8 aylık bebeğiyle bir başına çaresiz

Eşi, 1 yaşındaki oğlu, kayınvalidesi, kayınbabası ve kayınbiraderi baskında ölen Ayşe Çelebi, 8 aylık bebeğiyle ağıt yaktı. "Bu oğlunu da götür" diye feryat etti

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
KOCASI, kayınbabası, kaynanası, kayınbiraderi ve 1 yaşındaki oğlunu Mardin'deki nişan baskınında kaybeden 28 yaşındaki Ayşe Çelebi eşi Kenan Çelebi'nin mezarı başında 8 aylık bebeği Eyüp ile Kürtçe ağıt yaktı. Eşine "Kalk, neden bizi bırakıp gittin. Oğlum Abdullah'ı götürdün. Al Eyüp'ü de götür" diye seslenen genç kadın mezar başında baygınlık geçirdi. Ayşe Çelebi'nin kayınbabası 70 yaşındaki Mehdi Çelebi'nin 1 yaşındaki torunu Abdullah ile nişana gittiği evde olan eşi Kenan Çelebi'nin de baskını duyunca oğlunu kurtarmak için nişan evine koşup, kucağında çocuğuyla evden çıkarken başlarına kurşun sıkılarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

MERDİVENDE ÖLÜM

Kanlı baskında ölümlerin nasıl olduğu ortaya çıkarken her ölüm ayrı bir dramı anlatıyor. Olay gecesi 70 yaşındaki Mehdi Çelebi 1 yaşındaki torunu Abdullah, eşi ve oğluyla davetli olduğu nişana gitmişti. Sürekli birlikte dolaşan ve küçük torununu çok seven Mehdi Çelebi farkında olmadan ölüme de beraber götürmüştü minicik torununu. Baba Kenan Çelebi ise eşi Ayşe Çelebi ve diğer oğlu 8 aylık Eyüp ile evde kalmıştı. Olay saatinde televizyon izlerken bir anda duyduğu silah sesleri üzerine çılgına dönen baba soluğu nişan evinde aldı. Onlarca ceset arasında oğlu Abdullah'ın ağıtlarını duyan baba onu kucaklayıp evden çıkarırken merdivenlerde saldırganlarla karşılaştı. Gözü dönmüş katiller hiç acımadan baba ve oğlunun başlarına birer kurşun sıkarak öldürdü. Ölenler dün Bilge köyünde yan yana toprağa verilirken arkalarında 8 aylık bebeğiyle ortada kalan Ayşe Çelebi'yi bıraktı.

İSYAN GİBİ AĞIT
Evlat, koca, kayınvalde, kayınbaba ve kayınbirader acısını birlikte çeken Çelebi sabah erken saatlerde eşi Kenan Çelebi'nin mezarına koştu. 8 Aylık bebeği Eyüp'le mezara kapanan genç kadının kürtçe ağıtları yürek yaktı. Eşine "Kalk neden bizi bırakıp gittin" diye seslenen Ayşe Çelebi geride kalan tek evladı Eyüp'ü gösterip "Kendin gittin, anamı, babamı, kardeşimi ve Abdullah'ımı götürdün. Al Eyüp'ü de götür" diye feryad etti. Çelebi'nin diğer kayınbiraderleri 22 yaşındaki Kahraman ve Atilla Çelebi de nişana gitmedikleri için hayatta kalabildi. Silah seslerinin kesilmesi üzerine nişan evine gittiğini söyleyen Atilla Çelebi, "Eve gittiğimde merdivende abim kucağındaki yeğenimi, evdeki cesetlerin arasında ise annemi, babamı, kardeşimi buldum. Sonrasını hatırlamıyorum kendimi kaybettim" dedi.