Katil zanlılarından biri 14 yaşında

6 kişi 'planlayarak', 14 yaşındaki çocuk ve babası da 'kasten adam öldürmekten' tutuklandı. Zanlıların adlarını eski muhtar ölmeden önce ambulansta tek tek söyledi

Perşembe 07.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde yaşanan katliam her yönüyle Türkiye'yi sarsmaya devam ediyor. 6'sı çocuk, 3'ü hamile 16'sı kadın 44 kişinin öldürüldüğü, onlarca çocuğu anasız babasız bırakan katliamın zanlılarından birinin de çocuk olduğu ortaya çıktı. Katliamın ardından gözaltına alınan zanlılar, Mazıdağı İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgularının ardından yoğun güvenlik önlemleri altında Mazıdağ'ı adliyesine sevk edildi. Güvenlik güçleri, dikkat çekmemek için zanlıları, ikişerli gruplar halinde belirli aralıklarla adliyeye götürdü. Saat 16.00'da tamamlanan sevk işleminin ardından zanlılar önce savcı ardından hakim önüne çıkarıldı. Güvenlik gerekçesiyle tatbikat yaptırılmayan 10 zanlıdan 8'i Mehmet Emin, Abdulkadir, Abdullah, Mehmet Sait, Ömer, Süleyman, Mehmet Ali ve Ali Çelebi 'planlayarak adam öldürmekten 14 yaşındaki M.Ş.Ç. ve bir süre önce koruculuktan ayrıldığı belirtilen babası Mehmet ise 'kasten adam öldürmekten' tutuklandı.

TERÖR SÜSÜ VERDİLER

Bu arada eski muhtar Cemil Çelebi'nin, ambulansta ölmeden önce saldırganların isimlerini verdiği bildirildi. Bu arada saldırıda kullanılan kaleşnikofların, devletin koruculara dağıttığı silahlardan olmadığı, zanlıların silahları yasadışı yollardan elde ettikleri iddia edildi. Zanlıların katliam yaptıkları silahları sakladıkları, daha sonra terör saldırısı süsü vermek için korucu silahlarıyla havaya ateş ettikleri ileri sürüldü. Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Yılmaz, Diyarbakır'dan gönderilen savcı ile Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kayhan'ın soruşturmayı bizzat yürüttüğü öğrenildi. Köyde yaşanan olayın duyulmasından hemen sonra Adli Tıp Kurumu'nda kriz masası oluşturan Başkan Doç. Dr. Haluk İnce, önceki gün sabah saatlerinde Mardin'e İstanbul, Ankara, Batman, Şırnak ve Şanlıurfa'dan 17 kişilik uzman ekibi otopsilerin yapılması için gönderdi. Mardin Devlet Hastanesi'nde saat 13.00'te başlanan otopsiler akşam 20.30 sıralarında tamamlandı. Otopsiden alınan ilk sonuçlar ise vahşetin korkunç boyutlarını gözler önüne serdi. Öldürülen erkeklerin tamamına yakınının yakın mesafeden kafalarına ateş edildiği belirtildi. Cesetlerde, 250 civarında korşun yarası tespit edildi.

8 KALAŞNİKOF

Otopsiden çıkan sonuçlar, dün İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılan toplantıda değerlendirildi. İlk tespitlere göre, saldırıda 8 ayrı Kalaşnikof kullanıldı. Saldırganların önce evi dışarıdan ablukaya aldıkları daha sonra ise evinin içine kadar girdikleri ifade edildi. Cesetlerde tespit edilen 7.62 milimetrelik kurşunların sayısı ise yaklaşık 250. Atış mesafesinin, 1-10 metre arasında değiştiği, korkunç katliamda ölen 44 kişinin bazılarına 2, bazılarına 5, bazılarına ise 6 merminin isabet ettiği görüldü. İsabet eden mermilerin kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğu otopsi sonuçlarına göre ortaya çıkarken, kadınların çocuklarını saklamaya çalışırken hayatlarını kaybettikleri belirlendi.
SUÇLAMAYI REDDETTİLER
Öte
yandan tutuklanan zanlıların tümünün suçlamaları reddettikleri öğrenildi. Çocuk zanlı M.Ş.Ç.'nin "Ben keçi gütmekten gelmiştim. Saat 19.30 sıralarında silah seslerini duydum. Terörist baskını sandık. Babam evden çıkma dedi. Çıkmadım" dediği belirtildi. Zanlılardan Süleyan Çelebi'nin de silah seslerini duyunca siper aldık. 156 Jandarma İmdat'ı da arayarak haber verdik" dediği kaydedildi.