Rahşan Hanım'ın oyu Prof. Yalçın'dan yana

DSP'de Rahşan Ecevit'in başkanlık koltuğuna oturmasını istediği Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Yalçın adaylığını açıkladı

Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
DSP'NİN 17 Mayıs'ta yapılacak kurultayı öncesi yarış iyice kızıştı. Genel Başkanlıktan istifa eden Zeki Sezer, yeniden aday olacağının işaretlerini verirken, Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi, DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit'in başkan olmasını istediği Prof. Alemdar Yalçın adaylığını açıkladı. Rahşan Ecevit, yapılacak kurultayın yalnızca genel başkanlık seçimlerine odaklanmaması gerektiğini belirterek "DSP'nin durumu hiç parlak değil. Yönetim değişmedikçe, bu kurultay hiçbir işe yaramayan bir kurultay olacak. Yepyeni bir genel başkan da gelse eski yönetimle baş başa kalacak, ne işe yarar ki" yorumu yaptı.

TEKLİF GELDİ

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın da 17 Mayıs'ta olağanüstü kurultaya gidecek olan DSP'de Genel Başkanlığa adaylığını koymasını konusunda, Rahşan Ecevit'in kendisine teklifte bulunduğunu söyledi. DSP Genel Başkanlığı için adaylığını resmen açıklayan Prof. Yalçın, "Daha önce bu konuda herhangi bir düşüncem yoktu. Ancak Hanımefendi böyle bir teklifte bulununca, kabul ettim elbette. Daha sonra il başkanlarıyla da bir araya geldim ve kabul gördüm" açıklamasında bulundu.

Sezer'den yeşil ışık
DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, dün gazetecilerin adaylıkla ilgili sorularını yanıtlarken, yeniden aday olmasının kapısını "Parti örgütümüze 'niye beni ısrarla adaylığa çağırıyorsunuz' diyemem" diyerek açık bıraktı. DSP Adana Milletvekili Mustafa Vural da, parti tabanının Sezer'i tekrar genel başkan olarak görmek istediklerini söyledi.