Giresun Ziraat Odası’ndan Fiyat Spekülasyonlarına Tepki

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, hasat dönemine sayılı günler kala bazı çevrelerin fındık rekoltesi ve fiyatı konusunda değişik görüş ve tahminlerde bulunduklarını ifade ederek, Giresun Ziraat Odası adına açıklama yapılmış gibi fiyat oluşturmaya çalıştıklarını hayretle izlediklerini söyledi.
Karan, "Son iki yıldır fındıkta görülen küllenme hastalığının etkileri fındık ürününde dökülme olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Odamızı gerek telefonla arayan gerekse bizzat odamızı ziyaret eden üretici kardeşlerimiz Mayıs sonu Haziran başı döneminde bahçede mevcut bulunan fındığın şuan itibariyle yarı yarıya kaybolduğunu bizlere iletmektedirler. Bu zamana kadar 2015 yılı fındık rekoltesi ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanan rekolte rakamını gerçekçi bulmadığını söyleyen Karan,TZOB’ nin yaptığı rekolte tahmin çalışması sonucu açıklamış olduğu 590 bin 394 ton rekolte bize en gerçekçi rakamdır" dedi.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yaptığı fiyat açıklamasında ise, geçen yıl sezonun 15 TL civarında kapandığını belirterek, "Fındık fiyatının oluşan rekolte ve üreticinin pazara indirme hızına göre ortaya çıkacağını söyleyerek sezon açılış fiyatının 15 TL ve üzerinde olmasını beklemekteyiz" dedi.
BİZE ULAŞIN