Gül'den çarpık kentleşme uyarısı

Cumhurbaşkanı Gül, büyük kentlerdeki çarpık yapılaşma ve trafik karmaşasına dikkat çekerek, "Bu olumsuzluklara el konulmalı" dedi..

Salı 05.05.2009
Son Güncelleme: Salı 05.05.2009
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk şehirciliğinin esas sorununun son 50-60 yılda yaşanan çarpık yapılaşma olduğunu ifade ederek, "Yeni semtlerdeki villalar, yalancı kubbeleri ile uzaydan gelen cisimleri andırıyor" dedi. Anadolu'nun 4 bin yıllık zengin yapı kültürüne işaret eden Gül, "Yüzyılların birikimini yansıtan klasik şehir kültürü bozulmuş fakat sanayi toplumunun gereği olan yeni bir şehir kültürü de maalesef oluşturulamamıştır" diye konuştu.

'ENGELLİLERİ UNUTMAYIN'
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın düzenlediği "Kentleşme Şûrası"na katılan Gül, kentlere göçün yarattığı nüfus artışına karşılık yatırım için yeterli kaynak bulunamadığını, gecekondulaşmanın çarpık kentleşmeyi getirdiğini söyledi. Tarihi eserlerin büyük kısmının kamu binalarından oluştuğunu söyleyen Gül, bugün yapılan kamu binalarında ise 'övünülecek bir manzara' bulunmadığını belirtti. Gül, yol, kaldırım, kamu binası yapılırken engellilerin göz ardı edildiğini kaydetti. "Kızılay, Taksim gibi meydanlarda sadece trafik karmaşası ve gürültü kaldı. Yollar ve parklar otopark olarak kullanılıyor!" diyen Gül, bu olumsuzluklara el konulması gerektiğini belirtti.