Gül ve Baykal, Anayasa değişikliğini görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün CHP lideri Baykal'ı kabul etti. Baykal'ın 1.5 saat süren görüşmede "Türkiye'nin gündemi Anayasa değişikliği değil. Böyle bir değişikliğe taraftar değiliz" dediği öğrenildi

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Önemli devlet işleri dışında çıkmayacağı" tavrını değiştirerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetini kabul etti ve dün akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'ne çıktı. Gül ile Baykal, Anayasa değişikliği, Türkiye-Ermenistan- Azerbaycan ilişkileri, AB üyeliği süreci ve terör konularında görüş alışverişinde bulundu. Baykal, "Bilinen görüşlerimizi sayın Cumhurbaşkanı'na aktardık" dedi. Gül'ün görüşme daveti üzerine gerçekleşen görüşme, saat 18.00'te başladı. Basına kapalı gerçekleşen ve 1 saat olarak planlanan görüşme 1.5 saat sürdü. "

YARARLI BİR GÖRÜŞME"

Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeyi "Sıcak ve yararlı" olarak değerlendirdi. Gül, toplumun Anayasa değişikliği beklentisi içinde olduğunu belirterek, "Anayasa değişikliği Türkiye'nin tüm sorunlarını giderici nitelikte bir reform olmalı. Anayasa, kapsamlı ve geniş katılımlı bir şekilde değişmeli" dedi. Baykal ise SABAH'a, "Sayın Cumhurbaşkanı'na bilinen görüşlerimizi tekrarladık, görüşlerimizde bir değişiklik yok" derken, görüşmede şunları söylediği öğrenildi: "Türkiye'nin bugün gündemi Anayasa değişikliği değil, ekonomik kriz, yolsuzluk ve terördür. Türkiye önce bu konuların üzerine eğilmeli, bunları çözmeli. Anayasa değişikliğini bu hükümet yapamaz. Bu hükümetin kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapacak durumu yoktur. Son seçim sonuçları milletin bu hükümete olan güveninin azaldığını göstermiştir. CHP olarak biz böyle bir değişikliğe taraftar değiliz, destek de vermeyeceğiz. Gül, TBMM'deki muhalefeti kapsayan "liderlerle görüşme turu" çerçevesinde bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yarın da DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü kabul edecek.