandığa saygı duyduk, halkımıza saygı duyduk, çünkü bize halkımızın verdiği mesajı çok iyi algılamamız gerektiğine inanıyoruz. Halkımız 3 seçimde hep sizi 1. Parti yaptık, destekledik, iktidar yaptık ama bu seçimde biz seni koalisyon olarak görmek istedik mesajını verdi. Bu mesajı biz böyle aldık. Tabi ki gönlümüzde erken seçim yatıyor. Ne için yatıyor. Çünkü 12 yıllık birikimlerimizin, bir çırpıda yok olmasından korkuyoruz.”
“MHP BEN SORUMLULUK ALMAM DİYOR”
Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Ak Parti tabanına en yakın parti olduğunu, ama koalisyona yanaşmadığını, bu durumdan dolayı, MÜSİAD’ın 5 başkan ve 40 bilim adamı niteliğinde ki üyeleriyle toplantı yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Şimdi koalisyona gideceğiz. Hangisiyle kuracağımıza siz karar verin. Şu cemaat karar versin. Ben dün yeniden, MÜSİAD’ın yüksek istişaresine seçildim. Dün akşam İstanbul’da, MÜSİAD’ımızın kurucuları olan değerli kardeşlerimiz, beş tane başkan ve 40 kişilik yüksek istişare heyetimizle, bu çalışmaların Türk siyasi hareketinin ve geldiğimiz sonuçların neticelerini konuştuk. Bu 40 kişilik bilim adamı nezdinde kardeşlerimizin verdiği ölçüler, bize önce koalisyonu, arkasından da olmazsa erken seçimi gösteriyor. Biz milletimizin bize verdiği siyasi iradeyi sonuna kadar siyasi ahlak çerçevesinde yerine getireceğimizden hiçbirinizin kuşkusu olmasın.
Şu ana kadar dikkat edin, başbakanımızın gerek bakanlarımızın, gerek genel başkanlarımızın ve Milletvekillilerimizin ağzında tek bir kelime, milletin iradesi dışında laf söylememiştir. Çünkü biz, Millet terbiyesiyle seçilen insanlarız. Koalisyona Ak Parti en büyük parti olduğu için onunla başlanacak, arkasından Milliyetçi Hareket Partisi. Şimdi tabi maalesef Milliyetçi Hareket Partisi seçimden hemen sonraki süreçteki saatlerde gece saat birde, Bahçeli’nin açıklamalarını hepiniz duydunuz. Biz yaptığımız çalışmalarla kamuoyunda tabanlarımızın birine yakın olduğunu görerek, Milliyetçi Hareket Partisi’yle yapılacak bir koalisyonun daha iyi olacağı anlayışına sahipken, dün yine Sayın Bahçeli, bu olayı tıkadı. Milliyetçi Hareket Partisi özellikle, bana ben muhalefet olacağım diyor, ben sorumluluk almam diyor. Biz Milliyetçi Hareket Parti’sinin de Cumhuriyet Halk Parti’sinin de, halkın onlara muhalefet görevi verdiği ortada iken, aykırı hareket etmemeye davet ediyoruz. Onlar da, halkın verdiği iradeyle, masaya bizimle otursunlar, ortak çalımalar yapalım istiyoruz. Onlar muhalefet, İktidara gelin bakın Ak Parti, yıprandı. Biz niye gelip de yıpranalım, oturduğumuz yerde oylarımız büyüyor. Birimiz Kürtçülük yapıyoruz, birimiz Türkçülük yapıyoruz. Hesabı biliyorsunuz. Böyle gideriz. Ak Parti erisin CHP ile yapsın oda erisin hesabı yapıyorlar" diye konuştu.
"ÜLKENİN ÇEMBERİNDE BİR KÜRT DEVLETİ"
Ülkenin son günlerde içinden geçtiği sıkıntıları herkesin gördüğünü, ve ülkenin çevresinde Bir Kürt devleti kurulmak istendiğini de aktaran Milletvekili Erdoğan, “Ülkemizin etrafını kan gülüne çevirdiler. Ülkemizin etrafında hesaplar var, özellikle Suriye’nin kuzeyinde, bizim güneyimizde ve bir çember şeklinde özellikle bir Kürt devleti selefi bir Sünni bozuk itikatlı bir devlet, ve arkasında bir Şii devleti. 3 tane yapılanma açık bir şekilde, varken ve bu çalışma başta bütün ülkemizi tehdit ederken, hala ben muhalefette kalırsam daha da güçlenirim hesabı yapmak, siyasi eteğe uymaz. Şimdi yapacağımız şu, kimse bir gün sonrasının hesabını yapmadan, bugün coğrafyamızda oynanan bu oyunları bozmak için el ele vermek zamanıdır. Hiçbir şekilde oy kaygısı, oy hesabı yapmamak lazım. Bunları doğru bulmuyoruz. Doğru olan acilen Ülkenin şu anda siyasi iradeye ihtiyacı var. Eğer siyasi istikrar sağlamazsak, bugün iş dünyası bekliyor. Sizler hepiniz iş adamsınız. Şu anda daha piyasa açılmadı. 7 Haziran seçimlerinde eğer Ak Parti iktidara gelseydi, piyasa şu anda güllük gülistanlık olurdu. Niye olmadı, çünkü siyasi istikrarın olmadığı yerde güvende olmaz” şeklinde konuştu.
İftar yemeği ve konuşmalardan sonra, İl Müftüsü Ahmet Çelik’e ve Milletvekili Mehmet Erdoğan’a ağaç sertifikası hediye edilirken, MÜSİAD’a yeni üye olan 6 kişiye plaket verildi.
BİZE ULAŞIN