Danıştayın kuruluş yıl dönümü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hukuk devleti anlayışının her geçen gün daha da kökleşerek hayat bulmasında, idari işlem ve eylemlerin hukuka uygunluğunu denetleyen Danıştay ve İdare Mahkemelerinin çok önemli bir rolü ve sorumluluğu olduğunu'' bildirdi.

Pazar 10.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009 11:50
ABONE OL
Erdoğan, Danıştayın kuruluş yıl dönümü ve İdari Yargı Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Anayasa'da açıkça ifade edildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirtti.

Hukuk devletinin, toplumsal düzenin temeli, ekonomik ve sosyal gelişmenin zemini, bireysel hak ve özgürlüklerin de güvencesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:
''Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'adalet mülkün temelidir' diyerek hukukun üstünlüğü ilkesinin vazgeçilmezliğine önemle işaret etmiştir.

Hukuk devleti anlayışının her geçen gün daha da kökleşerek hayat bulmasında, idari işlem ve eylemlerin hukuka uygunluğunu denetleyen Danıştay ve İdare Mahkemelerinin çok önemli bir rolü ve sorumluluğu vardır.

Bu düşüncelerle, Danıştayın kuruluş yıl dönümü ve İdari Yargı Günü'nü kutluyor, başta değerli hakim, savcı ve avukatlar olmak üzere tüm idari yargı çalışanlarına başarılar diliyorum.''