Gazeteciye çirkin saldırı

Antalya'da bir yerel gazetede muhabir olarak çalışan Sedat Şahiner, Belediye Meclis Üyesi tarafından dövüldü.

Pazar 10.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009 10:46
ABONE OL
Kavga anı, belediyenin içindeki güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Olay, Alanya'nın Mahmutlar beldesinde meydana geldi. Mahmutlar Haber Gazetesi'nde muhabir olarak çalışan Sedat Şahiner, belediyenin aylık meclis toplantısını haber yapmak için belediyeye gitti. Toplantıya katılarak fotoğrafını çekip notlarını alan muhabir, toplantının sonunda belediyeden ayrılmak üzere salonu terk etti. Gazetecinin toplantı salonundan çıktığını fark eden AK Partili Belediye Meclis Üyesi Abdullah Pişkin de dışarı çıkarak gazeteciyi yakalamaya çalıştı. Gazeteci Şahiner'i merdivenlerden inerken durduran Pişkiner, kısa süren konuşmanın ardından birden gazetecinin kafasına yumruk attı. Kaçmaya çalışan gazeteciyi omzundan tutarak yakalayan meclis üyesi, bu kez muhabiri tekmeledi.

Gazeteci Şahiner´in saldırıda fotoğraf makinesi kırılırken, kavga belediye çalışanları ve güvenlik görevlilerinin araya girmesiyle sona erdi. Kavga anı belediyenin güvenlik kameralarına saniye saniye kaydedildi. Mahmutlar Jandarma Karakolu´na giden Şahiner, kendisini döven meclis üyesi Pişkin'den şikayetçi olduktan sonra Alanya Devlet Hastanesi´ne giderek darp edildiğine dair rapor aldı. Hastaneden alınan raporda gazetecinin yüzünde darp izi, dişlerinde zarar ve ağzında zedelenme meydana geldiği belirtildi.

Meclis üyesi tarafından tekme tokat dövülen 21 yıllık gazeteci Sedat Şahiner, meclis üyesiyle herhangi bir sorununun olmadığını belirtti. Toplantı çıkışında meclis üyesinin aniden kendisine saldırdığını ifade eden Şahiner, yaşadıklarını şöyle anlattı: "29 Mart yerel seçimler öncesinde Mahmutlar Belediyesi'nin AK Partili eski Başkanı Alaattin Çakır, bir pazarcı kadınla kavga etmişti. Ben de beldenin yerel gazetesinde çalıştığım için bu olayı köşe yazımda kaleme almıştım. AK Partili meclis üyesi Pişkin, ben toplantı salonundan çıktıktan sonra arkamdan koşarak geldi. Ben de bir şey söyleyecek diyerek durdum. Ancak, bana seçimlerden önce yazdığım köşe yazısını hatırlatarak yumruk attı." dedi. CHP'li Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik de olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Olayın jandarmaya intikal ettiğini kaydeden Çelik, meclis üyesinin kimseye saldırmaya hakkı olmadığını belirtti.

"OLAY PARTİME MAL EDİLMESİN"

Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde gazeteci döven AK Parti Belediyesi Meclis Üyesi Abdullah Pişkin, olaydan üzüntü duyduğunu söyledi, ancak olayın partisine ve basın camiasına mal edilmemesini istedi.

Gazeteci Sedat Şahiner'in sadece seçim dönemlerinde piyasaya çıktığını iddia eden AK Partili Pişkin, şahsın 31 Mart 2009 tarihinde gazetesinde kaleme aldığı köşe yazısında kendisine ve partideki arkadaşlarına hakaretler içeren yazı yazdığını belirtti. Şahiner'in insanı rencide edici ve ağır ifadeler kullandığını vurgulayan Pikin, hakaret içeren köşe yazısına rağmen gazeteci hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatmadığını söyledi. Gazetecinin kendisinden özür dilemesi için yaklaşık bir aydır beklediğini ifade eden Pişkin, "Uzun süre bekledim özür dilemedi. Uzun zamandır da görmüyordum. En son meclis toplantısında gördüm ve toplantı çıkışı neden böyle bir yazı yazdığını sordum. O ise bana 'Ben yazarım' diye cevap verdi. Ben de kendime hakim olamayarak gazeteciye yumruk attım. Kesinlikle bu insanın gazeteci olduğuna inanmıyorum. Gazeteci arkadaşlarıma saygım sonsuzdur. Yaşanan olaydan üzüntü duyuyorum." dedi.

Meclis üyesi tarafından dövülen Gazeteci Sedat Şahiner ise Pişkin'in istifa etmesi gerektiğini söyledi. Meclis üyesini kınayan Şahiner yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Aylık meclis toplantısını haber yapmak için belediyeye gittim. Toplantıya katılarak fotoğrafını çekip notlarını aldım. Salondan ayrıldım. Merdivenlerden inerken AK Partili Belediye Meclis Üyesi Abdullah Pişkin koşarak yanıma geldi. Köşe yazısını neden yazdığımı sordu ve bana yumruk attı. Aşağı inmeye çalışırken bu kez tekme attı. Gözlüğüm ve fotoğraf makinem kırıldı."

Olayın ardından Mahmutlar Jandarma Karakolu'na giderek meclis üyesi hakkında şikayetçi olduğunu kaydeden Şahiner, "Hastaneden aldığım raporda yüzümde darp izi, dişlerimde zarar ve ağzımda zedelenme olduğu yazıyor. Pişkin hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum. Meclis üyesinin istifa etmesini istiyorum." diye konuştu.