"Boğaz'ı seyrederek konuşuyorlar"

Katliamla birlikte son haftada dünyanın en çok konuşulan kentinin 1 numarası, Mardin Valisi Duruer SABAH'a konuştu

Pazar 10.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Geçtiğimiz hafta meydana gelen Bilge köyü katliamının ardından Mardin Valisi Hasan Duruer "Yörenin inançları gereği, kız çocuklarının ayrı okullarda okumasının faydalı olacağını düşünüyorum" dedi; kıyamet koptu. Can Dündar'ın NTV'deki programının bir sonraki konuğu sanatçı Deniz Türkali'ydi... "Mardin Valisi'nin sözlerinden dehşete kapıldım. Bütün yüreğimle kınıyorum..." dedi o da. Ardından pek çok haber bülteni gazete haber ve yorumunda valiyi adeta günah keçisi yapıp taşlayan yorumlar yayınlandı. Ben de bu hafta MOLA'yı sözleri çok tartışılan valinin yanında aldım. Bu mevzuyu sordum, yanıtını aldım:
TÜRKALİ BURALARI BİLMEZ

-Sözleriniz maksadını mı aştı yoksa maksadı mı farklıydı? - Ben sözlerimin arkasındayım. Doğru bildiğimi söyledim. Başkası başka düşünüyorsa onlar da söyler. Neticede fikir platformunda her fikir tartışılır.
- En ağır eleştiri Deniz Türkali'den geldi... - Deniz Hanım İstanbul'da oturup Boğaz'ı seyrettiği yerden böyle konuşuyor.
- Nasıl yani? - Bölgenin feodal yapısı, ekonomik durumu, hassas dengeleri hakkında bilgisi var mıdır? Buraları bilir mi?
- Edebiyatla ilginiz var mı? - Ne alaka konumuzla?
- Şiir sever misiniz mesela? - Daha geçenlerde şiir sempozyumu yaptık Mardin'de. Hilmi Yavuz geldi. Harika oldu. Ben Sapanca'da sosyal kültürel etkinlikler sırasında şiir matineleri düzenlerdim.
- "Haramilerin saltanatını yıkacağız. Bekle bizi İstanbul" diyen dizeleri biliyor musunuz? - Çıkaramadım. Okursanız dinlerim.
- "Bir gün tek başına" romanını okudunuz mu? - Dikkatimden kaçmış.
- Hem şiirin hem romanın yaratıcısı usta yazar Vedat Türkali. Bir de büyük sinema adamımız Atıf Yılmaz var. - Adını duydum.

RODİN GİBİ HİSSEDİYORUM

-Deniz Türkali Vedat Türkali'nin kızıdır. Merhum Atıf Yılmaz'ın da eşi. Doğu Güneydoğu'yla ilgili çok film hikâyesi yazdılar kardeşi Barış Pirhasan'la beraber. Buralarda çok set kurdular. - Ben Halit Refiğ'i tanır ailece görüşürüm.
- (gülerek)O zaman Halit Refiğ üstada söyleyin sizi anlatsın Deniz hanıma - Bakın 8 yıl Güneydoğu'da görev yaptım. Çermik'te kaynakamlık, Urfa'da vali yardımcılığım ve 4 aydır da Mardin Valiliği. Dolayısyla bölgenin örfünü, inancını bilirim. Buraların realitesi büyük kentlere benzemez. Burada eğitimsizlik sonucu çok çocuk yapılır. O çocuklarla ilgilenilmez. Kadınlara söz hakkı verilmez. Erkek egemenliği ve manevi baskılar sonucu kızlar okula gitmez. Sonra da böyle katliama varan acı olaylar kaçınılmaz olur. Kızların eğitilmesi için ilk adım olarak kız meslek liseleri, kız liseleri, kız yurtları önerdim. Karma eğitimi bırakalım harem selamlık yapalım diye değil. Öyle anlamak işine geliyor bazılarının. Benim ailemde eğimtici var. 2 kız kardeşim ve eniştelerim öğretmen. Ben İstanbul Hukuk mezunuyum. Kültüre, eğitime, sanata, değer veriyorum. Mardin çöpler içinde kalmış bir mücevher gibi.
- Neler yapacaksınız Mardin için? - Şehrin güzelliğini tarihi dokusunu bozan ne varsa yıkıyorum. O yüzden kendimi Rodin gibi hissediyorum.
- !!!! - Heykeli nasıl yapıyorsunuz demişler. Taşın gereksiz kısımlarını atıyorum geriye heykel kalıyor demiş.
-Deniz Türkali'yi davet etsenize Mardin'e... - Hay hay. Siz yazınızla çağrı yapın buyursun gelsin, gezdirelim kendisini.