Önlerine geleni ameliyat etmişler

Aralarında cerrahların da bulunduğu 24’ü doktor 37 kişinin gözaltına alındığı operasyonda savcı 17 kişinin tutuklanmasını istedi. Nöbetçi mahkeme savcının talebini reddetti, tüm zanlılar serbest kaldı

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
İstanbul'da düzenlenen ilaç ve medikal malzeme yolsuzluğu operasyonunda gözaltına alınarak adliyeye gönderilen 24'ü doktor 37 kişi savcılık ve nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Çarşamba gününden beri gözaltında tutulan zanlılar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Üsküdar Adliyesi'ne sevk edildi. Adliyeye getirilen 37 kişiden 20'si savcılık tarafından, 17'si nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı. Zanlıların, "Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) zarara uğratmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri'' iddia edildi. 5 medikal firmasının karıştığı dolandırıcılık ve yolsuzluk olayında, özel hastanelerde ameliyat yapması yasak olan kamu görevlisi beyin cerrahlarının hastaları medikal firmaların anlaştığı özel hastanelere yönlendirerek burada ameliyat yaptıkları öne sürüldü. İddialar arasında doktorların, kamu hastanelerinde ihale ile alınan medikal malzeme ve ilaçları, özel hastanelerde istedikleri firmadan yüksek fiyatlara satın aldıkları ve bunları SGK fatura onay bölümünde görevli doktor S.K.'ye rahatça onaylatarak SGK'yı zarara uğrattıkları yer aldı.

3 YILDA 3 EV SAHİBİ OLMUŞ

3 yıldır yürütülen soruşturma kapsamında 3 doktordan oluşan bilirkişi ekibinin, 10 bin hastanın dosyasında yaptığı inceleme sonucu, cerrahi işleme gerek olmayan hastalara ameliyat yapıldığı, bazı hastalara gerekmediği halde fiyatları 1000 ile 13 bin TL arasında değişen "Servikal disk protezi'', "omurilik kafesi ve vidası'' gibi medikal malzemelerin takıldığı belirtildi. Medikal firmasının bir ilçede doktorlara hediyeler, tatiller ve rüşvet ödemeleri için yıl boyunca 930 bin TL harcama yaptığı öne sürüldü. Doktorların, gerçekleştirdikleri ameliyatlarda kullandıkları malzemelerden yüzde 10 ile 25 arasında komisyon aldıkları, özel hastane doktorlarının ise ameliyat raporlarına kendileri gerçekleştirmiş gibi imza atıp 300 TL rüşvet aldıkları ifade edildi. Firmaların 3 yıl boyunca 30 bin hastaya satış yaptığı ve bunların SGK fatura onay biriminde görevli S.K. tarafından onaylandığı iddia edildi. S.K.'nın medikal firmalarından rüşvet aldığı kamera ile tespit edilirken hiçbir mal varlığı bulunmazken son 3 yılda 3 ev satın aldığı ve İzmir'de bir villa inşa ettirdiği öne sürüldü. Gözaltına alınan bazı doktorların banka hesaplarında 400 bin ile 1 milyon TL arasında kaynağını açıklayamadıkları para bulundu.