'Namaza duruyorlar gelin artık'

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
KATLİAMLA ilgili korkunç iddialar tüyler ürpertiyor. Katillerin küçük yaşta bir akrabayı casus olarak düğün evine soktuğu ileri sürüldü. Uygun an gelinceye kadar eğlenirmiş gibi yapan çocuk, imamın "Haydi erkekler namaza" demesiyle birlikte kendisine verilen cep telefonunu kullanarak "Namaza duruyoruz. 5 dakika sonra tamamdır" mesajı çekti. Çocuk daha sonra abdest tazeleme bahanesiyle bahçeye çıkıp uzak köşedeki kulübe şeklinde taş helaya saklandı. Katiller plan gereği tam 6 dakika sonra ön ve arka cepheden ani baskın yaptı. Önce erkekler namazda savunmasız yakalanıp tarandı. Sonra da diğer odalarda korkuyla bekleşen kadın ve çocuklar katledildi. Namazda zimmetli silahlarını koridora bırakmışlardı. Katiller o silahları da kullanıp sahiplerinin üzerine ikinci defa kurşun yağdırdılar. Kaçarken de o silahları yanlarına aldılar. '

YASAK İLİŞKİ' İDDİASI

Mardin Valisi Hasan Duruer'le özel olarak görüştüm. Vali Duruer, "Resmi ifade alınacağı zaman hepsi önce susma hakkını kullandı. Ama tanıkları vardı, yüzleştirme yapılınca çözülme de oldu. Resmi ifade dışı konuşulmuş bazı sözler de var" deyip şu ana kadar hiç sözü edilmeyen bir iddiayı nakletti. Valinin naklettiği bu iddiaya göre, "Katillerden birinin eşiyle evde öldürülenler içinde bulunan bir korucu arasında yasak ilişki yaşanmaktaydı. Söz konusu kişi için zaman zaman dağlara giden akrabası korucunun eşiyle gizlice birlikte oluyordu." Bu iddiayı araştırmak üzere dün hem Bilge köyüne hem de civardaki çevre ahalinin toplandığı bazı dinlenme tesislerine gittim. Detayları araştırdım. Herkes çok ketum davranıyordu. Ancak bazı duyduklarım bu iddiayı doğrular nitelikteydi. Bu gizli ilişki 2 ay kadar önce katliamda ölen imamın köye geldiği ilk günlerde meydana çıktı. Çelebi ailesinin ileri gelenleri, genç imamın köyde hangi eve yerleştirileceği konusunu konuşmak üzere toplanmışlardı. Bazıları "Eski imamın kaldığı yere şimdi o geçsin" derken bazıları da "Bu imam bekâr. Ona yeni ve uygun bir ev bulalım" deyip bir akraba evinin üst katını önerdi.

SOPALARLA KAVGA

Ancak o kişi evinin uygun olmadığını söyleyince tartışma alevlendi. Duyanlar da gelince kavgaya dönüştü. Silah kullanlılmadı ama sopalar ve taşlarla 20 kişi yaralandı. Bu kavga sırasında bazı kişiler korucuya karısının yasak ilişkisini ima eden sözler etti. Bu lafları önce öfkeyle söylenen saçmalıklar diye düşünenlerin içine kurt düştü. Sonra bazı araştırmalar yapılınca şüpheler arttı. Aldatıldığı ileri sürülen koca ve en yakınları (MÜFREZESİ) 2 aydır bunun intikamını almak için planlar kurdu. Sonuç '5 Mayıs Katliamı'ydı.