'Zirve'nin kilit ismi Ergenekon'da tanık

Malatya'daki Zirve Yayınevi cinayeti davasında azmettirici olarak tutuklanan Varol Bülent Aral, Ergenekon soruşturmasında kendi başvurusu üzerine 'tanık' olarak dinlendi

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
Zirve Yayınevi cinayetinin kilit ismi Varol Bülent Aral, Ergenekon soruşturmasında 'tanık' olarak dinlendi. Malatya'daki Zirve Yayınevi cinayeti davasının bir numaralı sanığı Emre Günaydın'ı "sana devlet desteği sağlarım" diyerek azmettirdiği iddiasıyla tutuklanan Aral'ın Ergenekon soruşturması kapsamında tanık olarak ifadesine başvuruldu. Zirve cinayeti davasında önce tanık olarak dinlenen ardından da azmettirmek suçundan tutuklanarak Malatya Cezaevi'ne konulan Varol Bülent Aral'ın, Ergenekon soruşturması kapsamında ifade vermek için kendisinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Aral, önceki gün İstanbul'a getirildi. Ancak aynı gün ifadesi alınamadığı için Metris Cezaevi'ne konuldu. Dün sabah 09.00'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Aral, Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e yaklaşık 1.5 saat ifade verdi. Ardından yeniden Metris Cezaevi'ne götürüldü.

DURUŞMADA KAVGA

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde biri Alman, üç kişinin bıçaklanarak öldürülmesi davasının bir numaralı sanığı Emre Günaydın, cezaevinde Cumhuriyet Savcısı'na ifade vererek, kendisini Varol Bülent Aral'ın azmettirdiğini öne sürdü. Bunun üzerine Aral, gözaltına alındı. Aral, 4 Şubat 2009 günü çıkarıldığı Malatya Adliyesi'nde, 'terör örgütü yöneticisi olmak', 'örgüt faaliyetleri çerçevesinde birden fazla şahsın öldürülmesi', 'yağmaya teşebbüs suçuna azmettirmek' ve 'birden fazla kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından tutuklandı. Cezaevine gönderilen Aral, duruşmaya getirilerek tanık olarak dinlenmişti. Aral'ın, tanık olarak dinlendiği duruşmada Günaydın, Aral'a hitaben "Hani devlet desteği sağlayacaktın'' diye bağırmıştı. Günaydın, duruşmadan sonra cezaevinde verdiği ifadede kendisini Aral'ın azmettirdiğini ileri sürdü.